Election results: Minnesota: Otter Tail County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 12,531 50.6% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 10,567 42.7% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 905 3.7% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 764 3.1% 9,310 3.9%

State Senate District 10 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Gretchen Hoffman 13,892 56.1% 17,046 54.8%
DFL Dan Skogen 10,856 43.9% 14,036 45.2%

State House District 10A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bud Nornes 9,816 64.3% 9,816 64.3%
DFL Richard Kagan 5,449 35.7% 5,449 35.7%

State House District 10B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mark Murdock 6,378 68.1% 10,368 66.4%
DFL Pete Phillips 2,989 31.9% 5,255 33.6%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 13,292 53.6% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 8,699 35.1% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 2,450 9.9% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 118 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 99 0.4% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 76 0.3% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 65 0.3% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 13,576 57.0% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 8,744 36.7% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 1,501 6.3% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 12,867 53.5% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 9,589 39.8% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 1,390 5.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 219 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 14,416 59.8% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 8,543 35.4% 981,802 48.4%
GP Annie Young 581 2.4% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 569 2.4% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 11,542 56.5% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 8,894 43.5% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 11,657 55.2% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 9,449 44.8% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 10,732 55.2% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 8,715 44.8% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 10,143 51.6% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 9,500 48.4% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne D Johnson 2,304 53.6%
NP Everett P. Erickson 1,981 46.1%
WI Write-In 15 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Froemming 4,053 99.2%
WI Write-In 31 0.8%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne Stein 20,442 99.5%
WI Write-In 108 0.5%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Andrews 20,645 99.6%
WI Write-In 85 0.4%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wendy L. Metcalf 20,202 99.7%
WI Write-In 68 0.3%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Schlueter 21,291 99.3%
WI Write-In 154 0.7%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David J Hauser 19,892 99.1%
WI Write-In 181 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1 (WEST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julian Sjostrom 11,461 99.7%
WI Write-In 40 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2 (WEST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles Piekarski 7,234 62.2%
NP James Ayres 4,360 37.5%
WI Write-In 30 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2 (EAST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marion R. Gill 8,478 99.6%
WI Write-In 34 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3 (EAST)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lyle E. Dittmann 8,509 99.7%
WI Write-In 26 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4 (EAST) SPECIAL ELECTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry Greenwaldt 8,320 99.7%
WI Write-In 28 0.3%

HOSPITAL DISTRICT BOARD MEMBER AT LARGE (Pelican Valley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Shannon Erickson 0 0.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Battle Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles M. Reeve 303 95.6%
WI Write-In 14 4.4%

MAYOR (Bluffton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 43 100.0%

MAYOR (Clitherall)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 25 100.0%

MAYOR (Dalton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie A Henderson 64 55.7%
NP Tara K. Lindquist 49 42.6%
WI Write-In 2 1.7%

MAYOR (Deer Creek)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 84 100.0%

MAYOR (Dent)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Perry Coleman 81 96.4%
WI Write-In 3 3.6%

MAYOR (Elizabeth)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark W Argall 62 92.5%
WI Write-In 5 7.5%

MAYOR (Erhard)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Neil P Hunter 39 73.6%
NP Richard K Bratlien 14 26.4%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Henning)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Hermanson 249 88.3%
WI Write-In 33 11.7%

MAYOR (New York Mills)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Hodgson 294 79.5%
WI Write-In 76 20.5%

MAYOR (Ottertail)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Myron Lueders 254 97.3%
WI Write-In 7 2.7%

MAYOR (Parkers Prairie)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald Zuehlke 266 83.9%
WI Write-In 51 16.1%

MAYOR (Pelican Rapids)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ben L. Woessner Sr. 472 96.5%
WI Write-In 17 3.5%

MAYOR (Perham)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy L Meehl 1,029 98.8%
WI Write-In 12 1.2%

MAYOR (Richville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry A. Lee 30 90.9%
WI Write-In 3 9.1%

MAYOR (Rothsay)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Travis A. Shirley 127 86.4%
WI Write-In 20 13.6%

MAYOR (Underwood)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cheryl A Finseth 128 96.2%
WI Write-In 5 3.8%

MAYOR (Urbank)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 9 100.0%

MAYOR (Vergas)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dean W Haarstick 137 92.6%
WI Write-In 11 7.4%

MAYOR (Vining)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James C. Wallevand 31 88.6%
WI Write-In 4 11.4%

MAYOR (Wadena)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne Wolden 1,147 94.4%
WI Write-In 68 5.6%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Fergus Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stan Synstelien 470 46.5%
NP Brad Howland 427 42.2%
NP Jamie Cooper 106 10.5%
WI Write-In 8 0.8%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Fergus Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Rachels 719 48.5%
NP Tim Jensen 464 31.3%
NP Steve Gundersen 296 19.9%
WI Write-In 5 0.3%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Fergus Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jay Cichosz 354 34.7%
NP Tim Rundquist 350 34.3%
NP Jerry Gullickson 311 30.5%
WI Write-In 5 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-4 (Fergus Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Synstelien 897 72.6%
NP John Strauch 175 14.2%
NP Lesley Nielsen 158 12.8%
WI Write-In 6 0.5%

CITY CLERK (Bluffton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeanne Roggenkamp 74 96.1%
WI Write-In 3 3.9%

CITY TREASURER (Richville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elsie Smith 32 97.0%
WI Write-In 1 3.0%

CITY TREASURER (Vining)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane Lineburg 36 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY QUESTION 1 (Fergus Falls): APPROVAL OF A SALES AND USE TAX FOR THE COMMUNITY ICE ARENA PROJECT
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 3,570 71.9%
NP No 1,397 28.1%

COUNCIL MEMBER (Battle Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert D. Wasson 279 51.3%
NP Marjorie Quammen 255 46.9%
WI Write-In 10 1.8%

COUNCIL MEMBER (Bluffton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 37 100.0%

COUNCIL MEMBER (Clitherall) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Seidel 23 43.4%
NP Jill Legus 14 26.4%
NP Mary Murphy 11 20.8%
WI Write-In 5 9.4%

COUNCIL MEMBER (Dalton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sidney Nelson 49 22.8%
NP Paul H. Sonmor 48 22.3%
NP Beth Dorn 36 16.7%
NP Rebecca Moe 32 14.9%
NP Scott Odegard 23 10.7%
NP Chuck Taylor 20 9.3%
NP Tim Ryan 7 3.3%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Deer Creek) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 124 67.8%
NP Brenda Lee 59 32.2%

COUNCIL MEMBER (Dent) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert E. Biddle Jr 68 50.0%
NP Cim Melbye 63 46.3%
WI Write-In 5 3.7%

COUNCIL MEMBER (Elizabeth) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Victoria Martin 43 34.7%
NP Sheri Stevens 31 25.0%
NP Jeff Kilde 28 22.6%
WI Write-In 22 17.7%

COUNCIL MEMBER (Erhard) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allan D Backstrom 48 52.7%
NP Bruce H Nelson Jr 35 38.5%
WI Write-In 8 8.8%

COUNCIL MEMBER (Henning) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Brutlag 243 44.0%
NP Douglas John Trana 206 37.3%
NP Carl A. Linderkamp 94 17.0%
WI Write-In 9 1.6%

COUNCIL MEMBER (New York Mills) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marsha Maki 246 35.7%
NP William R. Warner 233 33.8%
NP Kenny Friese 210 30.4%
WI Write-In 1 0.1%

COUNCIL MEMBER (Ottertail) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry Wagenman 184 40.3%
NP Michael T. Windey 146 31.9%
NP Robert Jennings 120 26.3%
WI Write-In 7 1.5%

COUNCIL MEMBER (Parkers Prairie) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Larson 292 52.2%
NP Brian D. Koehn 252 45.1%
WI Write-In 15 2.7%

COUNCIL MEMBER (Pelican Rapids) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John E Waller Iii 458 81.9%
WI Write-In 101 18.1%

COUNCIL MEMBER (Perham) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Fred Lehmkuhl 863 50.5%
NP Harriet Mattfeld 827 48.4%
WI Write-In 19 1.1%

COUNCIL MEMBER (Richville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 12 100.0%

COUNCIL MEMBER (Rothsay) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peter Rudh 125 47.5%
NP Brandie Hanson 115 43.7%
WI Write-In 23 8.7%

COUNCIL MEMBER (Underwood) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bert Kinzler 114 47.5%
NP Chuck Seviour 81 33.8%
NP Wayne H. Gschwend 44 18.3%
WI Write-In 1 0.4%

COUNCIL MEMBER (Urbank) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 14 100.0%

COUNCIL MEMBER (Vergas) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 117 53.2%
NP Scott Goodman 103 46.8%

COUNCIL MEMBER (Vining) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marla Evavold 30 55.6%
NP Jeffrey Froslee 21 38.9%
WI Write-In 3 5.6%

COUNCIL MEMBER (Wadena) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeanette Baymler 817 35.3%
NP Toby Pierce 740 32.0%
NP Gillette L Kempf 736 31.8%
WI Write-In 23 1.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Battle Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ryan Christensen 229 65.8%
NP Donald Maslow 117 33.6%
WI Write-In 2 0.6%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Henning)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy E. Oseien 231 90.2%
WI Write-In 25 9.8%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Parkers Prairie) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kelly Mesker 286 50.3%
NP Linda Nokes 274 48.2%
WI Write-In 9 1.6%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Perham)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Eric Spencer 943 98.7%
WI Write-In 12 1.3%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Vining)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jon Stueve 35 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Pelican Twp): APPROVAL TO CHANGE TERM FOR SUPERVISORS TO SIX YEARS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 158 54.3%
NP No 133 45.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Battle Lake Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen Boyum 1,038 21.4%
NP Steven A. Young 988 20.3%
NP Blaine Larson 969 19.9%
NP Theresa Ukkelberg 856 17.6%
NP Jan Eitzen 620 12.8%
NP Cory Johnson 371 7.6%
WI Write-In 19 0.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Fergus Falls Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 104.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darrel Tungseth 4,825 27.1%
NP Steve Stenerson 4,715 26.5%
NP Melanie A Cole 4,686 26.3%
NP Connie M. Jensen 3,486 19.6%
WI Write-In 93 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Henning Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Deb Hart 851 31.0%
NP Benjamin D. Geyer 829 30.2%
NP Richard O. Johnson 671 24.4%
NP Nick Haspel 346 12.6%
WI Write-In 50 1.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Parkers Prairie Public School Dist.) (Elect 4)
Precincts reporting 109.1%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Inwards 777 20.7%
NP Judith A. Moeller 710 18.9%
NP Sheryl K. Myers 631 16.8%
NP Lyle Oeltjenbruns 613 16.3%
NP Meagan Moen 432 11.5%
NP Karen Marotto 291 7.7%
NP Craig Marotto 285 7.6%
WI Write-In 17 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Pelican Rapids Public School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathy Ouren 2,009 35.9%
NP Charlie Blixt 1,771 31.7%
NP Dena Johnson 1,762 31.5%
WI Write-In 47 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Perham Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 104.8%
Candidate Votes Vote%
NP Susan Huebsch 3,466 24.6%
NP James Rieber 2,720 19.3%
NP Myron Roe 2,701 19.2%
NP Michael L Hamann 2,608 18.5%
NP David Schornack 2,359 16.8%
WI Write-In 214 1.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Underwood Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michele Peterson 616 34.4%
NP Doug Holen 601 33.5%
NP Lisa Carlson 557 31.1%
WI Write-In 19 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (New York Mills Public School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles Jacobson 1,034 34.5%
NP Jill Marie Carlson 1,023 34.1%
NP Rachel K Grieger 899 30.0%
WI Write-In 43 1.4%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Henning Public School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Reed Reinbold 779 67.7%
NP Michelle J. Boeckers 368 32.0%
WI Write-In 3 0.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (2 YR) (Parkers Prairie Public School Dist.)
Precincts reporting 109.1%
Candidate Votes Vote%
NP Glenn Cornish 892 95.3%
WI Write-In 44 4.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (2 YR) (Pelican Rapids Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mitch Monson 1,615 67.2%
NP Renato Molina 779 32.4%
WI Write-In 9 0.4%

School District Question 1 (Fergus Falls Public School District): RENEWAL OF SCHOOL DISTRICT'S EXISTING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 104.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 4,988 65.4%
NP No 2,638 34.6%

School District Question 1 (Perham Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE LEVY
Precincts reporting 104.8%
Candidate Votes Vote%
NP No 2,825 55.1%
NP Yes 2,300 44.9%

School District Question 1 (New York Mills Public School Dist.): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 725 52.2%
NP No 663 47.8%

School District Question 2 (Perham Public School District): APPROVAL OF ADDITIONAL SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE LEVY FOR TECHNOLOGY
Precincts reporting 104.8%
Candidate Votes Vote%
NP No 3,012 59.6%
NP Yes 2,039 40.4%

School District Question 2 (New York Mills Public School Dist.): APPROVAL OF ADDITONAL SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 732 53.4%
NP Yes 640 46.6%

School District Question 3 (Perham Public School District): APPROVAL OF ADDITIONAL SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE LEVY FOR FACILITIES
Precincts reporting 104.8%
Candidate Votes Vote%
NP No 3,116 61.7%
NP Yes 1,932 38.3%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast