Election results: Minnesota: Le Sueur County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tim Walz 197 51.0% 122,390 49.4%
R Randy Demmer 149 38.6% 109,260 44.1%
IP Steven Wilson 33 8.5% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 7 1.8% 3,054 1.2%

U.S. House District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Kline 7,082 64.2% 181,340 63.4%
DFL Shelley Madore 3,949 35.8% 104,808 36.6%

State Senate District 25 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Al Dekruif 5,055 44.2% 15,272 44.7%
DFL Kevin Dahle 4,062 35.5% 14,387 42.1%
NP John Grimm 2,326 20.3% 4,516 13.2%

State House District 25A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mick McGuire 5,725 50.4% 7,963 49.0%
R Glenn Gruenhagen 5,643 49.6% 8,299 51.0%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 5,420 47.0% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 4,224 36.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,696 14.7% 251,504 11.9%
NP Linda Eno 52 0.5% 4,092 0.2%
GR Chris Wright 51 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 47 0.4% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 32 0.3% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 5,436 48.0% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 4,957 43.8% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 925 8.2% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 5,534 49.1% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 4,722 41.9% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 918 8.1% 102,872 5.1%
NP David Hoch 90 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 5,669 50.3% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 5,054 44.8% 981,802 48.4%
GP Annie Young 318 2.8% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 233 2.1% 35,538 1.8%

District Court 1, Seat 8
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Timothy Blakely 4,783 52.2% 91,139 43.5%
NP Larry Clark 4,374 47.8% 118,511 56.5%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 5,393 54.6% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 4,487 45.4% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 6,300 62.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 3,785 37.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 5,192 55.5% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 4,171 44.5% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 4,759 50.7% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 4,627 49.3% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 1, Seat 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Poch 0 0.0%

District Court 1, Seat 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Baxter 0 0.0%

District Court 1, Seat 7
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy McManus 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Connolly 1,098 55.2%
NP Clarence (Clancy) Mager 888 44.6%
WI Write-In 3 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cliff Wetzel 1,054 53.6%
NP Robert (Bob) Culhane 908 46.2%
WI Write-In 3 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve "Gump" Rohlfing 1,211 56.6%
NP Wm "Bill" Stangler 925 43.2%
WI Write-In 4 0.2%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joseph M. Boettcher 10,002 99.5%
WI Write-In 54 0.5%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sharon Budin 6,213 59.8%
NP Russ Ehlers 4,147 39.9%
WI Write-In 32 0.3%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas P. Doherty 9,987 99.1%
WI Write-In 93 0.9%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brent Christian 9,615 99.1%
WI Write-In 86 0.9%

COUNTY SURVEYOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rory Jensen 9,398 99.6%
WI Write-In 39 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Alvin Dietz 9,512 99.4%
WI Write-In 54 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Riebel 5,411 54.3%
NP Thomas E. Miller 4,534 45.5%
WI Write-In 26 0.3%

MAYOR (Cleveland)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard B. Walter 234 78.8%
WI Write-In 63 21.2%

MAYOR (Elysian)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathleen (Katy) Anttila 224 62.6%
NP Roger V. Hanson 134 37.4%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Kasota)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 124 53.7%
NP Brett Christensen 107 46.3%

MAYOR (Kilkenny)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Taaffe Jr. 48 76.2%
WI Write-In 15 23.8%

MAYOR (Le Center)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lance Wetzel 757 96.2%
WI Write-In 30 3.8%

MAYOR (Montgomery)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jean Keogh 578 51.8%
NP Gordy Prochaska 523 46.9%
WI Write-In 15 1.3%

MAYOR (New Prague)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chuck Nickolay 939 36.4%
NP Duane J. Jirik 912 35.3%
NP Kristin Guerrette 716 27.7%
WI Write-In 14 0.5%

MAYOR (Waterville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen Benson 371 56.0%
NP Jennifer Grobe 284 42.8%
WI Write-In 8 1.2%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Le Sueur)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Tellijohn 663 54.1%
NP Joe Spinler 556 45.4%
WI Write-In 7 0.6%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Le Sueur)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 115 100.0%

COUNCIL MEMBER (Cleveland) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Megan Jean Smith 118 19.4%
NP Kevin Brown 117 19.2%
NP Leroy L. McCollum 83 13.6%
NP Mike Clark 77 12.6%
NP Gene Hallock 65 10.7%
NP Michael F. Driscoll 62 10.2%
NP Timothy J. Iten 62 10.2%
NP Renee Ballman 24 3.9%
WI Write-In 1 0.2%

COUNCIL MEMBER (Elysian) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Edna Thayer 235 33.8%
NP Brian M. Ziemer 194 27.9%
NP Jan Evans 150 21.6%
NP Michael W. Kauss 116 16.7%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Heidelberg) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie Malecha 42 24.1%
NP Mike Pexa 36 20.7%
NP Rachel Meger 36 20.7%
NP Kevin Zvanovec 28 16.1%
NP Ron Weiers 28 16.1%
WI Write-In 4 2.3%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Kasota)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 73 100.0%

COUNCIL MEMBER (Kilkenny) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Baldwin 42 44.2%
NP Anthony Ferguson 38 40.0%
WI Write-In 15 15.8%

COUNCIL MEMBER (Le Center) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert (Bob) Emmers 546 36.5%
NP Brad Collins 523 35.0%
NP Dorothy A. Hayden-Dinwiddie 415 27.8%
WI Write-In 10 0.7%

COUNCIL MEMBER (Montgomery) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Siebsen 784 51.1%
NP Bill Wencl 683 44.6%
WI Write-In 66 4.3%

COUNCIL MEMBER (New Prague) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David B Bruzek 1,515 37.5%
NP Shawn Ryan 995 24.6%
NP Pat Scripture 983 24.3%
NP Andrea D. Burkhardsmeier 528 13.1%
WI Write-In 21 0.5%

COUNCIL MEMBER (Waterville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rachel Androli 405 34.1%
NP David K. Wollin 335 28.2%
NP Jim Fallon 263 22.2%
NP Vilas Adank 182 15.3%
WI Write-In 1 0.1%

COUNCIL MEMBER (Kasota) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bridget Klein 178 46.6%
NP Jackie Miller 177 46.3%
WI Write-In 27 7.1%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Cordova Twp): APPROVAL OF 6 YEAR TERMS FOR SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 165 77.1%
NP Yes 49 22.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Cleveland Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ron McCabe 793 29.3%
NP Jeff Robb 693 25.6%
NP Patty Sullivan 505 18.7%
NP Maria Lowe 351 13.0%
NP James Losinski 347 12.8%
WI Write-In 13 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Lecenter Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brad O'Keefe 1,204 32.2%
NP Dennis Lang 1,040 27.8%
NP Jody Baker 869 23.2%
NP Dale A. Buss 599 16.0%
WI Write-In 29 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Montgomery-Lonsdale School District) (Elect 3)
Precincts reporting 118.2%
Candidate Votes Vote%
NP Elizabeth Krocak 1,444 19.1%
NP Marsha Franek 1,303 17.2%
NP Kevin Krohn 1,214 16.0%
NP Alan Voracek 974 12.9%
NP Charles (Chuck) Hardee 857 11.3%
NP Evelyn Duban 831 11.0%
NP Lynn Russell 542 7.2%
NP Steven Jakobitz 382 5.0%
WI Write-In 23 0.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Waterville-Elysian-Morristown) (Elect 4)
Precincts reporting 113.3%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Little 1,912 23.8%
NP Toya Schmidtke 1,671 20.8%
NP Dan Houlihan 1,480 18.4%
NP Gary Michael 1,436 17.9%
NP Francis C. Janda 1,403 17.4%
WI Write-In 140 1.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Lesueur-Henderson School District) (Elect 4)
Precincts reporting 141.7%
Candidate Votes Vote%
NP Amber Seaver 2,055 24.5%
NP Henry Endres 1,880 22.4%
NP Bill Floyd 1,611 19.2%
NP Bob Altmann 1,580 18.8%
NP Larry Lapierre 1,173 14.0%
WI Write-In 85 1.0%

School District Question 1 (Lecenter Public School District): RENEWAL OF PORTION OF EXISTING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 837 54.0%
NP No 713 46.0%

School District Question 1 (Lesueur-Henderson School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE
Precincts reporting 141.7%
Candidate Votes Vote%
NP No 1,550 50.4%
NP Yes 1,526 49.6%

School District Question 2 (Lecenter Public School District): APPROVAL OF ADDITIONAL REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 855 55.9%
NP Yes 674 44.1%

School District Question 3 (Lecenter Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT CAPITAL PROJECT LEVY AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 789 51.8%
NP Yes 733 48.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®