Election results: Minnesota: Clay County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 12,306 65.0% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 5,735 30.3% 90,682 37.6%
NP Gene Waldorf 516 2.7% 9,310 3.9%
IP Glen Menze 375 2.0% 7,904 3.3%

State House District 9A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Morrie Lanning 8,081 60.1% 8,081 60.1%
DFL Greg Lemke 5,356 39.9% 5,356 39.9%

State House District 9B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Paul Marquart 3,877 70.3% 8,877 61.9%
R Benjamin Grimsley 1,637 29.7% 5,463 38.1%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 8,512 44.9% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 8,027 42.3% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 2,146 11.3% 251,504 11.9%
NP Ken Pentel 95 0.5% 6,178 0.3%
GR Chris Wright 85 0.4% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 68 0.4% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 42 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 8,948 48.8% 999,354 49.1%
R Dan Severson 8,357 45.6% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 1,014 5.5% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 9,513 52.0% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 7,772 42.5% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 898 4.9% 102,872 5.1%
NP David Hoch 96 0.5% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 8,863 48.6% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 8,491 46.6% 981,802 48.4%
GP Annie Young 493 2.7% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 387 2.1% 35,538 1.8%

State Senate District 9 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Keith Langseth 10,445 55.2% 14,596 52.6%
R Jeff Backer 8,468 44.8% 13,169 47.4%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 9,961 65.7% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 5,198 34.3% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 10,283 65.6% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 5,393 34.4% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 9,252 63.8% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 5,249 36.2% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 8,195 56.2% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 6,379 43.8% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jon D. Evert 1,971 55.6%
NP Ron Ekre 1,562 44.1%
WI Write-In 12 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kevin Campbell 2,685 99.3%
WI Write-In 18 0.7%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lori J. Johnson 16,001 99.5%
WI Write-In 83 0.5%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP J. Bonnie Rehder 15,352 99.6%
WI Write-In 54 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Bergquist 16,689 99.2%
WI Write-In 132 0.8%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Melton 15,455 99.4%
WI Write-In 88 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kenneth Schellack 15,194 99.6%
WI Write-In 58 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul G. Krabbenhoft 15,338 99.6%
WI Write-In 56 0.4%

MAYOR (Comstock)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Askegaard 41 95.3%
WI Write-In 2 4.7%

MAYOR (Felton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ron M Larson 59 96.7%
WI Write-In 2 3.3%

MAYOR (Georgetown)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Traci Goble 33 89.2%
WI Write-In 4 10.8%

MAYOR (Hawley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary E. Johnson 529 95.0%
WI Write-In 28 5.0%

MAYOR (Hitterdal)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gayle Holte 77 88.5%
WI Write-In 10 11.5%

MAYOR (Sabin)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Charles Neff 147 88.6%
WI Write-In 19 11.4%

MAYOR (Ulen)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Duane Amundson 109 73.2%
WI Write-In 40 26.8%

CITY CLERK (Felton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie J Hilde 57 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY CLERK (Georgetown)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dawn Lemke 38 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Comstock) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chris Haman 30 43.5%
NP Mary O'Neil 20 29.0%
WI Write-In 19 27.5%

COUNCIL MEMBER (Felton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joyce Larson 56 52.3%
NP Jeffrey T Rehder 51 47.7%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Georgetown)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Pollock 38 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Glyndon) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Wyland 203 29.8%
NP David Owings 170 25.0%
NP Carrie Smith 140 20.6%
NP Rodney Wirth 93 13.7%
NP Karen Kringler 73 10.7%
WI Write-In 2 0.3%

COUNCIL MEMBER (Hawley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allan Fenske 491 49.0%
NP John Young Jr 475 47.4%
WI Write-In 37 3.7%

COUNCIL MEMBER (Hitterdal) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Lou Anderson 85 78.7%
WI Write-In 23 21.3%

COUNCIL MEMBER (Sabin) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Hanson 138 50.4%
NP Shelley Poehls 128 46.7%
WI Write-In 8 2.9%

COUNCIL MEMBER (Ulen) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Ashmore 120 40.3%
NP Mary A. Knopfler 90 30.2%
NP Nick Herzog 77 25.8%
WI Write-In 11 3.7%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Ulen)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 24 100.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Hawley Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allen Holleman 1,044 49.1%
NP Stephen Stafki 911 42.8%
WI Write-In 173 8.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (Moorhead Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Laurie Johnson 7,648 28.8%
NP William K. "Bill" Tomhave 6,608 24.8%
NP Kristine Thompson 6,292 23.7%
NP Karin L. Dulski 5,901 22.2%
WI Write-In 149 0.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Ulen-Hitterdal Public School Dist) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary L. Peterson 439 23.8%
NP Andrea Koczur 383 20.8%
NP Melissa Ann Green 345 18.7%
NP Angela (Burnside) Sirjord 320 17.4%
NP Jeannette Kjos 290 15.7%
WI Write-In 66 3.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Dilworth-Glyndon-Felton) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Karleen Mjolsness 1,315 26.4%
NP Tracy Tollefson 1,226 24.6%
NP Jerry Anderson 1,215 24.4%
NP Rich Hanson 1,194 23.9%
WI Write-In 38 0.8%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Moorhead Public School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bryce Vincent Haugen 4,439 41.2%
NP Trudy K. Wilmer 3,696 34.3%
NP Sylvia Hernandez-Cruz 2,584 24.0%
WI Write-In 46 0.4%

School District Question 1 (Moorhead Public School District): APPROVAL OF ADDITIONAL REVENUE TO AVOID FURTHER BUDGET CUTS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 6,950 53.5%
NP No 6,044 46.5%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio