Election results: Minnesota: Lake of the Woods County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 1,038 56.0% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 698 37.7% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 70 3.8% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 46 2.5% 9,310 3.9%

State Senate District 3 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tom Saxhaug 938 51.0% 18,269 57.8%
R Dan McGuire 900 49.0% 13,323 42.2%

State House District 3A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Marv Ott 943 51.4% 6,208 41.3%
DFL Tom Anzelc 892 48.6% 8,838 58.7%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 857 46.5% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 750 40.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 204 11.1% 251,504 11.9%
NP Linda Eno 11 0.6% 4,092 0.2%
GR Chris Wright 10 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 9 0.5% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 2 0.1% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 922 50.9% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 742 41.0% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 146 8.1% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 846 47.1% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 818 45.5% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 116 6.5% 102,872 5.1%
NP David Hoch 18 1.0% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 970 53.6% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 737 40.7% 981,802 48.4%
GR Kenny Kalligher 56 3.1% 35,538 1.8%
GP Annie Young 46 2.5% 54,152 2.7%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 839 54.8% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 691 45.2% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 819 52.1% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 753 47.9% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 856 58.7% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 602 41.3% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 773 51.3% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 735 48.7% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 746 51.6% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 701 48.4% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 865 58.8% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 606 41.2% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Beckel 245 62.7%
NP Ruth E Rizzi 146 37.3%
WI Write-In 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ken Moorman 233 67.7%
NP George M Swentik 111 32.3%
WI Write-In 0 0.0%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John W. Hoscheid 1,643 99.3%
WI Write-In 11 0.7%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark E. Hall 1,212 66.0%
NP Janet Lee Schroeder 623 34.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Susan J. Ney 1,629 99.1%
WI Write-In 14 0.9%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dallas Block 1,558 95.2%
WI Write-In 79 4.8%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Philip Miller 1,201 67.9%
NP Roger L. Gilmer 564 31.9%
WI Write-In 3 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marshall J Nelson 1,559 99.3%
WI Write-In 11 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Krause 1,607 99.6%
WI Write-In 7 0.4%

MAYOR (Baudette)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rick Rone 240 54.8%
NP Greg Mortenson 196 44.7%
WI Write-In 2 0.5%

MAYOR (Williams)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy M Jewell 39 83.0%
WI Write-In 8 17.0%

COUNCIL MEMBER (Baudette) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joel Hanson 345 42.8%
NP Greg P Johnson 236 29.3%
NP Donald A McKay 216 26.8%
WI Write-In 9 1.1%

COUNCIL MEMBER (Williams) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Arlyn Melvie 47 54.7%
NP Jesse Newton 34 39.5%
WI Write-In 5 5.8%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Baudette)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brock A Stebakken 380 98.7%
WI Write-In 5 1.3%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Williams)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerem L Haack 44 91.7%
WI Write-In 4 8.3%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 1 (Lake of The Woods School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Eaton 130 57.8%
NP Karoline Ketchum 95 42.2%
WI Write-In 0 0.0%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 2 SPECIAL ELECTION (Lake of The Woods School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas B Nosan 166 60.8%
NP Boyd Johnson 104 38.1%
WI Write-In 3 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 3 (Lake of The Woods School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 57 100.0%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 4 (Lake of The Woods School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry Waibel 196 60.5%
NP Ken Horntvedt 127 39.2%
WI Write-In 1 0.3%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 5 SPECIAL ELECTION (Lake of The Woods School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy Lyon 265 98.1%
WI Write-In 5 1.9%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 6 SPECIAL ELECTION (Lake of The Woods School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sunshine Fuller Dorow 252 98.8%
WI Write-In 3 1.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The Takeaway