Election results: Minnesota: Lake County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL James Oberstar 3,059 54.9% 129,070 46.6%
R Chip Cravaack 2,331 41.9% 133,477 48.2%
IP Timothy Olson 152 2.7% 11,876 4.3%
CP George Burton 27 0.5% 2,491 0.9%

State Senate District 6 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Thomas Bakk 3,576 65.5% 21,723 63.0%
R Jennifer Havlick 1,881 34.5% 12,744 37.0%

State House District 6A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL David Dill 3,613 68.0% 11,850 66.0%
R Jim Tuomala 1,700 32.0% 6,118 34.0%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 3,247 58.6% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 1,767 31.9% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 446 8.1% 251,504 11.9%
GP Farheen Hakeem 24 0.4% 6,187 0.3%
GR Chris Wright 22 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 19 0.3% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 12 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 3,145 58.5% 999,354 49.1%
R Dan Severson 1,913 35.6% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 316 5.9% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 3,399 62.7% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,741 32.1% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 242 4.5% 102,872 5.1%
NP David Hoch 37 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 2,943 55.3% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 2,112 39.7% 956,206 47.2%
GP Annie Young 157 3.0% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 110 2.1% 35,538 1.8%

District Court 6, Seat 11
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Timothy Costley 3,313 64.4% 35,346 39.3%
NP Mike Cuzzo 1,828 35.6% 54,596 60.7%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 3,109 66.4% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,575 33.6% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 3,338 69.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,503 31.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,968 66.2% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,517 33.8% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 3,053 66.5% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 1,536 33.5% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Derrick (Rick) Goutermont 567 56.7%
NP Patricia (Pat) Taylor 430 43.0%
WI Write-In 3 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul G. Bergman 570 52.2%
NP Mary Henjum Rosati 521 47.7%
WI Write-In 2 0.2%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven R. McMahon 4,789 99.5%
WI Write-In 26 0.5%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Erica L. Koski 4,632 99.6%
WI Write-In 18 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carey G. Johnson 4,751 98.6%
WI Write-In 66 1.4%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Laura M. Auron 2,699 52.3%
NP Jeremy M. Hurd 2,454 47.5%
WI Write-In 12 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don Warner 4,551 99.2%
WI Write-In 36 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas R. Gelineau 4,491 98.7%
WI Write-In 60 1.3%

MAYOR (Beaver Bay)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Russell Iii 41 59.4%
WI Write-In 28 40.6%

MAYOR (Silver Bay)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott M. Johnson 806 97.3%
WI Write-In 22 2.7%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Two Harbors)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Norberg 1,397 97.6%
WI Write-In 34 2.4%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Two Harbors)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 121 100.0%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Two Harbors)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chris Swanson 181 58.2%
NP Kara Davidson Soley 129 41.5%
WI Write-In 1 0.3%

COUNCIL MEMBER (Beaver Bay) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Harris 43 32.6%
NP Teresa Bartel 37 28.0%
WI Write-In 27 20.5%
NP Kenneth E Nelson 25 18.9%

COUNCIL MEMBER (Silver Bay) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David E. Gustafson 717 52.4%
NP Steve Marolt 608 44.4%
WI Write-In 43 3.1%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Silver Bay)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joanne Johnson 772 97.8%
WI Write-In 17 2.2%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 1 (Lake Superior Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carol Youngberg 792 98.1%
WI Write-In 15 1.9%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 2 (Lake Superior Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jack Pichotta 821 98.8%
WI Write-In 10 1.2%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 5 (Lake Superior Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathy Ruberg 808 98.9%
WI Write-In 9 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 7 (Lake Superior Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leo Babeu 744 98.7%
WI Write-In 10 1.3%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Marketplace