Election results: Minnesota: Hubbard County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chip Cravaack 5,324 55.0% 133,477 48.2%
DFL James Oberstar 3,747 38.7% 129,070 46.6%
IP Timothy Olson 534 5.5% 11,876 4.3%
CP George Burton 67 0.7% 2,491 0.9%

State Senate District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dennis Moser 3,029 55.3% 13,824 47.0%
DFL Rod Skoe 2,448 44.7% 15,588 53.0%

State Senate District 4 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Carlson 2,257 54.3% 18,956 54.6%
DFL Mary Olson 1,896 45.7% 15,752 45.4%

State House District 2B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R David Hancock 3,134 56.7% 8,448 52.4%
DFL Brita Sailer 2,398 43.3% 7,668 47.6%

State House District 4B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Larry Howes 2,342 57.0% 11,722 59.1%
DFL Meg Bye 1,768 43.0% 8,098 40.9%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 4,888 50.3% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 3,624 37.3% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,054 10.8% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 46 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 35 0.4% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 35 0.4% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 34 0.3% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 4,993 52.6% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 3,838 40.5% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 655 6.9% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 4,602 48.5% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 4,230 44.5% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 578 6.1% 102,872 5.1%
NP David Hoch 88 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 5,259 55.5% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 3,763 39.7% 981,802 48.4%
GP Annie Young 249 2.6% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 212 2.2% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 4,432 55.5% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 3,552 44.5% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 4,474 52.5% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 4,048 47.5% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 4,388 57.3% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 3,264 42.7% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 3,949 51.0% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 3,796 49.0% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 4,238 53.3% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 3,715 46.7% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 4,639 58.0% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 3,363 42.0% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathy McGrane Grell 1,157 53.6%
NP Don (Doc) Carlson 996 46.1%
WI Write-In 6 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gregory D. Larson 1,066 55.3%
NP Floyd Frank 857 44.5%
WI Write-In 3 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cal Johannsen 1,587 97.5%
WI Write-In 41 2.5%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cory Aukes 5,021 52.5%
NP Frank Homer 4,534 47.4%
WI Write-In 14 0.1%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don Dearstyne 5,622 61.0%
NP Nathaniel D. Welte 3,586 38.9%
WI Write-In 15 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald W. Sells 7,628 99.3%
WI Write-In 51 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP W.R. "Bill" Clausen 7,552 99.6%
WI Write-In 34 0.4%

MAYOR SPECIAL ELECTION (Akeley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jennifer Mitchell 95 76.0%
WI Write-In 30 24.0%

MAYOR (Laporte)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 30 100.0%

MAYOR (Nevis)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Schroeder 158 98.8%
WI Write-In 2 1.3%

MAYOR (Park Rapids)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy Carroll 1,118 95.1%
WI Write-In 57 4.9%

COUNCIL MEMBER (Akeley) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heather Moore 106 28.9%
NP Brian Hitchcock 98 26.7%
NP Cliff Johnson 64 17.4%
NP Terry Chalich 58 15.8%
WI Write-In 41 11.2%

COUNCIL MEMBER (Laporte) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Shuster 42 51.2%
NP Audrey J. Johnson 38 46.3%
WI Write-In 2 2.4%

COUNCIL MEMBER (Nevis) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Plumley 120 43.6%
NP Thomas J. Haag 75 27.3%
NP Vern Wolff 73 26.5%
WI Write-In 7 2.5%

COUNCIL MEMBER (Park Rapids) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Utke 1,056 54.7%
NP Patrick A. Mikesh 851 44.1%
WI Write-In 24 1.2%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Arago Twp): ARAGO TOWNSHIP RESOLUTION #1-10-6 YEAR TERM OF OFFICE FOR TOWNSHIP SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 240 72.7%
NP No 90 27.3%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Badoura Twp): BADOURA TOWNSHIP ORDINANCE 78-1.ZONING
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 41 78.8%
NP No 11 21.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Laporte Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Jorland 445 28.7%
NP Steven J. Ware 445 28.7%
NP George M. Taylor Jr 390 25.1%
NP David Patterson 246 15.9%
WI Write-In 25 1.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Nevis Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Andrew Lindow 983 33.2%
NP Gary Stennes 669 22.6%
NP Marv Vredenburg 620 21.0%
NP Kindra Walker-Kuklock 478 16.2%
WI Write-In 207 7.0%

SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE (Park Rapids Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
NP Stephanie Carlson 3,873 34.4%
NP Dennis M. Dodge 3,764 33.5%
NP Karol (Kivi) Savage 3,505 31.2%
WI Write-In 105 0.9%

School District Question 1 (Nevis Public School District): REVOKING EXISTING REVENUE AUTHORIZATION AND APPROVING NEW REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 790 63.5%
NP Yes 455 36.5%

School District Question 1 (Park Rapids Public School District): RENEWAL OF SCHOOL DISTRICT'S EXISTING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 104.2%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 2,937 54.4%
NP No 2,464 45.6%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast