Election results: Minnesota: Dakota County

Refresh page for latest results

U.S. House District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Kline 82,433 61.4% 181,340 63.4%
DFL Shelley Madore 51,927 38.6% 104,808 36.6%

U.S. House District 4 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Betty McCollum 13,585 53.5% 136,744 59.2%
R Teresa Collett 10,055 39.6% 80,132 34.7%
IP Steve Carlson 1,770 7.0% 14,205 6.1%

State Senate District 36 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dave Thompson 22,687 63.3% 23,426 63.1%
DFL Steve Quist 13,179 36.7% 13,686 36.9%

State Senate District 37 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Gerlach 20,622 59.6% 20,622 59.6%
DFL Michael Germain 13,984 40.4% 13,984 40.4%

State Senate District 38 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Ted Daley 15,801 51.8% 15,801 51.8%
DFL Jim Carlson 14,718 48.2% 14,718 48.2%

State Senate District 39 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL James Metzen 18,126 56.3% 18,126 56.3%
R Robb Soleim 14,048 43.7% 14,048 43.7%

State Senate District 40 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Hall 6,811 53.2% 14,852 51.0%
DFL John Doll 6,003 46.8% 14,242 49.0%

State Senate District 57 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Katie Sieben 6,095 51.0% 15,812 51.0%
R Karin Housley 5,861 49.0% 15,206 49.0%

State House District 36A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mary Liz Holberg 12,237 65.7% 12,237 65.7%
DFL Colin Lee 6,396 34.3% 6,396 34.3%

State House District 36B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Pat Garofalo 11,507 66.0% 12,317 65.9%
DFL Sigrid Iversen 5,939 34.0% 6,381 34.1%

State House District 37A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tara Mack 9,675 60.6% 9,675 60.6%
DFL Derrick Lindstrom 6,301 39.4% 6,301 39.4%

State House District 37B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Kurt Bills 10,910 58.2% 10,910 58.2%
DFL Phillip Sterner 7,844 41.8% 7,844 41.8%

State House District 38A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Diane Anderson 7,606 52.7% 7,606 52.7%
DFL Sandra Masin 6,829 47.3% 6,829 47.3%

State House District 38B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Doug Wardlow 8,323 52.0% 8,323 52.0%
DFL Mike Obermueller 7,680 48.0% 7,680 48.0%

State House District 39A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rick Hansen 9,512 58.4% 9,512 58.4%
R Don Lee 6,777 41.6% 6,777 41.6%

State House District 39B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Joe Atkins 10,049 63.3% 10,049 63.3%
R Terry Pearson 5,837 36.7% 5,837 36.7%

State House District 40A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Pam Myhra 6,479 50.3% 6,675 50.1%
DFL Will Morgan 5,963 46.3% 6,203 46.5%
CP Bruce Johnson 444 3.4% 458 3.4%

State House District 57A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Jen Peterson 1,802 56.4% 6,858 48.4%
R John Kriesel 1,394 43.6% 7,310 51.6%

State House District 57B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Denny McNamara 5,854 67.4% 10,885 65.5%
DFL David Page 2,831 32.6% 5,726 34.5%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 76,212 47.1% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 63,066 39.0% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 21,190 13.1% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 425 0.3% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 368 0.2% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 363 0.2% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 193 0.1% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 77,319 49.4% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 71,870 45.9% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 7,409 4.7% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 77,735 49.9% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 69,716 44.8% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 7,442 4.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 794 0.5% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 78,370 50.3% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 71,965 46.2% 981,802 48.4%
GP Annie Young 3,521 2.3% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 1,893 1.2% 35,538 1.8%

District Court 1, Seat 8
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Clark 66,409 59.0% 118,511 56.5%
NP Timothy Blakely 46,063 41.0% 91,139 43.5%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 67,093 56.7% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 51,235 43.3% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 78,465 62.8% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 46,424 37.2% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 57,668 53.7% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 49,791 46.3% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 55,166 50.8% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 53,342 49.2% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 1, Seat 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Poch 0 0.0%

District Court 1, Seat 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Baxter 0 0.0%

District Court 1, Seat 7
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Timothy McManus 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathleen A. Gaylord 8,639 55.2%
NP Molly Park 6,926 44.3%
WI Write-In 84 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy Schouweiler 9,226 52.0%
NP Bill Klein 8,471 47.7%
WI Write-In 49 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 6
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Krause 18,589 99.0%
WI Write-In 191 1.0%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dave Bellows 67,377 54.3%
NP Mitch Scott 56,216 45.3%
WI Write-In 580 0.5%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James C. Backstrom 114,024 98.8%
WI Write-In 1,385 1.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane Blake 34,914 35.2%
NP Scott A. Holm 26,149 26.4%
NP John Ross 20,684 20.9%
NP Thomas A. Willenbring 16,601 16.8%
WI Write-In 761 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2 SPECIAL ELECTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jason Swenson 29,781 31.6%
NP Anthony Nelson 24,857 26.3%
NP Doug (Tip) Tipka 21,892 23.2%
NP Dan Kuykendall 17,135 18.2%
WI Write-In 709 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Chamberlain 93,937 99.1%
WI Write-In 897 0.9%

MAYOR (Apple Valley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Hamann-Roland 13,152 69.8%
NP Ryan Richard Moe 5,618 29.8%
WI Write-In 78 0.4%

MAYOR (Coates)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John "Jack" Gores 51 89.5%
WI Write-In 6 10.5%

MAYOR (Eagan)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Maguire 17,938 76.5%
NP Joey M Browner 5,395 23.0%
WI Write-In 111 0.5%

MAYOR (Hastings)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul J. Hicks 6,381 96.0%
WI Write-In 265 4.0%

MAYOR (Inver Grove Heights)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP George Tourville 6,394 54.4%
NP Tom Bartholomew 5,325 45.3%
WI Write-In 45 0.4%

MAYOR (Lakeville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Bellows 11,682 57.8%
NP Holly Dahl 8,438 41.8%
WI Write-In 85 0.4%

MAYOR (Lilydale)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Anita M. Pampusch 407 98.3%
WI Write-In 7 1.7%

MAYOR (Mendota)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Mielke 72 90.0%
WI Write-In 8 10.0%

MAYOR (Mendota Heights)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sandra Krebsbach 3,024 50.1%
NP Jill Smith 2,988 49.5%
WI Write-In 29 0.5%

MAYOR (Miesville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Eugene Stoffel 57 98.3%
WI Write-In 1 1.7%

MAYOR (New Trier)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen Fliegel 32 84.2%
WI Write-In 6 15.8%

MAYOR (Randolph)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Podritz 112 92.6%
WI Write-In 9 7.4%

MAYOR (Rosemount)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP William Droste 4,451 55.5%
NP Kurt Hansen 3,538 44.1%
WI Write-In 32 0.4%

MAYOR (Sunfish Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Williams 155 51.2%
NP Judy MacManus 147 48.5%
WI Write-In 1 0.3%

MAYOR (Vermillion)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Mann 167 94.4%
WI Write-In 10 5.6%

MAYOR (West St. Paul)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Zanmiller 4,508 67.7%
NP Mary Jane Duchene 2,100 31.5%
WI Write-In 55 0.8%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Hastings) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Slavik 5,127 52.1%
NP Barb Hollenbeck 4,556 46.3%
WI Write-In 156 1.6%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Northfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rhonda Pownell 3,593 58.3%
NP Norman Butler 2,532 41.1%
WI Write-In 35 0.6%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Northfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Suzie Nakasian 972 98.3%
WI Write-In 17 1.7%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (West St. Paul)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ed Hansen 809 51.6%
NP Patrick H. Armon 748 47.7%
WI Write-In 11 0.7%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (West St. Paul)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ed Iago 1,609 97.9%
WI Write-In 34 2.1%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (West St. Paul)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Wright 1,881 98.4%
WI Write-In 31 1.6%

COUNCIL MEMBER WARD-4 (Northfield)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patrick Ganey 740 52.7%
NP Dale B. Gehring 659 46.9%
WI Write-In 6 0.4%

COUNCIL MEMBER (Apple Valley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Bergman 5,104 17.4%
NP Clint Hooppaw 4,926 16.8%
NP Gary L. Humphrey 3,980 13.6%
NP Marian Brown 3,515 12.0%
NP Thomas Sheridan O'Keefe 2,707 9.2%
NP Erik Younger 2,220 7.6%
NP Dave Brueshoff 1,930 6.6%
NP Ikram Huq 1,702 5.8%
NP Merle Lohse 1,691 5.8%
NP Nicholas Stepka 1,398 4.8%
WI Write-In 105 0.4%

COUNCIL MEMBER (Burnsville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charlie Crichton 10,903 36.1%
NP Dan Kealey 10,042 33.3%
NP Greg Tomlinson 6,046 20.0%
NP Paul F. Mudge 3,022 10.0%
WI Write-In 170 0.6%

COUNCIL MEMBER (Coates) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Horsch 45 54.2%
WI Write-In 38 45.8%

COUNCIL MEMBER (Eagan) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Bakken 13,570 39.4%
NP Gary Hansen 10,744 31.2%
NP Bill White 6,473 18.8%
NP John Charles Weiser 3,507 10.2%
WI Write-In 175 0.5%

COUNCIL MEMBER (Farmington) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christy Jo Fogarty 2,409 21.2%
NP Jason E. Bartholomay 2,151 19.0%
NP Steve Wilson 1,976 17.4%
NP David Pritzlaff 1,834 16.2%
NP Jerry "Digger" Ristow 1,378 12.2%
NP Don Hayes 1,033 9.1%
NP Lenny Hall 511 4.5%
WI Write-In 49 0.4%

COUNCIL MEMBER (Hampton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ron Endres 172 50.9%
NP Jennifer Budrow 125 37.0%
WI Write-In 41 12.1%

COUNCIL MEMBER (Inver Grove Heights) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rosemary Piekarski Krech 5,175 27.8%
NP Dennis Madden 4,687 25.2%
NP Jim Mueller 4,671 25.1%
NP Jeff Dahn 4,025 21.6%
WI Write-In 78 0.4%

COUNCIL MEMBER (Lakeville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Colleen Ratzlaff Labeau 7,993 25.4%
NP Matt Little 6,551 20.8%
NP Kevin Miller 4,533 14.4%
NP Marc Bourdeaux 3,748 11.9%
NP Karl Drotning 2,621 8.3%
NP Dan Athmann 2,441 7.8%
NP Jack Evans 2,214 7.0%
NP Joseph Crawford 1,262 4.0%
WI Write-In 120 0.4%

COUNCIL MEMBER (Lilydale) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Diehl 327 52.1%
NP Robert L. Bullard 293 46.7%
WI Write-In 8 1.3%

COUNCIL MEMBER (Mendota) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Adam A. Strain 61 39.1%
NP Joshua James Lee 49 31.4%
NP Stephen Golias 46 29.5%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Mendota Heights) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ultan Duggan 3,486 35.5%
NP Liz Petschel 3,328 33.9%
NP Sally Lorberbaum 2,964 30.2%
WI Write-In 37 0.4%

COUNCIL MEMBER (Miesville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keith J. Friesen 41 37.3%
NP Cory Friesen 36 32.7%
NP Jesse Wiederholt 33 30.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (New Trier) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Debbi Chavis 33 78.6%
WI Write-In 9 21.4%

COUNCIL MEMBER (Randolph)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert L Appelgren Jr. 110 94.0%
WI Write-In 7 6.0%

COUNCIL MEMBER (Rosemount) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kim Shoe-Corrigan 3,764 28.2%
NP Mark Debettignies 3,436 25.8%
NP Tim Judy 3,410 25.6%
NP Joe Kurle 2,675 20.1%
WI Write-In 54 0.4%

COUNCIL MEMBER (South St. Paul) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Podgorski 3,529 23.0%
NP Tom Q. Seaberg 3,006 19.6%
NP Marilyn Rothecker 2,500 16.3%
NP Don Madland 2,409 15.7%
NP Micky Gutzmann 2,406 15.7%
NP Lucky (Tiger Jack) Rosenbloom 1,413 9.2%
WI Write-In 74 0.5%

COUNCIL MEMBER (Sunfish Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Hovey 132 25.3%
NP Paul Burke 130 24.9%
NP Pamela Bennett 93 17.8%
NP Joanne Wahlstrom 91 17.4%
NP Tom Hendrickson 75 14.4%
WI Write-In 1 0.2%

COUNCIL MEMBER (Vermillion) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul S. Simonsen 125 44.6%
NP Gladys J. Walus 115 41.1%
WI Write-In 40 14.3%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Hampton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kristina Waltman 158 89.8%
WI Write-In 18 10.2%

COUNCIL MEMBER (2 YR) (New Trier)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dorine Geurts 21 58.3%
NP Jeavonna Sutherland 12 33.3%
WI Write-In 3 8.3%

SCHOOL BOARD MEMBER AT LARGE (South St. Paul Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wendy Woods Felton 3,205 52.9%
NP Rich Dippel 2,811 46.4%
WI Write-In 41 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Burnsville Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gail Morrison 11,589 24.0%
NP Jim Schmid 9,786 20.2%
NP Paula Teiken 9,667 20.0%
NP Dan Luth 9,586 19.8%
NP Peter Beckel 7,458 15.4%
WI Write-In 290 0.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Farmington Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tera (Schmitz) Lee 4,565 20.5%
NP Brian Treakle 4,187 18.8%
NP Melissa Sauser 3,643 16.4%
NP Veronica Walter 3,245 14.6%
NP Ron Groves 2,420 10.9%
NP Rebecca Keeler 2,173 9.8%
NP Carol Kappes 1,893 8.5%
WI Write-In 104 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Lakeville Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Volk 10,043 26.7%
NP Roz Peterson 9,503 25.3%
NP Jim Skelly 9,186 24.4%
NP Randy Pronschinske 8,607 22.9%
WI Write-In 258 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Randolph Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jay Otte 648 33.7%
NP Garlan Dubbels 621 32.3%
NP Kim Podritz 612 31.8%
WI Write-In 43 2.2%

SCHOOL BOARD MEMBER WARD 1 (South St. Paul Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Deborah M. Clark 1,849 98.0%
WI Write-In 37 2.0%

SCHOOL BOARD MEMBER WARD 2 (South St. Paul Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lisa (Veith) Rother 1,037 55.1%
NP Bruce Hagerty 838 44.6%
WI Write-In 6 0.3%

SCHOOL BOARD MEMBER WARD 3 (South St. Paul Public School Dist.)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Amy W. Williams 958 54.7%
NP Shelly D. Forester 777 44.4%
WI Write-In 15 0.9%

School District Question 1 (Lakeville Public School District): RENEWAL OF PORTION OF EXPIRING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 12,890 59.4%
NP No 8,819 40.6%

School District Question 1 (Rosemount-Apple Valley-Eagan): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 32,026 53.9%
NP Yes 27,338 46.1%

School District Question 1 (West St. Paul-Mendota Hts.-Eagan): APPROVE INCREASED REFERENDUM LEVY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 9,535 53.4%
NP Yes 8,332 46.6%

School District Question 2 (Lakeville Public School District): APPROVAL OF REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 12,203 56.5%
NP Yes 9,380 43.5%

School District Question 3 (Lakeville Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT CAPITAL PROJECT LEVY AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 10,833 50.3%
NP Yes 10,701 49.7%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast