Election results: Minnesota: Dodge County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Randy Demmer 4,261 53.7% 109,260 44.1%
DFL Tim Walz 3,123 39.3% 122,390 49.4%
IP Steven Wilson 442 5.6% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 112 1.4% 3,054 1.2%

State Senate District 29 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dave Senjem 5,393 68.8% 21,860 65.8%
DFL Greg French 2,443 31.2% 11,360 34.2%

State House District 29A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Duane Quam 4,631 59.7% 11,261 60.8%
DFL Douglas Wunderlich 3,127 40.3% 7,268 39.2%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 4,116 52.3% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 2,579 32.8% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,015 12.9% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 58 0.7% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 34 0.4% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 34 0.4% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 29 0.4% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 4,258 55.5% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 2,769 36.1% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 640 8.3% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 3,684 48.4% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 3,251 42.7% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 615 8.1% 102,872 5.1%
NP David Hoch 57 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 4,549 59.8% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 2,626 34.5% 981,802 48.4%
GP Annie Young 231 3.0% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 197 2.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 3,798 57.6% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 2,798 42.4% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 4,187 62.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 2,568 38.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 3,588 57.0% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 2,709 43.0% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 3,207 50.7% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 3,120 49.3% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 3, Seat 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven Schwab 0 0.0%

District Court 3, Seat 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Chesterman 0 0.0%

District Court 3, Seat 6
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Casey Christian 0 0.0%

District Court 3, Seat 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy Bostrack 0 0.0%

District Court 3, Seat 22
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Neuville 0 0.0%

District Court 3, Seat 23
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joseph Bueltel 0 0.0%

District Court 3, Seat 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Terrence Walters 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jane Olive 1,052 49.8%
NP John Allen 1,046 49.5%
WI Write-In 13 0.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Erickson 1,335 97.9%
WI Write-In 29 2.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Hanson 1,035 95.2%
WI Write-In 52 4.8%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sue A. Alberts 6,611 99.4%
WI Write-In 42 0.6%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Jensen 5,085 66.1%
NP Jim Trihey 2,535 33.0%
WI Write-In 68 0.9%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul J. Kiltinen 6,588 99.2%
WI Write-In 56 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Scherger 6,571 99.5%
WI Write-In 30 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David E Livingston 6,537 99.5%
WI Write-In 36 0.5%

MAYOR (Claremont)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Virginia "Ginny" Busch 112 81.8%
WI Write-In 25 18.2%

MAYOR (Dodge Center)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Ketchum 657 91.6%
WI Write-In 60 8.4%

MAYOR (Hayfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Greg Demmer 254 48.3%
NP Warren Miner 202 38.4%
NP Drew Jarrod 52 9.9%
WI Write-In 18 3.4%

MAYOR (Kasson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Tjosaas 1,743 96.4%
WI Write-In 66 3.6%

MAYOR (Mantorville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Luke Nash 431 94.9%
WI Write-In 23 5.1%

COUNCIL MEMBER (Claremont) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Louks 79 30.6%
NP Rolland Brown 73 28.3%
NP Ricky Laue 68 26.4%
WI Write-In 38 14.7%

COUNCIL MEMBER (Dodge Center) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Trelstad 622 49.4%
NP Paul Blaisdell 614 48.8%
WI Write-In 22 1.7%

COUNCIL MEMBER (Hayfield) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Subbert 440 79.3%
WI Write-In 115 20.7%

COUNCIL MEMBER (Kasson) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matt Nelson 967 30.0%
NP Lori Hopkins 906 28.1%
NP Dan Eggler 676 21.0%
NP Charles Coleman 658 20.4%
WI Write-In 19 0.6%

COUNCIL MEMBER (Mantorville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James O. Maxson 361 52.3%
NP Sherry Thoren 321 46.5%
WI Write-In 8 1.2%

COUNCIL MEMBER (West Concord) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Karen K. Peterson 168 33.1%
NP Burton Boe 158 31.1%
NP Mary Burt 124 24.4%
NP Carl J. Martin 53 10.4%
WI Write-In 5 1.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Mantorville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don Swanson 387 93.9%
WI Write-In 25 6.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Hayfield Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 106.3%
Candidate Votes Vote%
NP Len Oelkers 1,641 57.1%
WI Write-In 1,231 42.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Kasson-Mantorville School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ryan Thomas 2,390 33.0%
NP Candy Ellingworth 2,377 32.8%
NP Jill Minette-Stacey 2,188 30.2%
WI Write-In 291 4.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Triton School District) (Elect 4)
Precincts reporting 116.7%
Candidate Votes Vote%
NP Dale R. Jensen 1,537 21.1%
NP Lloyd Henslin Jr 1,390 19.0%
NP Terry Selthun 1,154 15.8%
NP Duane Bartel 1,151 15.8%
NP Craig Dahms 1,051 14.4%
NP Shannon Hastings-Crofton 938 12.8%
WI Write-In 79 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Kasson-Mantorville School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Guy Paradise 3,017 97.8%
WI Write-In 69 2.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®