Election results: Minnesota: Mower County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tim Walz 8,419 59.2% 122,390 49.4%
R Randy Demmer 4,921 34.6% 109,260 44.1%
IP Steven Wilson 669 4.7% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 224 1.6% 3,054 1.2%

State Senate District 27 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Dan Sparks 8,972 63.3% 17,574 61.5%
R Kathy Green 5,211 36.7% 11,005 38.5%

State House District 27A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Robin Brown 978 61.2% 7,452 49.8%
R Rich Murray 620 38.8% 7,509 50.2%

State House District 27B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Jeanne Poppe 7,376 59.0% 7,801 57.7%
R Jennifer Gumbel 5,128 41.0% 5,716 42.3%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 7,370 52.2% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 5,038 35.6% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 1,493 10.6% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 67 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 62 0.4% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 57 0.4% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 45 0.3% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 7,553 55.0% 999,354 49.1%
R Dan Severson 5,316 38.7% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 876 6.4% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 8,172 57.3% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 4,620 32.4% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 1,355 9.5% 102,872 5.1%
NP David Hoch 114 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 7,087 51.6% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 5,929 43.2% 956,206 47.2%
GP Annie Young 403 2.9% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 321 2.3% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 7,543 62.6% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 4,510 37.4% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 8,373 67.8% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 3,981 32.2% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 6,813 58.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 4,806 41.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 6,098 52.5% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 5,523 47.5% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Reinartz 1,718 55.0%
NP David Hillier 1,399 44.8%
WI Write-In 4 0.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tony Bennett 1,244 59.5%
NP Dick Lang 843 40.3%
WI Write-In 4 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Ankeny 2,272 98.7%
WI Write-In 31 1.3%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doug Groh 12,015 98.9%
WI Write-In 139 1.1%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jill Cordes 9,180 74.0%
NP Brad McBeain 3,191 25.7%
WI Write-In 28 0.2%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terese M. Amazi 9,425 67.1%
NP Jeff Ellis 4,615 32.8%
WI Write-In 16 0.1%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kristen Nelsen 11,690 99.1%
WI Write-In 110 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Grass Jr 7,169 60.0%
NP Bill Sweetser 4,732 39.6%
WI Write-In 38 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP William E Lonergan Jr. 11,374 99.1%
WI Write-In 102 0.9%

MAYOR (Adams)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leroy F. Swanson 230 87.1%
WI Write-In 34 12.9%

MAYOR (Austin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Stiehm 4,760 60.5%
NP Marian J. Clennon 3,061 38.9%
WI Write-In 53 0.7%

MAYOR (Brownsdale)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Pike 154 52.7%
NP Jeff Foster 125 42.8%
WI Write-In 13 4.5%

MAYOR (Dexter)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Stephenson 115 90.6%
WI Write-In 12 9.4%

MAYOR (Elkton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael O'Connor 29 50.0%
WI Write-In 29 50.0%

MAYOR (Grand Meadow)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 285 100.0%

MAYOR (Le Roy)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathy Farlinger 214 59.0%
WI Write-In 149 41.0%

MAYOR (Lyle)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Guthmiller 181 85.8%
NP Ricky B Matter 27 12.8%
WI Write-In 3 1.4%

MAYOR (Mapleview)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Arnie Johnson 49 57.0%
NP Larry A. Naatz 37 43.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Racine)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Deri Nordsving 122 92.4%
WI Write-In 10 7.6%

MAYOR (Rose Creek)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pete Kuhlmann 133 93.7%
WI Write-In 9 6.3%

MAYOR (Waltham)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Norbert Eggert 67 95.7%
WI Write-In 3 4.3%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Austin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Janet Anderson 5,337 72.1%
NP Michael Mathias Weinmann 2,044 27.6%
WI Write-In 18 0.2%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Austin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Austin 1,805 72.3%
NP Derek Hyland 685 27.5%
WI Write-In 5 0.2%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Austin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger W. Boughton 1,701 60.0%
NP Richard Pacholl 1,127 39.8%
WI Write-In 7 0.2%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Austin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Judy Enright 1,054 52.8%
NP Jeff Bednar 935 46.8%
WI Write-In 8 0.4%

CITY TREASURER (Taopi)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 7 100.0%

CITY QUESTION 1 (Austin): CITY BALLOT QUESTION NO. 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 4,293 55.0%
NP No 3,506 45.0%

CITY QUESTION 2 (Austin): CITY BALLOT QUESTION NO. 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 4,395 56.2%
NP No 3,424 43.8%

CITY QUESTION 3 (Austin): CITY BALLOT QUESTION NO. 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 5,731 72.8%
NP No 2,139 27.2%

COUNCIL MEMBER (Adams) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rick Hinz 238 43.0%
NP Paul A. Kirtz 195 35.3%
NP Marilyn Thorstenson 117 21.2%
WI Write-In 3 0.5%

COUNCIL MEMBER (Brownsdale) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry McCloud 204 46.5%
NP Richard "Dick" Borcherding 136 31.0%
NP Kevin Purrier 90 20.5%
WI Write-In 9 2.1%

COUNCIL MEMBER (Dexter) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane C Klingfus 80 30.9%
NP Dean Westfall 70 27.0%
NP Joe Gardner 59 22.8%
NP Pamela K Tebbetts 50 19.3%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Elkton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Krull 36 53.7%
WI Write-In 31 46.3%

COUNCIL MEMBER (Grand Meadow) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis G Berge 269 43.0%
NP Jason Wolff 176 28.1%
NP Dan Sween 144 23.0%
WI Write-In 37 5.9%

COUNCIL MEMBER (Le Roy) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Linda Sanders 211 29.9%
NP Vickie A. Lidtke 197 27.9%
NP Kathleen M. Gottschalk 185 26.2%
NP Carol Elliott 101 14.3%
WI Write-In 11 1.6%

COUNCIL MEMBER (Lyle) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darwin Small 146 37.4%
NP Betty L. Fisher 142 36.4%
NP Jackie Holst 50 12.8%
NP Patrick Murphy 25 6.4%
NP Jerremy Mlenar 24 6.2%
WI Write-In 3 0.8%

COUNCIL MEMBER (Mapleview) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pam Vaughn 48 29.4%
NP Michael Langstaff 45 27.6%
NP Richard Lamaack 44 27.0%
NP Diane (Dee Dee) Bawek 26 16.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Racine) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Haas 72 29.8%
NP Joe Dee 58 24.0%
NP John Renn 55 22.7%
NP Russ Swanson 47 19.4%
WI Write-In 10 4.1%

COUNCIL MEMBER (Rose Creek) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Gilles 140 49.0%
NP Richard A. Bottema 136 47.6%
WI Write-In 10 3.5%

COUNCIL MEMBER (Sargeant) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kristine Maier 15 32.6%
NP Scott Johnson 15 32.6%
NP Allen Hamilton 12 26.1%
WI Write-In 4 8.7%

COUNCIL MEMBER (Taopi) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 24 100.0%

COUNCIL MEMBER (Waltham) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sean Arndt 55 52.9%
WI Write-In 49 47.1%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Elkton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brandon Allegree 42 89.4%
WI Write-In 5 10.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Grand Meadow Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marlin Fay 483 29.9%
NP David Johnson 473 29.3%
NP Chris Gerber 420 26.0%
WI Write-In 240 14.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Lyle Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 120.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kent M. Golberg 370 34.6%
NP Dean Rohne 349 32.6%
NP Carl Truckenmiller 189 17.7%
WI Write-In 162 15.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Leroy Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Britt Wehrenberg 589 34.1%
NP Russ Foster 552 31.9%
NP Paul Hamlin 551 31.9%
WI Write-In 36 2.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Southland Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David J. Schmitz 996 29.5%
NP Jack Klaehn 988 29.2%
NP Patti Hamilton 799 23.6%
NP Rod Nordeng 576 17.0%
WI Write-In 22 0.7%

School District Question 1 (Austin Public School District): RENEWAL OF EXPIRING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATIONS
Precincts reporting 105.9%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 5,736 67.6%
NP No 2,752 32.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast