Election results: Minnesota: Nobles County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Randy Demmer 2,962 49.8% 109,260 44.1%
DFL Tim Walz 2,579 43.4% 122,390 49.4%
IP Steven Wilson 343 5.8% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 58 1.0% 3,054 1.2%

State Senate District 22 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Doug Magnus 3,544 59.6% 15,310 59.4%
DFL Kevin Vickerman 2,399 40.4% 10,444 40.6%

State House District 22A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Joe Schomacker 1,304 52.8% 7,595 56.7%
DFL Ted Winter 1,164 47.2% 5,807 43.3%

State House District 22B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Rod Hamilton 2,318 66.9% 8,558 69.2%
DFL Bill Brandt 1,147 33.1% 3,811 30.8%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 2,794 47.0% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 2,270 38.2% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 788 13.3% 251,504 11.9%
NP Ken Pentel 35 0.6% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 20 0.3% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 18 0.3% 6,187 0.3%
GR Chris Wright 14 0.2% 7,514 0.4%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 2,999 51.8% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 2,384 41.2% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 407 7.0% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 2,868 49.9% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 2,416 42.0% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 428 7.4% 102,872 5.1%
NP David Hoch 39 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 3,232 56.1% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 2,268 39.3% 981,802 48.4%
GP Annie Young 137 2.4% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 129 2.2% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,948 58.7% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 2,076 41.3% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 3,151 61.9% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,940 38.1% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,889 60.2% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,910 39.8% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 2,597 53.7% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 2,238 46.3% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marvin L. Zylstra 958 98.6%
WI Write-In 14 1.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David G. Benson 964 98.5%
WI Write-In 15 1.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert S. Demuth Jr. 908 99.0%
WI Write-In 9 1.0%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sharon A. Balster 5,426 99.6%
WI Write-In 21 0.4%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lynn M. Wilson 5,213 99.6%
WI Write-In 19 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kent Wilkening 5,271 98.4%
WI Write-In 86 1.6%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gordon L. Moore 5,180 99.6%
WI Write-In 23 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rick Nelsen 5,082 99.7%
WI Write-In 15 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Langseth 5,128 99.4%
WI Write-In 32 0.6%

MAYOR (Adrian)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John W. Faber 240 61.4%
NP Robert Wiese 147 37.6%
WI Write-In 4 1.0%

MAYOR (Bigelow)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 35 100.0%

MAYOR (Brewster)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Schmitz 146 99.3%
WI Write-In 1 0.7%

MAYOR (Dundee)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne Paplow 23 56.1%
WI Write-In 18 43.9%

MAYOR (Ellsworth)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tasha Domeyer 156 76.1%
NP Sandra Sanders 49 23.9%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Kinbrae)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 5 100.0%

MAYOR (Lismore)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 53 100.0%

MAYOR (Rushmore)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gregg Harberts 86 96.6%
WI Write-In 3 3.4%

MAYOR (Wilmont)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Daryl Behrends 66 53.7%
NP David J. Balster 54 43.9%
WI Write-In 3 2.4%

MAYOR (Worthington)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Alan Oberloh 1,845 67.6%
NP Carol Culver 846 31.0%
WI Write-In 37 1.4%

ALDERMAN WARD-1 (Worthington)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald Wood 952 97.9%
WI Write-In 20 2.1%

ALDERMAN WARD-2 (Worthington)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Kuhle 790 50.3%
NP Roger E. Nelson 771 49.1%
WI Write-In 9 0.6%

COUNCIL MEMBER (Adrian) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis W. Kruger 289 51.5%
NP Ronald Lonneman 263 46.9%
WI Write-In 9 1.6%

COUNCIL MEMBER (Bigelow) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stacie L. Golombiecki 46 52.3%
NP Robert Paplow 37 42.0%
WI Write-In 5 5.7%

COUNCIL MEMBER (Brewster) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chad Cummings 94 34.2%
NP Ron Iverson 92 33.5%
NP Russell Schuck 88 32.0%
WI Write-In 1 0.4%

COUNCIL MEMBER (Dundee) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tony Vanden Bosch 39 48.8%
NP Randy Rindfleisch 26 32.5%
NP Leslie Engler 14 17.5%
WI Write-In 1 1.3%

COUNCIL MEMBER (Ellsworth) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lisa Huisman 124 31.6%
NP Glen Meester 109 27.8%
NP Richard Gaul 84 21.4%
NP Michael Nolte 74 18.9%
WI Write-In 1 0.3%

COUNCIL MEMBER (2 YR) (Kinbrae)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 5 100.0%

COUNCIL MEMBER (Lismore) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Diekmann Jr. 66 48.5%
NP Jennifer Rahe 49 36.0%
WI Write-In 21 15.4%

COUNCIL MEMBER (Round Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Courtland H. Baumgard 110 51.2%
NP Donna L. Watje 103 47.9%
WI Write-In 2 0.9%

COUNCIL MEMBER (Rushmore) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Shirley Vis 84 49.4%
NP Carol Hieronimus 82 48.2%
WI Write-In 4 2.4%

COUNCIL MEMBER (Wilmont) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP George Hoffman 104 45.8%
NP Jim Balster 69 30.4%
NP Dennis Hebig 53 23.3%
WI Write-In 1 0.4%

COUNCIL MEMBER (Kinbrae)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 5 100.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Adrian Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Tweet 624 26.8%
NP Chris Wolf 529 22.7%
NP Edward Lenz 528 22.7%
NP Michelle Widman 415 17.8%
NP Dolly Bruns 206 8.8%
WI Write-In 26 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Brewster Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Luinenburg 254 34.8%
NP Robert Bohn 231 31.7%
NP Jay Peterson 225 30.9%
WI Write-In 19 2.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Ellsworth Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jill Kruse 330 34.1%
NP David Goedken 324 33.4%
NP Tracy Dirks 291 30.0%
WI Write-In 24 2.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Round Lake Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pam Wendland 214 49.2%
NP Jenny Ellenbecker 201 46.2%
WI Write-In 20 4.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Worthington Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Shepherd 2,516 27.5%
NP Lori Ann Dudley 2,453 26.8%
NP Scott Rosenberg 2,173 23.8%
NP Betty McAllister 1,962 21.5%
WI Write-In 33 0.4%

School District Question 1 (Ellsworth Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION.
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 253 65.7%
NP No 132 34.3%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast