Election results: Minnesota: Itasca County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL James Oberstar 9,485 48.3% 129,070 46.6%
R Chip Cravaack 9,112 46.4% 133,477 48.2%
IP Timothy Olson 910 4.6% 11,876 4.3%
CP George Burton 149 0.8% 2,491 0.9%

State Senate District 3 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tom Saxhaug 10,451 59.6% 18,269 57.8%
R Dan McGuire 7,097 40.4% 13,323 42.2%

State Senate District 4 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Carlson 949 50.3% 18,956 54.6%
DFL Mary Olson 938 49.7% 15,752 45.4%

State House District 3A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tom Anzelc 4,920 59.8% 8,838 58.7%
R Marv Ott 3,301 40.2% 6,208 41.3%

State House District 3B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Carolyn McElfatrick 4,825 51.6% 8,519 51.2%
DFL Loren Solberg 4,532 48.4% 8,107 48.8%

State House District 4A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL John Persell 981 52.9% 7,744 53.2%
R Richard Lehmann 875 47.1% 6,808 46.8%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 10,379 53.0% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 7,041 35.9% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 1,844 9.4% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 114 0.6% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 86 0.4% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 66 0.3% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 64 0.3% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 10,295 53.9% 999,354 49.1%
R Dan Severson 7,651 40.1% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 1,153 6.0% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 11,084 58.0% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 6,901 36.1% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 996 5.2% 102,872 5.1%
NP David Hoch 142 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 9,813 51.5% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 8,274 43.4% 956,206 47.2%
GP Annie Young 494 2.6% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 470 2.5% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 9,271 56.1% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 7,262 43.9% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 10,048 58.6% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 7,089 41.4% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 8,667 55.2% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 7,023 44.8% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 8,355 52.2% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 7,665 47.8% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 8,158 52.0% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 7,524 48.0% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 8,883 57.2% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 6,641 42.8% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Davin Tinquist 2,595 63.2%
NP Lori Dowling 1,509 36.7%
WI Write-In 5 0.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leo Trunt 2,131 64.4%
NP Karen Burthwick 1,178 35.6%
WI Write-In 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Mandich 2,012 55.0%
NP Roger Weber 1,635 44.7%
WI Write-In 9 0.2%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeffrey T. Walker 12,089 66.9%
NP Doug Carpenter 5,949 32.9%
WI Write-In 43 0.2%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Linda Nielsen 15,504 99.6%
WI Write-In 58 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Victor J. Williams 11,618 59.9%
NP Dean Scherf 7,750 39.9%
WI Write-In 43 0.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John J. (Jack) Muhar 15,778 98.1%
WI Write-In 299 1.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald C Simons 15,475 99.2%
WI Write-In 131 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terry Tillotson 15,239 99.6%
WI Write-In 61 0.4%

HOSPITAL DISTRICT BOARD MEMBER AT LARGE (Itasca)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Alan Votava 0 0.0%
NP Carol J. Mills 0 0.0%
WI Write-In 0 0.0%

HOSPITAL DISTRICT BOARD MEMBER AT LARGE (Koochiching)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Bigfork)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger D. Logdahl 68 50.7%
NP Wm Bradley Frisinger 65 48.5%
WI Write-In 1 0.7%

MAYOR (Bovey)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Deborah Trboyevich 196 79.7%
WI Write-In 50 20.3%

MAYOR (Calumet)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Tuorila 117 95.9%
WI Write-In 5 4.1%

MAYOR (Cohasset)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Hagy 820 67.3%
NP Steve Brown 372 30.5%
WI Write-In 27 2.2%

MAYOR (Coleraine)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael J. Antonovich 416 51.1%
NP Holly H. Guyer 396 48.6%
WI Write-In 2 0.2%

MAYOR (Deer River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John O'Brien 267 97.1%
WI Write-In 8 2.9%

MAYOR (Effie)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew David 24 50.0%
NP Bill Hastings 18 37.5%
WI Write-In 6 12.5%

MAYOR (Grand Rapids)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dale Adams 2,597 68.1%
NP Robert Ward 995 26.1%
NP Travis John Wiebrand 213 5.6%
WI Write-In 8 0.2%

MAYOR (Keewatin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP William King 348 71.6%
NP Tom Sampson 133 27.4%
WI Write-In 5 1.0%

MAYOR (La Prairie)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Fall 252 97.3%
WI Write-In 7 2.7%

MAYOR (Nashwauk)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP William (Bill) Hendricks 260 60.2%
NP Brian Gangl 171 39.6%
WI Write-In 1 0.2%

MAYOR (Squaw Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 14 56.0%
NP Arthur Mertes 11 44.0%

MAYOR (Warba)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald C Hawk Jr. 45 86.5%
WI Write-In 7 13.5%

MAYOR (Zemple)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 22 100.0%

CITY CLERK (Calumet)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jodi Tulibaski 74 56.5%
NP Dalyce MacKey 57 43.5%
WI Write-In 0 0.0%

CITY CLERK (Keewatin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie Bardine Christensen 271 60.2%
WI Write-In 179 39.8%

CITY CLERK (Warba)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Niki Mistelske 43 84.3%
WI Write-In 8 15.7%

CITY CLERK (Zemple)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 24 100.0%

CITY QUESTION 1 (Nashwauk): CITY BALLOT QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 257 58.9%
NP Yes 179 41.1%

COUNCIL MEMBER (Bigfork) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Krista Lane 99 50.5%
NP Daniel Heinecke 93 47.4%
WI Write-In 4 2.0%

COUNCIL MEMBER (Bovey) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert M. Stein 153 34.2%
NP Stacy L. Grosse 129 28.8%
NP Mike Foss 111 24.8%
NP Alfred "Keys" Allen 48 10.7%
WI Write-In 7 1.6%
NP Peggy A. Smith 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Calumet)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sharon R. Nelson 71 55.9%
NP Stephen P. Hallie 56 44.1%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Cohasset) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Carlson 859 39.5%
NP Terry R. Bartz 568 26.1%
NP Jack Schramm 519 23.9%
NP Patrick Bleth 217 10.0%
WI Write-In 13 0.6%

COUNCIL MEMBER (Coleraine) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Peggy A Smith 463 36.6%
NP Lee Mattfield 454 35.9%
NP Michael Stram 346 27.4%
WI Write-In 1 0.1%

COUNCIL MEMBER (Deer River) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barbara Serfling 219 51.3%
NP Jeff Gardner 200 46.8%
WI Write-In 8 1.9%

COUNCIL MEMBER (Effie) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Krystal Holcomb 30 44.1%
NP Lillian Black 29 42.6%
WI Write-In 9 13.2%

COUNCIL MEMBER (Grand Rapids) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Chandler 2,764 50.9%
NP Gary McInerney 2,630 48.5%
WI Write-In 33 0.6%

COUNCIL MEMBER (Keewatin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patrick Pecchia 397 94.3%
WI Write-In 24 5.7%

COUNCIL MEMBER (La Prairie) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Margie A. Ritter 244 58.1%
NP Lynn Obrien 172 41.0%
WI Write-In 4 1.0%

COUNCIL MEMBER (Nashwauk) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Fragnito 325 52.2%
NP Greg Heyblom 285 45.7%
WI Write-In 13 2.1%

COUNCIL MEMBER (Squaw Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sandra Leino 23 46.0%
NP Jacqueline Schuemann 22 44.0%
WI Write-In 5 10.0%

COUNCIL MEMBER (Warba)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Denise Marrier Leppanen 41 68.3%
NP Patricia Kearns Gilsvik 18 30.0%
WI Write-In 1 1.7%

COUNCIL MEMBER (Zemple)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 23 100.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Bovey)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Harriet Pickett-Pavlica 232 95.5%
WI Write-In 11 4.5%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Effie)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Zimmer 42 93.3%
WI Write-In 3 6.7%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (La Prairie)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Gould 254 99.6%
WI Write-In 1 0.4%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Squaw Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas Martin 20 87.0%
WI Write-In 3 13.0%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Alvwood Twp): CHANGE TREASURER TO APPOINTED POSITION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 11 68.8%
NP No 5 31.3%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Stokes Twp): OPTION B APPOINTMENT OF CLERK
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 64 54.2%
NP No 54 45.8%

TOWNSHIP QUESTION 2 (Stokes Twp): SUPERVISOR TERM
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 69 57.5%
NP Yes 51 42.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Greenway Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert J. Schwartz 2,174 30.6%
NP Bill Hoeft 1,676 23.6%
NP Natalie Winckler 1,601 22.5%
NP Fred K. Tanner 1,586 22.3%
WI Write-In 75 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Deer River Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP Barb Gunderson 1,407 28.9%
NP Ryan Fox 1,326 27.2%
NP Leland Pederson 1,252 25.7%
NP Dean Sedgwick 849 17.4%
WI Write-In 40 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Grand Rapids Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Peltier 8,173 35.3%
NP Mary Ann Olson 7,517 32.5%
NP Clifford Schroeder 7,202 31.1%
WI Write-In 244 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Nashwauk-Keewatin School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Sundquist 970 22.7%
NP Barb Kalmi 845 19.8%
NP Lisa Peratalo 784 18.4%
NP Jackie Trunt 598 14.0%
NP William J. Hendricks 564 13.2%
NP Jeffrey Nelson 499 11.7%
WI Write-In 12 0.3%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Snap Judgment