Election results: Minnesota: Clearwater County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 1,862 53.0% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 1,407 40.1% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 145 4.1% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 97 2.8% 9,310 3.9%

State Senate District 2 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dennis Moser 1,842 52.2% 13,824 47.0%
DFL Rod Skoe 1,686 47.8% 15,588 53.0%

State House District 2A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Steve Green 190 52.6% 5,915 44.1%
DFL Kent Eken 171 47.4% 7,502 55.9%

State House District 2B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R David Hancock 1,828 57.9% 8,448 52.4%
DFL Brita Sailer 1,327 42.1% 7,668 47.6%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 1,709 48.9% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 1,418 40.5% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 308 8.8% 251,504 11.9%
NP Linda Eno 25 0.7% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 18 0.5% 6,178 0.3%
GR Chris Wright 13 0.4% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 6 0.2% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 1,782 52.1% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 1,410 41.2% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 229 6.7% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 1,670 49.1% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 1,507 44.3% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 193 5.7% 102,872 5.1%
NP David Hoch 30 0.9% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 1,879 55.2% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 1,364 40.1% 981,802 48.4%
GP Annie Young 80 2.4% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 80 2.4% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Greg Wersal 1,447 50.0% 672,132 41.9%
NP Helen Meyer 1,445 50.0% 932,712 58.1%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Tim Tingelstad 1,718 55.7% 619,703 36.6%
NP Alan Page 1,365 44.3% 1,073,684 63.4%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 1,503 55.1% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,226 44.9% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 1,508 54.5% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 1,261 45.5% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 1,599 54.6% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 1,327 45.4% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 2,111 64.6% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 1,158 35.4% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Duane J. Hayes 354 54.0%
NP Sid Michel 297 45.3%
WI Write-In 4 0.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John P. Chevalier 480 59.9%
NP Cayle Halberg 216 26.9%
WI Write-In 106 13.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Daniel C. Stenseng 351 51.8%
NP Scott Bakke 324 47.9%
WI Write-In 2 0.3%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen L. Paulson 3,142 99.3%
WI Write-In 23 0.7%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charlene R. Olson 1,867 54.0%
NP Angie Abraham 1,588 45.9%
WI Write-In 5 0.1%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brenda L. Knable 3,133 99.6%
WI Write-In 13 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Erickson 2,310 66.0%
NP John M. Sutherland 1,184 33.8%
WI Write-In 8 0.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard C. Mollin 2,127 61.7%
NP Jeanine Brand 1,303 37.8%
WI Write-In 15 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Rydeen 2,977 99.1%
WI Write-In 27 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 236 100.0%

MAYOR (Bagley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Edevold 225 50.3%
NP Luwayne "Louie" Loiland 221 49.4%
WI Write-In 1 0.2%

MAYOR (Clearbrook)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Gibeau 185 96.4%
WI Write-In 7 3.6%

MAYOR (Gonvick)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Stenzel 90 90.0%
WI Write-In 10 10.0%

MAYOR (Leonard)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 10 100.0%

MAYOR (Shevlin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Teddy L. Schomberg 41 65.1%
NP Ryan Cooper 18 28.6%
WI Write-In 4 6.3%

CITY CLERK (Shevlin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marlys Hohler 61 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY QUESTION 1 (Shevlin): SHEVLIN CITY QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 33 51.6%
NP Yes 31 48.4%

COUNCIL MEMBER (Bagley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chad Bonik 250 32.5%
NP David G. Anderson 248 32.2%
NP Andy Anderson 204 26.5%
NP Eugene Cole 64 8.3%
WI Write-In 4 0.5%

COUNCIL MEMBER (Clearbrook) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Prosser 162 53.5%
NP George Postier 129 42.6%
WI Write-In 12 4.0%

COUNCIL MEMBER (Gonvick) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Daniel Sundquist 86 51.2%
NP Daniel Johnson 79 47.0%
WI Write-In 3 1.8%

COUNCIL MEMBER (Leonard) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jill Langseth 14 77.8%
WI Write-In 4 22.2%

COUNCIL MEMBER (Shevlin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 33 61.1%
NP Calvin Larson 21 38.9%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Clearbrook)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Shawn Johnson 185 98.9%
WI Write-In 2 1.1%

COUNCIL MEMBER (2 YR) (Gonvick)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 20 100.0%

COUNCIL MEMBER (2 YR) (Shevlin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas T. Norgaard Sr. 37 58.7%
NP Dirk Rohrer 25 39.7%
WI Write-In 1 1.6%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Copley Twp): COPLEY TOWNSHIP QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 200 56.2%
NP Yes 156 43.8%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Greenwood Twp): GREENWOOD TOWNSHIP QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 31 67.4%
NP No 15 32.6%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Holst Twp): HOLST TOWNSHIP QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 76 51.0%
NP No 73 49.0%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Nora Twp): NORA TOWNSHIP QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 103 53.9%
NP Yes 88 46.1%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Sinclair Twp): SINCLAIR TOWNSHIP QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 48 55.2%
NP Yes 39 44.8%

SCHOOL BOARD MEMBER (Bagley Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paula Davis 1,548 28.7%
NP Tim Halberg 1,366 25.3%
NP Wendy Fultz 1,207 22.4%
NP Lowell D. Philp 940 17.4%
WI Write-In 336 6.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Clearbrook-Gonvick School District) (Elect 3)
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP Corey Petterson 945 34.6%
NP Wesley Rogstad 882 32.3%
NP Tracy H. Imle 840 30.7%
WI Write-In 65 2.4%

School District Question 1 (Clearbrook-Gonvick School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP No 755 64.4%
NP Yes 417 35.6%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Morning Edition®