Election results: Minnesota: McLeod County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Lee Byberg 6,125 46.4% 90,682 37.6%
DFL Collin Peterson 5,812 44.0% 133,086 55.2%
IP Glen Menze 673 5.1% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 591 4.5% 9,310 3.9%

State Senate District 18 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Scott Newman 7,959 60.1% 16,587 56.2%
DFL Hal Kimball 4,420 33.4% 10,821 36.7%
IP Richard Hoff 859 6.5% 2,083 7.1%

State House District 18A (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Ron Shimanski 0 0.0%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 7,365 55.0% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 3,967 29.6% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,891 14.1% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 70 0.5% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 36 0.3% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 34 0.3% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 22 0.2% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 7,333 56.5% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 4,695 36.2% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 953 7.3% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 6,471 49.6% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 5,691 43.6% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 797 6.1% 102,872 5.1%
NP David Hoch 83 0.6% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 7,463 57.2% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 5,013 38.4% 981,802 48.4%
GP Annie Young 295 2.3% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 279 2.1% 35,538 1.8%

District Court 1, Seat 8
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Timothy Blakely 5,169 50.0% 91,139 43.5%
NP Larry Clark 5,160 50.0% 118,511 56.5%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 5,867 51.9% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 5,440 48.1% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 6,830 59.2% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 4,702 40.8% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 5,888 55.0% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 4,812 45.0% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 5,503 51.4% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 5,203 48.6% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 1, Seat 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Poch 0 0.0%

District Court 1, Seat 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Baxter 0 0.0%

District Court 1, Seat 7
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy McManus 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kermit D. Terlinden 1,676 66.6%
NP Melvin H. Dose 829 32.9%
WI Write-In 12 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sheldon Nies 2,043 97.8%
WI Write-In 45 2.2%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cindy Schultz 11,235 99.3%
WI Write-In 82 0.7%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lynn Ette Schrupp 10,672 99.6%
WI Write-In 40 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Rehmann 9,940 76.8%
NP Wes Olson 2,968 22.9%
WI Write-In 42 0.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Junge 10,776 98.3%
WI Write-In 182 1.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles W. Mathews 10,750 99.5%
WI Write-In 50 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Schultz 10,760 99.5%
WI Write-In 52 0.5%

MAYOR (Biscay)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ray Urban 24 39.3%
NP Rich Pohlmeier 20 32.8%
NP Leroy Knoll 15 24.6%
WI Write-In 2 3.3%

MAYOR (Brownton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Curt Carrigan 263 92.0%
WI Write-In 23 8.0%

MAYOR (Hutchinson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Cook 3,943 97.1%
WI Write-In 117 2.9%

MAYOR (Lester Prairie)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Andrew Heimerl 512 92.6%
WI Write-In 41 7.4%

MAYOR (Plato)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Becker 109 84.5%
WI Write-In 20 15.5%

MAYOR (Silver Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Bebo 263 98.1%
WI Write-In 5 1.9%

MAYOR (Stewart)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Erkenbrack 128 84.2%
WI Write-In 24 15.8%

MAYOR (Winsted)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Stotko 715 92.1%
WI Write-In 61 7.9%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Glencoe)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lori Adamietz 1,154 66.3%
NP Howard J. Meyer Iii 578 33.2%
WI Write-In 9 0.5%

COUNCIL MEMBER PRECINCT 2 (Glencoe)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP John W. Schrupp 330 66.1%
NP Brian Schlegel 168 33.7%
WI Write-In 1 0.2%

COUNCIL MEMBER SEAT 1 (Hutchinson)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Christensen 2,841 64.1%
NP Raymond Norton 1,573 35.5%
WI Write-In 18 0.4%

COUNCIL MEMBER PRECINCT 3 (Glencoe)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Ziemer 332 60.6%
NP Marie Thurn 214 39.1%
WI Write-In 2 0.4%

COUNCIL MEMBER SEAT 2 (Hutchinson)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP William (Bill) Arndt 3,728 97.7%
WI Write-In 89 2.3%

CITY QUESTION 1 (Brownton): AUTHORIZATION OF GENERAL OBLIGATION BONDS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 172 54.6%
NP No 143 45.4%

CITY QUESTION 1 (Hutchinson): LOCAL SALES AND USE TAX QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 2,742 60.7%
NP No 1,772 39.3%

COUNCIL MEMBER (Biscay) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jason Mielke 44 38.9%
NP Dennis McGuire 29 25.7%
NP Glen Ruschmeier 24 21.2%
WI Write-In 16 14.2%

COUNCIL MEMBER (Brownton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas A. Block 261 51.6%
NP Charles Warner 215 42.5%
WI Write-In 30 5.9%

COUNCIL MEMBER (Lester Prairie) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald Foust 366 34.8%
NP Eric Angvall 266 25.3%
NP Tamara Vergin 215 20.4%
NP Sandie Adams-Bruins 182 17.3%
WI Write-In 24 2.3%

COUNCIL MEMBER (Plato) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie Wischnack 128 72.7%
WI Write-In 48 27.3%

COUNCIL MEMBER (Silver Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Eric R. Nelson 197 48.5%
NP Willie Krohn 140 34.5%
WI Write-In 69 17.0%

COUNCIL MEMBER (Stewart) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jason Peirce 114 44.9%
NP Tammy Schaufler 109 42.9%
WI Write-In 31 12.2%

COUNCIL MEMBER (Winsted) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dave Mochinski 547 36.9%
NP George Schulenberg 463 31.2%
NP Tom Wiemiller 448 30.2%
WI Write-In 26 1.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Hutchinson Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael R. McGraw 4,416 31.5%
NP Joshua Gehlen 3,551 25.3%
NP Timothy J. Kerkvliet 3,360 23.9%
NP Byron Bettenhausen 2,641 18.8%
WI Write-In 68 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Lester Prairie Public School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 125.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert "Bob" Carlson 675 25.8%
NP Matthew Klitzke 630 24.1%
NP Gregg MacHemehl 603 23.1%
NP Chester Hoernemann 360 13.8%
NP Fred Blaser 314 12.0%
WI Write-In 33 1.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Glencoe-Silver Lake School District) (Elect 3)
Precincts reporting 113.6%
Candidate Votes Vote%
NP Jason Lindeman 3,150 34.2%
NP Clark J. Christianson 3,081 33.4%
NP Anne Twiss 2,900 31.5%
WI Write-In 83 0.9%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Glencoe-Silver Lake School District)
Precincts reporting 113.6%
Candidate Votes Vote%
NP Jamie S. Alsleben 3,926 99.4%
WI Write-In 22 0.6%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast