Election results: Minnesota: Jackson County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Randy Demmer 2,039 47.3% 109,260 44.1%
DFL Tim Walz 1,959 45.4% 122,390 49.4%
IP Steven Wilson 250 5.8% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 65 1.5% 3,054 1.2%

State Senate District 22 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Doug Magnus 2,302 53.4% 15,310 59.4%
DFL Kevin Vickerman 2,007 46.6% 10,444 40.6%

State House District 22B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Rod Hamilton 2,762 64.1% 8,558 69.2%
DFL Bill Brandt 1,549 35.9% 3,811 30.8%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 2,061 47.9% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,603 37.2% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 561 13.0% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 23 0.5% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 23 0.5% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 19 0.4% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 17 0.4% 6,178 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 2,070 49.0% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 1,819 43.0% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 337 8.0% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 1,947 46.3% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,900 45.2% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 322 7.7% 102,872 5.1%
NP David Hoch 39 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 2,244 53.1% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,766 41.8% 981,802 48.4%
GP Annie Young 108 2.6% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 108 2.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,208 59.4% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,508 40.6% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 2,407 63.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,386 36.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,173 60.4% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,427 39.6% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 2,029 56.1% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 1,586 43.9% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kim Hummel 652 98.5%
WI Write-In 10 1.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger C. Ringkob 604 62.7%
NP Dennis E. Edwards 349 36.2%
WI Write-In 10 1.0%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Nordquist 2,725 66.2%
NP Ben Pribyl 1,388 33.7%
WI Write-In 5 0.1%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Becky McCann 2,544 63.6%
NP Bette Williams 1,447 36.1%
WI Write-In 12 0.3%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger R. Hawkinson 4,023 99.2%
WI Write-In 31 0.8%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob O'Connor 3,759 98.3%
WI Write-In 66 1.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Daniel Riley 3,823 99.6%
WI Write-In 17 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul E. Nelson 3,776 99.7%
WI Write-In 13 0.3%

MAYOR (Alpha)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy Cain 57 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Heron Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Danny R Shumway 164 68.6%
NP Wayne Rasche 71 29.7%
WI Write-In 4 1.7%

MAYOR (Jackson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne Walter 906 66.5%
NP James Mitchell Jasper 446 32.7%
WI Write-In 10 0.7%

MAYOR (Lakefield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darrell Nissen 547 97.9%
WI Write-In 12 2.1%

MAYOR (Okabena)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Nelson 81 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Wilder)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kenny Hunter 25 89.3%
NP Shane A Bramstedt 3 10.7%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Jackson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis Hunwardsen 307 46.0%
NP Brad Perkins 212 31.7%
NP Chad D Petersen 149 22.3%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Jackson) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ken Temple 468 52.8%
NP Chris Vee 407 45.9%
WI Write-In 12 1.4%

COUNCIL MEMBER (Alpha) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elmer Welch 45 46.9%
NP Krystal Preuss 38 39.6%
WI Write-In 13 13.5%

COUNCIL MEMBER (Heron Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roy R Fitzhenry 132 28.8%
NP Kenneth R Stenzel 122 26.6%
NP Kathy Krueger 102 22.2%
NP Kevin C Leopold 98 21.4%
WI Write-In 5 1.1%

COUNCIL MEMBER (Lakefield) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Bakalyar 363 33.5%
NP Andrea Monson 330 30.4%
NP Brent Pavelko 307 28.3%
NP Kenneth Rodenberg 83 7.6%
WI Write-In 2 0.2%

COUNCIL MEMBER (Okabena) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Les R Ruthenbeck 78 51.3%
NP Lance Haberman 72 47.4%
WI Write-In 2 1.3%

COUNCIL MEMBER (2 YR) (Wilder) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Myrvold 26 54.2%
NP Reid Johnson 22 45.8%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Wilder)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Micky Masters 28 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Heron Lake-Okabena School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Volk 543 33.5%
NP Dale Hesemann 534 32.9%
NP John Stenzel 516 31.8%
WI Write-In 29 1.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Jackson County Central School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
NP Luke Henning 1,828 23.7%
NP Rhonda Moore 1,676 21.7%
NP Holli Arp 1,204 15.6%
NP John V Peterson 1,139 14.7%
NP Maria E Daberkow 1,016 13.2%
NP Jeff Goulet 836 10.8%
WI Write-In 24 0.3%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air BBC Newshour