Election results: Minnesota: Crow Wing County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chip Cravaack 14,961 54.7% 133,477 48.2%
DFL James Oberstar 10,543 38.5% 129,070 46.6%
IP Timothy Olson 1,199 4.4% 11,876 4.3%
CP George Burton 652 2.4% 2,491 0.9%

State Senate District 4 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Carlson 4,001 59.4% 18,956 54.6%
DFL Mary Olson 2,740 40.6% 15,752 45.4%

State Senate District 12 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Paul Gazelka 10,057 54.6% 16,529 57.1%
DFL Taylor Stevenson 7,802 42.4% 11,608 40.1%
CP Steve Park 560 3.0% 827 2.9%

State House District 4B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Larry Howes 3,961 59.1% 11,722 59.1%
DFL Meg Bye 2,742 40.9% 8,098 40.9%

State House District 12A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL John Ward 9,435 57.7% 9,435 57.7%
R Kevin Goedker 6,924 42.3% 6,924 42.3%

State House District 12B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mike Lemieur 2,256 56.9% 8,940 57.1%
DFL Al Doty 1,707 43.1% 6,721 42.9%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 13,442 49.1% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 10,559 38.6% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 2,933 10.7% 251,504 11.9%
NP Linda Eno 125 0.5% 4,092 0.2%
GR Chris Wright 113 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 101 0.4% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 89 0.3% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 14,020 52.6% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 11,128 41.7% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 1,524 5.7% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 12,435 47.0% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 12,309 46.5% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 1,529 5.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 203 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 13,894 52.5% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 11,253 42.5% 981,802 48.4%
GP Annie Young 720 2.7% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 583 2.2% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 12,496 55.6% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 9,961 44.4% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 13,998 60.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 9,325 40.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 11,763 55.3% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 9,506 44.7% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 10,829 50.5% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 10,624 49.5% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 10,911 52.1% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 10,050 47.9% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 12,453 59.7% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 8,394 40.3% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul M. Thiede 5,349 97.6%
WI Write-In 133 2.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rachel Reabe Nystrom 3,188 98.6%
WI Write-In 44 1.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rosemary Franzen 3,217 58.9%
NP Gene L. Goedker 2,228 40.8%
WI Write-In 20 0.4%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Laureen E. Borden 13,124 52.9%
NP Deborah A. Erickson 11,610 46.8%
WI Write-In 56 0.2%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathy Ludenia 20,509 99.4%
WI Write-In 114 0.6%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd O. Dahl 14,061 52.2%
NP Eric P. Klang 12,802 47.6%
WI Write-In 55 0.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald F. Ryan 21,120 99.0%
WI Write-In 204 1.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane F. Jacobson 20,211 99.4%
WI Write-In 112 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Waytashek 19,910 99.5%
WI Write-In 105 0.5%

MAYOR (Brainerd)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James E. Wallin 1,459 35.9%
NP Guy Green 1,250 30.8%
NP Kevin C Stumpf 846 20.8%
NP Dan Egan 487 12.0%
WI Write-In 21 0.5%

MAYOR (Breezy Point)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joann Weaver 698 86.7%
WI Write-In 107 13.3%

MAYOR (Crosby)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rick Ferrari 415 52.9%
NP Dale Sova 364 46.4%
WI Write-In 5 0.6%

MAYOR (Crosslake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darrell Schneider 842 63.6%
NP Jay Andolshek 478 36.1%
WI Write-In 3 0.2%

MAYOR (Cuyuna)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lloyd Brix 94 97.9%
WI Write-In 2 2.1%

MAYOR (Deerwood)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Aulie 153 96.2%
WI Write-In 6 3.8%

MAYOR (Emily)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bonnie Kile 241 61.5%
WI Write-In 151 38.5%

MAYOR (Fifty Lakes)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Dahlke 142 53.6%
NP Richard Schiller 121 45.7%
WI Write-In 2 0.8%

MAYOR (Garrison)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Pierson 58 61.1%
NP John Schley 36 37.9%
WI Write-In 1 1.1%

MAYOR (Ironton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dean French 164 89.6%
WI Write-In 19 10.4%

MAYOR (Jenkins)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jon W. Lubke 116 95.9%
WI Write-In 5 4.1%

MAYOR (Manhattan Beach)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul L. Allen 29 96.7%
WI Write-In 1 3.3%

MAYOR (Nisswa)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Lehman 839 95.4%
WI Write-In 40 4.6%

MAYOR (Pequot Lakes)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy A. Adams 356 41.5%
NP Jack Schmidt 260 30.3%
NP Brenda L. Myers 240 28.0%
WI Write-In 1 0.1%

MAYOR (Riverton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David C Peterson 37 86.0%
WI Write-In 6 14.0%

MAYOR (Trommald)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Hiller 23 62.2%
WI Write-In 14 37.8%

ALDERMAN WARD-2 (Brainerd)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kelly Bevans 345 34.4%
NP Ed Shaw 332 33.1%
NP Jan Burton 323 32.2%
WI Write-In 3 0.3%

ALDERMAN WARD-4 (Brainerd)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dale A. Parks 449 52.0%
NP Steven J. Wolff 409 47.3%
WI Write-In 6 0.7%

ALDERMAN AT LARGE (Brainerd)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bonnie K. Cumberland 1,689 43.0%
NP Jeff Czeczok 1,169 29.8%
NP Paul Hirst 428 10.9%
NP Michelle Doree 248 6.3%
NP David L Colvin 210 5.3%
NP Howard J. Brewer 166 4.2%
WI Write-In 17 0.4%

CITY CLERK-TREASURER (Garrison)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cathy L. Thompson 51 55.4%
NP Bruce Breun Sr 39 42.4%
WI Write-In 2 2.2%

CITY QUESTION 1 (Brainerd): BRAINERD CITY CHARTER AMENDMENT
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 2,257 59.1%
NP No 1,564 40.9%

COUNCIL MEMBER (Baxter) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rob Moser 1,744 32.0%
NP James Klein 1,673 30.7%
NP Mary Marana 1,369 25.1%
NP Bill Thiffault 620 11.4%
WI Write-In 45 0.8%

COUNCIL MEMBER (Breezy Point) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Lillehei 605 48.3%
NP Scott Willer 578 46.2%
WI Write-In 69 5.5%

COUNCIL MEMBER (Crosby) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ed Vukelich 261 17.3%
NP Debra Shankle 213 14.1%
NP Buzz Neprud 204 13.5%
NP Joanna C Lattery 146 9.7%
NP Craig Paul 143 9.5%
NP Linda Peeples 142 9.4%
NP John A. Blood Sr 125 8.3%
NP Tony David Ferrari 98 6.5%
NP Kevin Hoemke 91 6.0%
NP Tommy Rollens 42 2.8%
NP Brian Peter McCall 37 2.5%
WI Write-In 4 0.3%

COUNCIL MEMBER (Crosslake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Roe 935 43.0%
NP John Moengen 890 40.9%
NP Bruce George Peck 337 15.5%
WI Write-In 13 0.6%

COUNCIL MEMBER (Cuyuna) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald J Imberi 80 50.6%
NP Lou (Louis) Dirkes 66 41.8%
WI Write-In 12 7.6%

COUNCIL MEMBER (Deerwood) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Colleen Abear 140 43.1%
NP Thomas Nixon 131 40.3%
NP John Blood Jr. 53 16.3%
WI Write-In 1 0.3%

COUNCIL MEMBER (Emily) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jan Heinig Mosman 196 26.1%
NP Bob Swanson 185 24.6%
NP Gregory A Koch 174 23.1%
NP Bill Spiess 168 22.3%
WI Write-In 29 3.9%

COUNCIL MEMBER (Fifty Lakes) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jodie Schrupp 175 38.6%
NP Les A Degner 160 35.3%
NP Duey Bendt 118 26.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Fort Ripley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gale Plante 24 54.5%
NP Michelle Derosier 18 40.9%
WI Write-In 2 4.5%

COUNCIL MEMBER (Garrison) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kristi A Thurmer 62 52.1%
NP Lori Puente 42 35.3%
WI Write-In 15 12.6%

COUNCIL MEMBER (Ironton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Wynn 119 37.7%
NP Eric Heglund 95 30.1%
NP William Thoms 90 28.5%
WI Write-In 12 3.8%

COUNCIL MEMBER (Jenkins) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP William G Ellis 102 49.0%
NP Erik Haff 100 48.1%
WI Write-In 6 2.9%

COUNCIL MEMBER (Manhattan Beach) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Clyde Brodt 33 50.8%
NP Marlene M Yurek 31 47.7%
WI Write-In 1 1.5%

COUNCIL MEMBER (Nisswa) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lenny Hodgson 655 38.8%
NP Tina Foster 579 34.3%
NP Bill Groves 436 25.8%
WI Write-In 17 1.0%

COUNCIL MEMBER (Pequot Lakes) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Akerson 360 23.8%
NP Dave Sjoblad 339 22.4%
NP Scott Pederson 323 21.3%
NP Sean Kaneski 269 17.8%
NP John Derksen 149 9.8%
NP Wes Wilson 70 4.6%
WI Write-In 3 0.2%

COUNCIL MEMBER (Riverton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lana Schmidt 34 41.5%
NP Warren Turnbloom 34 41.5%
WI Write-In 14 17.1%

COUNCIL MEMBER (Trommald) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 61 100.0%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Jenkins)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Hart 112 95.7%
WI Write-In 5 4.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Crosby-Ironton Public School Dist.) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Domin 2,515 27.3%
NP Barbara A. Neprud 2,504 27.2%
NP Trista Rice 2,266 24.6%
NP David Allan Pundt 1,879 20.4%
WI Write-In 51 0.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Pequot Lakes Public Schools) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Valarie L. Wallin 2,382 25.5%
NP Derrek Johnson 1,976 21.1%
NP Brandon Andersen 1,785 19.1%
NP Donna Wilson 1,596 17.1%
NP Jonathan Yahn 1,564 16.7%
WI Write-In 42 0.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast