Election results: Minnesota: Pine County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chip Cravaack 5,547 51.0% 133,477 48.2%
DFL James Oberstar 4,716 43.4% 129,070 46.6%
IP Timothy Olson 521 4.8% 11,876 4.3%
CP George Burton 82 0.8% 2,491 0.9%

State Senate District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tony Lourey 5,605 52.2% 16,702 55.0%
R Michael Cummins 5,130 47.8% 13,677 45.0%

State House District 8A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Bill Hilty 1,812 52.8% 8,834 58.9%
R Mark Ames 1,617 47.2% 6,156 41.1%

State House District 8B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Roger Crawford 3,861 52.5% 8,673 56.1%
DFL Tim Faust 3,487 47.5% 6,786 43.9%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 4,924 45.4% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 4,717 43.5% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,055 9.7% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 54 0.5% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 35 0.3% 6,187 0.3%
NP Ken Pentel 32 0.3% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 29 0.3% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 5,083 48.1% 999,354 49.1%
R Dan Severson 4,750 45.0% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 729 6.9% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 5,762 54.2% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 4,184 39.3% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 590 5.5% 102,872 5.1%
NP David Hoch 100 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 5,070 47.7% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 5,014 47.2% 981,802 48.4%
GP Annie Young 283 2.7% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 260 2.4% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 4,701 53.5% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 4,085 46.5% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 5,140 56.6% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 3,949 43.4% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 4,240 51.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 3,973 48.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 4,391 52.5% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 3,969 47.5% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 10, Seat 3
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Tad Jude 1,125 14.5% 39,850 15.8%
NP Christopher Penwell 761 9.8% 23,150 9.2%
NP David Hanson 656 8.5% 15,967 6.3%
NP Dawn Hennessy 615 7.9% 12,832 5.1%
NP Catherine McPherson 560 7.2% 25,338 10.0%
NP Pete Marker 364 4.7% 11,624 4.6%
NP Kelley Malone O'Neill 352 4.5% 11,692 4.6%
NP Richard Stebbins 289 3.7% 6,406 2.5%
NP Yamy Vang 282 3.6% 17,920 7.1%
NP Mary Smits 278 3.6% 7,126 2.8%
NP Laurette Arnold 248 3.2% 2,774 1.1%
NP Bob Steigauf 243 3.1% 14,112 5.6%
NP John Hennen 234 3.0% 7,282 2.9%
NP Catherine McEnroe 213 2.8% 6,108 2.4%
NP Brian LeClair 190 2.5% 6,479 2.6%
NP Mimi Hasselbalch 185 2.4% 5,644 2.2%
NP Helen Brosnahan 180 2.3% 5,373 2.1%
NP Lindy Yokanovich 179 2.3% 5,937 2.3%
NP Joseph Taylor 155 2.0% 4,423 1.8%
NP Jennifer Santoro Bovitz 147 1.9% 5,150 2.0%
NP Patricia Burchill 147 1.9% 4,074 1.6%
NP Bridgid Dowdal 129 1.7% 6,109 2.4%
NP Portia Hampton-Flowers 127 1.6% 5,588 2.2%
NP Sheridan Hawley 78 1.0% 1,725 0.7%

District Court 10, Seat 27
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP John Dehen 4,012 52.4% 121,891 52.3%
NP Michael Roith 3,640 47.6% 111,355 47.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stephen Hallan 1,294 56.9%
NP Bob (Robert) Neubauer 971 42.7%
WI Write-In 10 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mitchell A Pangerl 1,337 52.9%
NP Ed Montbriand 1,174 46.4%
WI Write-In 17 0.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doug Carlson 1,374 96.2%
WI Write-In 55 3.8%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cathy J. Clemmer 8,234 99.0%
WI Write-In 82 1.0%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robin (Rob) Cole 5,371 51.0%
NP Mark Mansavage 5,128 48.7%
WI Write-In 33 0.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John K. Carlson 8,199 97.6%
WI Write-In 200 2.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doug Odegard 8,378 99.2%
WI Write-In 64 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gerald Telker 8,324 99.2%
WI Write-In 63 0.8%

HOSPITAL DISTRICT DIRECTOR AT LARGE (North Pine Area)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Askov)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dave Weulander 104 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Brook Park)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Daniel Baran 24 64.9%
NP Michael J. Billstrom 10 27.0%
NP Dale Tjeerdsma 3 8.1%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Bruno)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas Blechinger 32 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Denham)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 13 100.0%

MAYOR (Finlayson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Xavier Villarreal 92 92.9%
WI Write-In 7 7.1%

MAYOR (Henriette)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Venhuizen 19 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Hinckley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don Zeman 290 62.4%
NP Brian Klar 96 20.6%
NP John Frank 79 17.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Pine City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jane Robbins 588 52.2%
NP Paul Janssen 443 39.3%
NP Terry Neitzel 87 7.7%
WI Write-In 9 0.8%

MAYOR (Rock Creek)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven Olson 490 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Rutledge)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 38 100.0%

MAYOR (Sandstone)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Atterbury 262 63.0%
NP James Edmond Jr 144 34.6%
WI Write-In 10 2.4%

MAYOR (Sturgeon Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Helfman 95 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Willow River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Troy W. Janke 106 93.8%
WI Write-In 7 6.2%

COUNCIL MEMBER (Pine City) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Kay Sloan 545 28.4%
NP Paul Miller 508 26.5%
NP Loren Skluzacek 490 25.5%
NP Robyn Miche' 205 10.7%
NP Paul Dunbar 153 8.0%
WI Write-In 19 1.0%

CITY CLERK (Rutledge)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lynette Hischer 39 61.9%
WI Write-In 24 38.1%

CITY TREASURER (Kerrick)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane Nelson 24 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY QUESTION 1 (Pine City): NEW FIRE HALL FACILITY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 721 63.4%
NP No 417 36.6%

COUNCIL MEMBER (Askov) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Anna Jo Gibson 91 39.2%
NP George Frederiksen 84 36.2%
NP Larry Seek 57 24.6%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Brook Park) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Erika Stapek 20 30.8%
NP Jennifer Peil 19 29.2%
NP Jimmie Guligowski 16 24.6%
WI Write-In 10 15.4%

COUNCIL MEMBER (Bruno) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Meier 33 50.8%
NP Elliott Swenson 32 49.2%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Denham) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 13 100.0%

COUNCIL MEMBER (Finlayson) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dave Auchter 53 28.0%
NP Marlis Molloy 52 27.5%
NP Cheri Molloy 46 24.3%
NP Rodney R Ocepek 26 13.8%
WI Write-In 12 6.3%

COUNCIL MEMBER (Henriette) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Craig Birkaker 12 31.6%
NP Debbie Kane 12 31.6%
NP Ronald Hovorka 9 23.7%
NP Roy Faulkner 5 13.2%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Hinckley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Davis 328 50.4%
NP David Hopkins 323 49.6%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Kerrick) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kent D. Johnson 18 38.3%
NP Shirley Keyport 13 27.7%
NP Daniel S. Adams Sr. 11 23.4%
NP Bill Charpenter 5 10.6%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Rock Creek) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dick Johnson 334 35.6%
NP Christine Heintz 298 31.8%
NP Stephen Forner 182 19.4%
NP Steven Dean Ansell 113 12.1%
WI Write-In 10 1.1%

COUNCIL MEMBER (Rutledge)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Taylor 39 62.9%
WI Write-In 23 37.1%

COUNCIL MEMBER (Sandstone) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rene "Ray" Stadin 235 33.6%
NP Leonard N. Bonander 228 32.6%
NP Steve Richardson 213 30.5%
WI Write-In 23 3.3%

COUNCIL MEMBER (Sturgeon Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Warren Peters 109 52.2%
NP Diane Jacobson 99 47.4%
WI Write-In 1 0.5%

COUNCIL MEMBER (Willow River) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sheldon Johnson 93 51.1%
NP Thomas A. Jensen 80 44.0%
WI Write-In 9 4.9%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Askov) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry Johnsen 97 50.0%
NP Yvette Maloney 97 50.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Bruno)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Edith (Dode) Molgaard 37 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Sandstone)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cat "Cathy" Tauer 341 95.3%
WI Write-In 17 4.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Willow River Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gerard Bennett 742 36.4%
NP Lisa Prachar 726 35.7%
NP Karl Rosenau 558 27.4%
WI Write-In 10 0.5%

School District Question 1 (Pine City Public School District): RENEWAL OF SCHOOL DISTRICT'S EXISTING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 2,651 62.1%
NP No 1,619 37.9%

School District Question 1 (East Central School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT BOND ISSUE
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,146 57.6%
NP No 842 42.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast