Election results: Minnesota: Morrison County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chip Cravaack 7,361 57.9% 133,477 48.2%
DFL James Oberstar 4,556 35.8% 129,070 46.6%
IP Timothy Olson 676 5.3% 11,876 4.3%
CP George Burton 130 1.0% 2,491 0.9%

State Senate District 12 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Paul Gazelka 6,472 61.4% 16,529 57.1%
DFL Taylor Stevenson 3,806 36.1% 11,608 40.1%
CP Steve Park 267 2.5% 827 2.9%

State Senate District 16 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dave Brown 514 52.8% 20,459 57.4%
DFL Lisa Fobbe 459 47.2% 15,162 42.6%

State House District 12B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mike Lemieur 6,684 57.1% 8,940 57.1%
DFL Al Doty 5,014 42.9% 6,721 42.9%

State House District 16A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Sondra Erickson 570 58.2% 9,319 55.5%
DFL Gail Kulick Jackson 410 41.8% 7,469 44.5%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 6,776 53.1% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 4,240 33.2% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,527 12.0% 251,504 11.9%
NP Linda Eno 79 0.6% 4,092 0.2%
GR Chris Wright 62 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 36 0.3% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 33 0.3% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 6,845 55.0% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 4,799 38.5% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 812 6.5% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 5,747 46.6% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 5,622 45.6% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 845 6.9% 102,872 5.1%
NP David Hoch 120 1.0% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 6,936 56.2% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 4,719 38.2% 981,802 48.4%
GP Annie Young 386 3.1% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 298 2.4% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 5,901 56.0% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 4,630 44.0% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 6,057 56.6% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 4,641 43.4% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 5,283 54.3% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 4,438 45.7% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 5,317 53.6% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 4,612 46.4% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don Meyer 1,398 59.8%
NP Dean Rocheleau 936 40.0%
WI Write-In 4 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Duane L. Johnson 2,181 98.3%
WI Write-In 37 1.7%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Russ Nygren 10,883 99.2%
WI Write-In 91 0.8%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bunny Johnston 10,654 99.5%
WI Write-In 54 0.5%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michel Wetzel 10,975 98.4%
WI Write-In 173 1.6%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Middendorf 10,560 98.8%
WI Write-In 132 1.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Claude Dahmen 10,250 99.5%
WI Write-In 48 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marvin J. Stangl 10,140 99.2%
WI Write-In 77 0.8%

MAYOR (Bowlus)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP George E. Trettel 78 94.0%
WI Write-In 5 6.0%

MAYOR (Buckman)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Lochner 68 91.9%
WI Write-In 6 8.1%

MAYOR (Elmdale)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Raymond Kurowski 47 94.0%
WI Write-In 3 6.0%

MAYOR (Flensburg)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 72 100.0%

MAYOR (Harding)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert J. Litke 31 68.9%
NP David Hayes 14 31.1%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Little Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cathy Vanrisseghem 2,303 96.9%
WI Write-In 73 3.1%

MAYOR (Pierz)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Toby Egan 419 95.7%
WI Write-In 19 4.3%

MAYOR (Randall)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Riitters 186 96.4%
WI Write-In 7 3.6%

MAYOR (Royalton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Andrea Lauer 338 97.4%
WI Write-In 9 2.6%

MAYOR (Swanville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sandra Peterson 108 93.1%
WI Write-In 8 6.9%

MAYOR (Upsala)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rollie Johnson 152 95.6%
WI Write-In 7 4.4%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Little Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian-Paul K. Crowder 1,341 50.2%
NP Dennis A. Kukowski 1,321 49.5%
WI Write-In 7 0.3%

COUNCIL MEMBER WARD-1 SPECIAL ELECTION (Little Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Loren Boyum 523 63.6%
NP Brent Wittwer 291 35.4%
WI Write-In 8 1.0%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Little Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leeann Doucette 773 98.3%
WI Write-In 13 1.7%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Little Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don H. Klinker 925 98.8%
WI Write-In 11 1.2%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Little Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeremy Hanfler 259 33.5%
NP Debi Bobick 250 32.3%
NP David Rausch 129 16.7%
NP Randy Fossum 77 10.0%
NP Chris Harakel 55 7.1%
WI Write-In 3 0.4%

CITY CLERK SPECIAL ELECTION (Buckman)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jean Suska 65 92.9%
WI Write-In 5 7.1%

CITY CLERK (Elmdale)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 27 100.0%

CITY CLERK (Genola)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dolores Preimesberger 22 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY CLERK (Lastrup)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roberta Gross 36 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY TREASURER SPECIAL ELECTION (Bowlus)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Irene Lashinski 84 96.6%
WI Write-In 3 3.4%

CITY TREASURER (Buckman)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Esther Britz 59 74.7%
NP Sheila Funk 19 24.1%
WI Write-In 1 1.3%

CITY TREASURER (Flensburg)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carrie Zupko 88 94.6%
WI Write-In 5 5.4%

CITY TREASURER (Harding)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Corey Hayes 41 97.6%
WI Write-In 1 2.4%

CITY TREASURER (Hillman)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 12 100.0%

CITY TREASURER (Pierz)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Maureen Watercott 455 99.6%
WI Write-In 2 0.4%

CITY TREASURER (Sobieski)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Janice T. Czech 68 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Bowlus)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary C. Lange 48 53.3%
NP Joseph F. Larson 41 45.6%
WI Write-In 1 1.1%

COUNCIL MEMBER (Buckman) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Gangl 69 54.3%
NP Richard Herold 54 42.5%
WI Write-In 4 3.1%

COUNCIL MEMBER (Elmdale)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Kulla 31 59.6%
NP Jim Panek 21 40.4%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Flensburg)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 64 100.0%

COUNCIL MEMBER (Genola)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tammy Giuliani 25 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Harding) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patrick J. Hayes 34 47.9%
NP Ronald Gross 30 42.3%
WI Write-In 7 9.9%

COUNCIL MEMBER (Hillman) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 24 100.0%

COUNCIL MEMBER (Lastrup) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Andy Smude 36 51.4%
NP Chad Thesing 33 47.1%
WI Write-In 1 1.4%

COUNCIL MEMBER (Pierz) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Menden 283 33.6%
NP Stephanie Fyten 283 33.6%
NP Donald Bujalski 269 31.9%
WI Write-In 8 0.9%

COUNCIL MEMBER (Randall) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charley Andres 152 41.4%
NP Gerald Adamski 118 32.2%
NP Jim Chandler 92 25.1%
WI Write-In 5 1.4%

COUNCIL MEMBER (Royalton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Al Libke 280 46.8%
NP Robert Haberman 163 27.3%
NP Mike Vacek 146 24.4%
WI Write-In 9 1.5%

COUNCIL MEMBER (Sobieski)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barbara E. Krebs 65 92.9%
WI Write-In 5 7.1%

COUNCIL MEMBER (Swanville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Grittner 106 52.0%
NP Jim Molitor 73 35.8%
WI Write-In 25 12.3%

COUNCIL MEMBER (Upsala) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joan Olson 132 73.3%
WI Write-In 48 26.7%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Buckman)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Dingmann 71 98.6%
WI Write-In 1 1.4%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Flensburg)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 49 100.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Upsala)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lynn Depa 94 59.9%
NP Nadine Drevlow 61 38.9%
WI Write-In 2 1.3%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Rosing Twp): OPTION B APPOINTMENT OF CLERK-TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 28 50.0%
NP Yes 28 50.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Little Falls Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
NP Sharon Ballou 4,308 35.3%
NP Mark Gerbi 3,813 31.3%
NP Brad Laager 3,461 28.4%
WI Write-In 619 5.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Pierz Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 111.1%
Candidate Votes Vote%
NP Dean Virnig 1,465 34.1%
NP Patty Stangl 1,218 28.3%
NP Colleen Seelen 1,216 28.3%
NP Todd MacDonell 378 8.8%
WI Write-In 20 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Royalton Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 110.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Block 706 21.6%
NP Thomas Justin 616 18.8%
NP Dale Lenz 597 18.2%
NP Janet Held 547 16.7%
NP Liz Verley 458 14.0%
NP Tanya Schraut 324 9.9%
WI Write-In 27 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Swanville Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jay Loven 608 34.8%
NP Rick Gutormson 570 32.6%
NP Todd Jackson 539 30.8%
WI Write-In 31 1.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Upsala Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dean Wayne Peterson 641 36.0%
NP Randy Pepin 576 32.3%
NP W A Krivanek 526 29.5%
WI Write-In 38 2.1%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Little Falls Public School District)
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 782 100.0%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Royalton Public School District)
Precincts reporting 110.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald Borash 686 52.8%
NP Kristi Gottwalt 610 47.0%
WI Write-In 3 0.2%

School District Question 1 (Swanville Public School District): RENEWAL OF EXPIRING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 415 54.5%
NP No 346 45.5%

School District Question 1 (Upsala Public School District): REVOKING EXISTING REVENUE AUTHORIZATION AND APPROVING NEW REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 436 55.8%
NP Yes 346 44.2%

School District Question 2 (Swanville Public School District): APPROVAL OF REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 484 63.6%
NP Yes 277 36.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast