Election results: Minnesota: Faribault County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tim Walz 3,043 46.6% 122,390 49.4%
R Randy Demmer 2,975 45.6% 109,260 44.1%
IP Steven Wilson 399 6.1% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 109 1.7% 3,054 1.2%

State Senate District 24 (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Julie Rosen 0 0.0%

State House District 24A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bob Gunther 2,009 66.5% 8,994 63.2%
DFL Steven Fausch 1,014 33.5% 5,242 36.8%

State House District 24B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tony Cornish 2,263 65.3% 9,621 63.0%
DFL Joan Muth-Milks 831 24.0% 3,417 22.4%
IP Mark Meyer 374 10.8% 2,242 14.7%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 3,121 48.0% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 2,407 37.0% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 858 13.2% 251,504 11.9%
NP Ken Pentel 45 0.7% 6,178 0.3%
GR Chris Wright 31 0.5% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 24 0.4% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 21 0.3% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 3,155 49.4% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 2,651 41.5% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 578 9.1% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 3,100 48.7% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 2,766 43.4% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 443 7.0% 102,872 5.1%
NP David Hoch 62 1.0% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 3,437 54.0% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 2,582 40.6% 981,802 48.4%
GP Annie Young 179 2.8% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 162 2.5% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 3,313 57.5% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 2,451 42.5% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 3,679 62.4% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 2,215 37.6% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 3,376 60.1% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 2,244 39.9% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 2,983 52.9% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 2,653 47.1% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Young 796 57.9%
NP Al Travis Thielfoldt 573 41.7%
WI Write-In 6 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom H Loveall 739 59.6%
NP Rob Nelson 498 40.2%
WI Write-In 3 0.2%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John L Thompson 5,843 99.6%
WI Write-In 26 0.4%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 0 0.0%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sheryl "Sherry" Asmus 3,943 63.0%
NP Ken Skaare 2,304 36.8%
WI Write-In 9 0.1%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Gormley 4,910 76.6%
NP Dean Vereide 1,490 23.2%
WI Write-In 14 0.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Troy Timmerman 3,274 52.4%
NP Brian D Roverud 2,963 47.4%
WI Write-In 8 0.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jean Millmann 5,799 99.8%
WI Write-In 11 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Wigern 5,779 99.8%
WI Write-In 10 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Anderson 5,628 99.7%
WI Write-In 17 0.3%

MAYOR (Bricelyn)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Sens 109 66.9%
WI Write-In 54 33.1%

MAYOR (Delavan)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin R Walker 71 93.4%
WI Write-In 5 6.6%

MAYOR (Easton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Becker 92 92.9%
WI Write-In 7 7.1%

MAYOR (Elmore)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keven Sullivan 142 64.8%
NP Bill Hurd 77 35.2%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Frost)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jacob Anderson 72 90.0%
WI Write-In 8 10.0%

MAYOR (Kiester)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeanne Brooks 167 63.5%
NP Marcus Elvebak 93 35.4%
WI Write-In 3 1.1%

MAYOR (Minnesota Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry F Klein 167 57.4%
WI Write-In 124 42.6%

MAYOR (Walters)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 32 100.0%

MAYOR (Wells)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ron Gaines 837 95.4%
WI Write-In 40 4.6%

MAYOR (Winnebago)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Nowak 423 91.8%
WI Write-In 38 8.2%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Blue Earth)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Scholtes 231 51.6%
NP Paula Nuessmeier 167 37.3%
NP Corey Survis 50 11.2%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Blue Earth)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Russ Erichsrud 443 79.2%
NP Les Wiborg 115 20.6%
WI Write-In 1 0.2%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Blue Earth)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Gartzke 268 67.8%
NP Gary Meyer 125 31.6%
WI Write-In 2 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-3 SPECIAL ELECTION (Blue Earth)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen E Aukes 220 55.7%
NP Paula M Kelly 174 44.1%
WI Write-In 1 0.3%

CITY QUESTION 1 (Blue Earth): BALLOT QUESTION CITY OF BLUE EARTH
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 661 52.2%
NP No 606 47.8%

CITY QUESTION 1 (Walters): SUNDAY LIQUOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 28 71.8%
NP No 11 28.2%

COUNCIL MEMBER (Bricelyn) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Amos L Burkhow 129 43.7%
NP Rhonda Johnson 84 28.5%
WI Write-In 82 27.8%

COUNCIL MEMBER (Delavan) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Haugh 81 59.1%
NP Roy Douglas 40 29.2%
WI Write-In 16 11.7%

COUNCIL MEMBER (Easton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Linder 92 48.2%
NP Gayle Heise 64 33.5%
NP Gary Gack 33 17.3%
WI Write-In 2 1.0%

COUNCIL MEMBER (Elmore) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marlys Jagerson 133 32.0%
NP Lorman Jahnke 122 29.4%
NP Jim Volz 105 25.3%
NP Kristin (Rhoda) Travis 53 12.8%
WI Write-In 2 0.5%

COUNCIL MEMBER (Frost) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Halverson 67 48.9%
NP Heather Anderson 55 40.1%
WI Write-In 15 10.9%

COUNCIL MEMBER (Kiester) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Monty L Flaskerud 222 46.5%
NP Dean M Johnson 129 27.0%
NP Dale S Drescher 114 23.9%
WI Write-In 12 2.5%

COUNCIL MEMBER (Minnesota Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joan Marlene Proehl 260 48.1%
NP Richard Staloch 240 44.4%
WI Write-In 40 7.4%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Walters)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nonna Goin 34 94.4%
WI Write-In 2 5.6%

COUNCIL MEMBER (Wells) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ann Marie Schuster 720 43.5%
NP Jim Durfee 520 31.4%
NP Jerry A Schroeder 236 14.3%
NP Mike Weber 170 10.3%
WI Write-In 9 0.5%

COUNCIL MEMBER (Winnebago)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Robertson 388 53.1%
NP Stacy Huntington Scofield 319 43.6%
WI Write-In 24 3.3%

COUNCIL MEMBER (Walters) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 52 100.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (United South Central School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 104.3%
Candidate Votes Vote%
NP Jon Feist 1,535 22.3%
NP Sharon Parriott 1,532 22.2%
NP Kari L. Jacobson 1,448 21.0%
NP Nancy Ulrich 1,362 19.8%
NP Chris Olson 986 14.3%
WI Write-In 26 0.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Blue Earth Area Public School) (Elect 4)
Precincts reporting 104.3%
Candidate Votes Vote%
NP Jesse Haugh 2,656 25.9%
NP Mary E Eckhardt 2,644 25.8%
NP Vickie Hanson 2,480 24.2%
NP Terence Cahill 2,375 23.2%
WI Write-In 84 0.8%

School District Question 1 (United South Central School Dist.): REVOKING EXISTING REVENUE AUTHORIZATION AND APPROVING NEW REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 104.3%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 1,281 57.8%
NP No 934 42.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®