Election results: Minnesota: Norman County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 2,005 75.7% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 526 19.8% 90,682 37.6%
NP Gene Waldorf 62 2.3% 9,310 3.9%
IP Glen Menze 57 2.2% 7,904 3.3%

State Senate District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rod Skoe 1,782 67.5% 15,588 53.0%
R Dennis Moser 858 32.5% 13,824 47.0%

State House District 2A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Kent Eken 1,974 74.0% 7,502 55.9%
R Steve Green 694 26.0% 5,915 44.1%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 1,455 55.4% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 872 33.2% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 253 9.6% 251,504 11.9%
NP Ken Pentel 15 0.6% 6,178 0.3%
GR Chris Wright 14 0.5% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 8 0.3% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 8 0.3% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 1,484 58.1% 999,354 49.1%
R Dan Severson 888 34.8% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 183 7.2% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 1,575 61.8% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 823 32.3% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 131 5.1% 102,872 5.1%
NP David Hoch 21 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 1,409 55.7% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 1,005 39.7% 956,206 47.2%
GP Annie Young 61 2.4% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 56 2.2% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 1,475 68.1% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 692 31.9% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 1,467 65.2% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 783 34.8% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 1,399 65.4% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 740 34.6% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 1,282 60.4% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 839 39.6% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 1,296 61.0% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 829 39.0% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 1,530 71.2% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 620 28.8% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nathan Redland 431 98.0%
WI Write-In 9 2.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lee Ann Hall 592 99.2%
WI Write-In 5 0.8%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard D Munter 2,453 99.4%
WI Write-In 14 0.6%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kari Aanenson 2,407 99.6%
WI Write-In 9 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeremy Thornton 2,393 98.7%
WI Write-In 31 1.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Susan Rantala Nelson 1,614 63.2%
NP Rebecca Trapp 925 36.2%
WI Write-In 16 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kelly Skaurud 2,311 98.7%
WI Write-In 30 1.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gene Ueland 2,290 99.6%
WI Write-In 10 0.4%

MAYOR (Borup)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Pallum 15 50.0%
WI Write-In 15 50.0%

MAYOR (Gary)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Linda Engen 62 83.8%
WI Write-In 12 16.2%

MAYOR (Halstad)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Sortland 152 78.4%
NP Kelly Scholl 30 15.5%
WI Write-In 12 6.2%

MAYOR (Perley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ann Manley 33 94.3%
WI Write-In 2 5.7%

MAYOR (Shelly)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ron Cakebread 36 41.9%
NP Jeff Neil 34 39.5%
NP Theresa Carrillo 16 18.6%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Twin Valley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Danny L. Buckle 271 89.4%
NP Michael Heinonen 21 6.9%
WI Write-In 11 3.6%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Ada) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Austinson 335 19.0%
NP Cindy Peterson 320 18.2%
NP Rodney Erickson 252 14.3%
NP Myron Moteberg 180 10.2%
NP Edwin Fink 166 9.4%
NP Kathy Kohoutek 134 7.6%
NP Ken Kesselberg 133 7.6%
NP Brenda Dahl 123 7.0%
NP Trevor Nitschke 61 3.5%
NP Susen Miller 48 2.7%
WI Write-In 9 0.5%

CITY TREASURER (Borup)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leslie Hilde 23 92.0%
WI Write-In 2 8.0%

CITY CLERK-TREASURER (Halstad)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald Gotteberg 187 99.5%
WI Write-In 1 0.5%

CITY QUESTION 1 (Twin Valley): SHALL THE CITY OF TWIN VALLEY ABANDON OPTIONAL PLAN A?
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 217 72.3%
NP Yes 83 27.7%

COUNCIL MEMBER (Borup) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Casey Carlsrud 28 96.6%
WI Write-In 1 3.4%

COUNCIL MEMBER (Gary) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bryan Thronson 72 52.9%
NP Sam Knutson 59 43.4%
WI Write-In 5 3.7%

COUNCIL MEMBER (Halstad) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Shane Carlson 102 52.6%
NP Lori Delong 91 46.9%
WI Write-In 1 0.5%

COUNCIL MEMBER (Hendrum) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kelly Kjersten 85 52.1%
NP Milton (Mick) Alm 72 44.2%
WI Write-In 6 3.7%

COUNCIL MEMBER (Perley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald Plemmons 32 50.0%
NP Shane Iwen 31 48.4%
WI Write-In 1 1.6%

COUNCIL MEMBER (Shelly) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles Bernhardson 38 23.5%
NP Todd Swalstad 37 22.8%
NP Todd Siemieniewski 22 13.6%
NP Chad Culp 21 13.0%
NP Tom Keeney Sr. 19 11.7%
NP Tom Keeney Jr. 15 9.3%
NP James Dunkin 7 4.3%
WI Write-In 3 1.9%

COUNCIL MEMBER (Twin Valley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ben Fall 220 39.8%
NP William "Bill" Pagel 151 27.3%
NP Joel Pearson 139 25.1%
NP Blaid E. Halverson 39 7.1%
WI Write-In 4 0.7%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Shelly) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Johnson 65 44.2%
NP Gene Dybing 50 34.0%
NP Justin Brasel 24 16.3%
WI Write-In 8 5.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Norman County East School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elena Thronson 710 34.8%
NP Jason Douville 652 31.9%
NP Tracy Stene 647 31.7%
WI Write-In 32 1.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Ada-Borup Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 111.8%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy Merkens 796 39.6%
NP Mike Burke 720 35.9%
WI Write-In 492 24.5%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 1 (Norman County West School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane Brommenschenkel 148 62.4%
NP Heidi Mann 86 36.3%
WI Write-In 3 1.3%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 2 (Norman County West School District) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bradley Merkens 221 49.7%
NP Michael Holte 218 49.0%
WI Write-In 6 1.3%

School District Question 1 (Norman County West School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT RENEWAL OF EXISTING REFERENDUM
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 372 78.2%
NP No 104 21.8%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The Takeaway