Election results: Minnesota: Grant County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 1,836 60.9% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 967 32.1% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 109 3.6% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 105 3.5% 9,310 3.9%

State Senate District 11 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bill Ingebrigtsen 1,737 58.1% 20,798 65.1%
DFL Jim Thoreen 1,251 41.9% 11,171 34.9%

State House District 11A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Torrey Westrom 1,646 54.2% 10,091 61.6%
DFL Bennett Smith 1,242 40.9% 5,496 33.5%
IP Dave Holman 147 4.8% 804 4.9%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 1,297 43.0% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,279 42.4% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 407 13.5% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 13 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 8 0.3% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 8 0.3% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 5 0.2% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 1,419 48.0% 999,354 49.1%
R Dan Severson 1,305 44.1% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 235 7.9% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 1,601 54.4% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,123 38.2% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 194 6.6% 102,872 5.1%
NP David Hoch 25 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 1,505 51.1% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,324 44.9% 981,802 48.4%
GP Annie Young 60 2.0% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 58 2.0% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 1,516 57.9% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,103 42.1% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 1,624 60.4% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,064 39.6% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 1,462 57.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,075 42.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 1,282 50.3% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 1,268 49.7% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 1,445 57.1% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 1,085 42.9% 23,258 39.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald Woltjer 650 96.7%
WI Write-In 22 3.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Amundson 276 51.3%
NP Rose Danielson 260 48.3%
WI Write-In 2 0.4%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chad Van Santen 2,628 98.8%
WI Write-In 33 1.2%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Pat Soberg 2,773 99.3%
WI Write-In 19 0.7%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diann Giese 2,142 73.2%
NP Tonia Dittberner 782 26.7%
WI Write-In 2 0.1%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dwight Walvatne 2,809 98.7%
WI Write-In 38 1.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Justin R. Anderson 2,649 98.3%
WI Write-In 47 1.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul E. Groneberg 2,625 99.7%
WI Write-In 8 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy C. Larson 2,650 99.5%
WI Write-In 12 0.5%

MAYOR (Ashby)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Grover 143 64.4%
WI Write-In 79 35.6%

MAYOR (Barrett)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Troy Johnson 114 77.0%
WI Write-In 34 23.0%

MAYOR (Hoffman)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis Satre 259 95.9%
WI Write-In 11 4.1%

MAYOR (Wendell)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Aune 77 96.3%
WI Write-In 3 3.8%

CITY CLERK (Wendell)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don Weigand 80 98.8%
WI Write-In 1 1.2%

COUNCIL MEMBER (Ashby) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Rylander 162 37.2%
NP Jim Karl 132 30.3%
NP Jamie (West) Brendmoen 84 19.3%
NP Lynn Jensen 50 11.5%
WI Write-In 7 1.6%

COUNCIL MEMBER (Barrett) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd J. Lang 109 37.2%
NP Derek Getz 60 20.5%
NP Debbie Nelson Pick 52 17.7%
NP Kathy Boys 39 13.3%
NP Lottie B. Krosch 32 10.9%
WI Write-In 1 0.3%

COUNCIL MEMBER (Elbow Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Toso 380 38.7%
NP Jim Franklin 256 26.1%
NP Steven Johansen 116 11.8%
NP Dean Horton 97 9.9%
NP Bill Salter 67 6.8%
NP Jason Fechtner 56 5.7%
WI Write-In 9 0.9%

COUNCIL MEMBER (Herman) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Kirkeide 141 38.0%
NP Tom Severance 133 35.8%
NP Jason Strand 91 24.5%
WI Write-In 6 1.6%

COUNCIL MEMBER (Hoffman) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald C. Olson 170 34.1%
NP Marlene Schmidt 83 16.6%
NP Marita Rhude 80 16.0%
NP Laura Haffner 73 14.6%
NP Al Nicholson 70 14.0%
WI Write-In 23 4.6%

COUNCIL MEMBER (Norcross) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Harry Endthoff 19 35.8%
NP Randy Tolifson 17 32.1%
NP Vicki J. Bruns 12 22.6%
NP Duwaine F. Bristlin 5 9.4%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Wendell)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Jo Knutson 77 98.7%
WI Write-In 1 1.3%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Wendell)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Andy Brekke 75 92.6%
WI Write-In 6 7.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Ashby Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Suzanne Wing 479 27.5%
NP Dallas Rylander 474 27.2%
NP Kathy Vansanten 392 22.5%
NP Scott Larue 387 22.2%
WI Write-In 8 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Herman-Norcross School District) (Elect 3)
Precincts reporting 109.1%
Candidate Votes Vote%
NP Pat Haney 391 33.1%
NP Dana Blume 384 32.5%
NP Hollie Stotesbery 375 31.7%
WI Write-In 33 2.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (West Central Area) (Elect 3)
Precincts reporting 116.7%
Candidate Votes Vote%
NP Charles Meidl 1,722 33.2%
NP Joann Jacoby 1,717 33.1%
NP Janice Amundson 1,674 32.2%
WI Write-In 81 1.6%

School District Question 1 (West Central Area): REVOKING EXISTING REFERENDUM AUTHORIZATION: APPROVING NEW AUTHORIZATION
Precincts reporting 116.7%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,266 50.8%
NP No 1,228 49.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Marketplace