Election results: Minnesota: Mahnomen County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 1,380 73.1% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 405 21.5% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 55 2.9% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 47 2.5% 9,310 3.9%

State Senate District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rod Skoe 1,235 65.7% 15,588 53.0%
R Dennis Moser 644 34.3% 13,824 47.0%

State House District 2A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Kent Eken 1,273 67.1% 7,502 55.9%
R Steve Green 625 32.9% 5,915 44.1%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 1,023 54.0% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 641 33.9% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 164 8.7% 251,504 11.9%
NP Ken Pentel 23 1.2% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 19 1.0% 4,092 0.2%
GR Chris Wright 13 0.7% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 10 0.5% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 1,064 57.7% 999,354 49.1%
R Dan Severson 641 34.8% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 139 7.5% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 1,116 61.0% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 569 31.1% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 130 7.1% 102,872 5.1%
NP David Hoch 16 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 1,052 57.0% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 701 38.0% 956,206 47.2%
GP Annie Young 56 3.0% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 36 2.0% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 968 62.3% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 586 37.7% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 930 58.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 674 42.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 943 63.2% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 550 36.8% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 819 55.4% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 660 44.6% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 860 57.7% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 631 42.3% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 967 64.9% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 522 35.1% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Dahl 365 99.2%
WI Write-In 3 0.8%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Karen Ahmann 346 78.5%
NP William "Bill" Eck 95 21.5%
WI Write-In 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Geray 229 52.9%
NP Charlie Pazdernik 202 46.7%
WI Write-In 2 0.5%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Frank Thompson 1,688 98.9%
WI Write-In 19 1.1%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brenda Lundon 1,698 99.8%
WI Write-In 4 0.2%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Susan Bendickson 1,678 99.7%
WI Write-In 5 0.3%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas A Krier 1,041 54.2%
NP Brad Athmann 873 45.5%
WI Write-In 5 0.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darlene Rivera 947 50.2%
NP Julie L. Bruggeman 936 49.7%
WI Write-In 2 0.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Victor Eiynck 1,658 99.5%
WI Write-In 9 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry D. Handyside 1,670 99.7%
WI Write-In 5 0.3%

MAYOR (Bejou)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darrell Lende 33 94.3%
WI Write-In 2 5.7%

MAYOR (Mahnomen)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marty Warnsholz 366 99.5%
WI Write-In 2 0.5%

MAYOR (Waubun)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sue Trnka 125 88.7%
WI Write-In 16 11.3%

COUNCIL MEMBER (Bejou) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Melvin Thompson 30 56.6%
WI Write-In 23 43.4%

COUNCIL MEMBER (Mahnomen) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Kochmann 331 52.5%
NP Luann Durant 292 46.3%
WI Write-In 7 1.1%

COUNCIL MEMBER (Waubun) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas M. Bement 137 49.6%
NP Jean Horack 134 48.6%
WI Write-In 5 1.8%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Clover Twp): SUPERVISOR TERMS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 13 52.0%
NP No 12 48.0%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Gregory Twp): SUPERVISOR TERMS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 27 67.5%
NP No 13 32.5%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Marsh Creek Twp): SUPERVISOR TERMS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 29 67.4%
NP No 14 32.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Mahnomen Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 106.7%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Lavoy 1,009 36.4%
NP Jonathan Large 882 31.8%
NP Jon A. McArthur 862 31.1%
WI Write-In 22 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Waubun Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 112.5%
Candidate Votes Vote%
NP Jonathan J. Syverson 649 19.6%
NP Christie Haverkamp 616 18.6%
NP Stacy Bly 590 17.8%
NP Mark Rothschadl 583 17.6%
NP Mina Spalla 490 14.8%
NP Danielle Clark 351 10.6%
WI Write-In 33 1.0%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®