Election results: Minnesota: Meeker County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 4,654 47.9% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 4,103 42.2% 90,682 37.6%
NP Gene Waldorf 527 5.4% 9,310 3.9%
IP Glen Menze 434 4.5% 7,904 3.3%

State Senate District 18 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Scott Newman 4,977 51.4% 16,587 56.2%
DFL Hal Kimball 3,892 40.2% 10,821 36.7%
IP Richard Hoff 822 8.5% 2,083 7.1%

State House District 18A (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Ron Shimanski 0 0.0%

State House District 18B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dean Urdahl 5,482 60.7% 10,062 64.5%
DFL Darrin Anderson 3,552 39.3% 5,545 35.5%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 4,897 49.8% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 3,312 33.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,476 15.0% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 43 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 36 0.4% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 31 0.3% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 30 0.3% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 4,872 50.7% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 3,927 40.9% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 806 8.4% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 4,481 46.9% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 4,227 44.3% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 744 7.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 95 1.0% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 4,968 52.1% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 4,080 42.8% 981,802 48.4%
GP Annie Young 247 2.6% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 235 2.5% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 4,652 53.6% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 4,031 46.4% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 5,201 58.7% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 3,657 41.3% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 4,750 57.5% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 3,507 42.5% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 4,263 51.0% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 4,100 49.0% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 4,664 56.5% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 3,594 43.5% 23,258 39.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Swenson 1,388 98.4%
WI Write-In 22 1.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David V. Gabrielson 1,081 53.5%
NP Charles "Chuck" Fenton 933 46.1%
WI Write-In 8 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Benoit 1,300 57.5%
NP Amy P. Wilde 957 42.3%
WI Write-In 4 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wally Strand 1,540 90.4%
WI Write-In 164 9.6%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barbara Loch 8,383 99.4%
WI Write-In 50 0.6%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sharon M. Euerle 8,676 99.5%
WI Write-In 44 0.5%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elaine Lenhard 8,436 99.6%
WI Write-In 33 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Norlin 5,265 54.5%
NP Benjamin Aho 4,369 45.2%
WI Write-In 33 0.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stephanie L. Beckman 8,130 98.7%
WI Write-In 111 1.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas P. Carlson 8,271 99.6%
WI Write-In 34 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Barka 8,401 99.6%
WI Write-In 33 0.4%

MAYOR (Cedar Mills)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sam Flom 15 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Cosmos)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rich Gieser 136 63.0%
NP Gary Martin 60 27.8%
NP Dale D. Jackson 19 8.8%
WI Write-In 1 0.5%

MAYOR (Darwin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Josh R. Johnson 130 83.9%
NP Michael Diederich 24 15.5%
WI Write-In 1 0.6%

MAYOR (Dassel)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Scanlon 533 95.0%
WI Write-In 28 5.0%

MAYOR (Eden Valley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peter Korman 176 49.7%
NP Cheryl Thielen 108 30.5%
NP Conrad Blomker 69 19.5%
WI Write-In 1 0.3%

MAYOR (Grove City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Melissa Drange 205 76.8%
NP Gerald Rueckert 50 18.7%
NP Dustin Suchy 10 3.7%
WI Write-In 2 0.7%

MAYOR (Kingston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Walter Smith 49 90.7%
WI Write-In 5 9.3%

MAYOR (Litchfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keith Johnson 1,443 58.4%
NP Vernon Madson 1,018 41.2%
WI Write-In 9 0.4%

MAYOR (Watkins)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James C Loch 243 95.3%
WI Write-In 12 4.7%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Litchfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barb Altringer 496 98.8%
WI Write-In 6 1.2%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Litchfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dwight Lorensen 422 99.5%
WI Write-In 2 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-5 (Litchfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary I Walz 370 96.6%
WI Write-In 13 3.4%

CITY CLERK (Cedar Mills)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 8 100.0%

CITY TREASURER (Kingston)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sandra Smith 47 94.0%
WI Write-In 3 6.0%

CITY QUESTION 1 (Cosmos): SUNDAY LIQUOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 140 65.1%
NP No 75 34.9%

COUNCIL MEMBER (Cedar Mills) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Mortensen 15 51.7%
NP Adam Bjorngjeld 14 48.3%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Cosmos) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry G. Anderson 162 46.8%
NP Thomas Rennecke 162 46.8%
WI Write-In 22 6.4%

COUNCIL MEMBER (Darwin) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Smith 120 52.6%
NP Lee R Peterson 96 42.1%
WI Write-In 12 5.3%

COUNCIL MEMBER (Dassel) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne R. Medcraft 245 24.2%
NP Jason Benzing 240 23.7%
NP Larry Oberg 216 21.3%
NP Kim Clancy 165 16.3%
NP Jack Adams 143 14.1%
WI Write-In 5 0.5%

COUNCIL MEMBER (Eden Valley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevon Gabrelcik 228 42.8%
NP Dan Thielen 178 33.4%
NP Dennis Marquedant 122 22.9%
WI Write-In 5 0.9%

COUNCIL MEMBER (Grove City) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Peterka 178 39.5%
WI Write-In 103 22.8%
NP Daniel Pehle 87 19.3%
NP David Olson 83 18.4%

COUNCIL MEMBER (Kingston) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Nielsen 44 48.4%
NP Junice S. Anderson 44 48.4%
WI Write-In 3 3.3%

COUNCIL MEMBER (Watkins) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis C Loch 148 31.2%
NP Scott "Jersey" Piccerillo 137 28.9%
NP Jerry Oster 115 24.3%
WI Write-In 74 15.6%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Eden Valley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peggy Bethel 249 88.0%
WI Write-In 34 12.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Litchfield Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Dollerschell 3,073 27.4%
NP Donna McGraw 2,914 26.0%
NP Jim Ellingson 2,261 20.1%
NP John W. Mueller 1,845 16.4%
NP Renee Capistrant 1,106 9.9%
WI Write-In 28 0.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Dassel-Cokato Public School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 107.7%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Tormanen 2,988 35.8%
NP Kevin Bjork 2,829 33.9%
NP Rebecca Clemen 2,467 29.6%
WI Write-In 61 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (A.C.G.C.) (Elect 4)
Precincts reporting 115.8%
Candidate Votes Vote%
NP Megan Morrison 1,938 57.1%
WI Write-In 1,455 42.9%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast