Election results: Minnesota: Chisago County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chip Cravaack 12,584 55.6% 133,477 48.2%
DFL James Oberstar 8,660 38.3% 129,070 46.6%
IP Timothy Olson 1,213 5.4% 11,876 4.3%
CP George Burton 168 0.7% 2,491 0.9%

State Senate District 17 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Sean Nienow 12,390 55.4% 21,171 56.1%
DFL Rick Olseen 9,976 44.6% 16,569 43.9%

State House District 17A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Kurt Daudt 1,230 54.8% 9,840 56.1%
DFL Jim Godfrey 930 41.4% 7,044 40.2%
CP Paul Bergley 84 3.7% 657 3.7%

State House District 17B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bob Barrett 11,023 55.2% 11,023 55.2%
DFL Cindy Erickson 7,313 36.6% 7,313 36.6%
IP Curtis Lendt 1,624 8.1% 1,624 8.1%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 11,694 51.4% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 8,131 35.8% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 2,689 11.8% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 77 0.3% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 57 0.3% 4,092 0.2%
NP Ken Pentel 51 0.2% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 37 0.2% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 11,642 52.8% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 9,190 41.7% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 1,230 5.6% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 10,516 48.0% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 10,010 45.7% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 1,234 5.6% 102,872 5.1%
NP David Hoch 144 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 11,527 52.7% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 9,474 43.3% 981,802 48.4%
GP Annie Young 468 2.1% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 423 1.9% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Greg Wersal 8,774 50.6% 672,132 41.9%
NP Helen Meyer 8,577 49.4% 932,712 58.1%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 9,943 54.8% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 8,194 45.2% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Roxann Klugman 8,103 50.5% 637,374 43.3%
NP Randolph Peterson 7,954 49.5% 835,187 56.7%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 9,108 56.3% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 7,076 43.7% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 10, Seat 3
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Tad Jude 1,799 12.0% 39,850 15.8%
NP Christopher Penwell 1,699 11.3% 23,150 9.2%
NP David Hanson 1,250 8.3% 15,967 6.3%
NP Catherine McPherson 1,079 7.2% 25,338 10.0%
NP Dawn Hennessy 1,047 7.0% 12,832 5.1%
NP Pete Marker 875 5.8% 11,624 4.6%
NP Yamy Vang 733 4.9% 17,920 7.1%
NP Bob Steigauf 721 4.8% 14,112 5.6%
NP Kelley Malone O'Neill 667 4.5% 11,692 4.6%
NP Bridgid Dowdal 564 3.8% 6,109 2.4%
NP Mary Smits 468 3.1% 7,126 2.8%
NP Richard Stebbins 452 3.0% 6,406 2.5%
NP Mimi Hasselbalch 414 2.8% 5,644 2.2%
NP Joseph Taylor 379 2.5% 4,423 1.8%
NP Laurette Arnold 369 2.5% 2,774 1.1%
NP Jennifer Santoro Bovitz 334 2.2% 5,150 2.0%
NP Portia Hampton-Flowers 329 2.2% 5,588 2.2%
NP Brian LeClair 326 2.2% 6,479 2.6%
NP Catherine McEnroe 314 2.1% 6,108 2.4%
NP Lindy Yokanovich 305 2.0% 5,937 2.3%
NP John Hennen 282 1.9% 7,282 2.9%
NP Helen Brosnahan 261 1.7% 5,373 2.1%
NP Patricia Burchill 226 1.5% 4,074 1.6%
NP Sheridan Hawley 81 0.5% 1,725 0.7%

District Court 10, Seat 27
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP John Dehen 8,199 55.6% 121,891 52.3%
NP Michael Roith 6,536 44.4% 111,355 47.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rick Greene 2,244 58.5%
NP Katherine M. Johnson 1,577 41.1%
WI Write-In 14 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ben Montzka 3,236 98.1%
WI Write-In 64 1.9%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis J. Freed 16,053 99.0%
WI Write-In 163 1.0%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lee Olson 14,016 73.7%
NP Donald Waller 4,927 25.9%
WI Write-In 62 0.3%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rick Duncan 10,490 50.9%
NP Karl Schreck 10,076 48.8%
WI Write-In 63 0.3%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Janet Reiter 15,611 98.7%
WI Write-In 210 1.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Craig Mold 15,564 99.1%
WI Write-In 134 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David W Tollberg 15,448 99.3%
WI Write-In 112 0.7%

MAYOR (Center City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jill Behnke 198 95.7%
WI Write-In 9 4.3%

MAYOR (Chisago City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bob Gustafson 1,169 60.0%
NP Larry Parker 771 39.6%
WI Write-In 7 0.4%

MAYOR (Harris)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane Miller 412 95.6%
WI Write-In 19 4.4%

MAYOR (Lindstrom)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keith Carlson 1,203 63.6%
NP Roger W. Lindgren 487 25.7%
NP Joe R. Wishy 187 9.9%
WI Write-In 15 0.8%

MAYOR (North Branch)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Amy Oehlers 1,845 53.4%
NP John W. von Lange 1,583 45.8%
WI Write-In 30 0.9%

MAYOR (Rush City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy Schroeder 570 94.1%
WI Write-In 36 5.9%

MAYOR (Shafer)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kyle J. Johnson 173 52.0%
NP Heather M. Rosa 111 33.3%
NP Jeff Behnke 48 14.4%
WI Write-In 1 0.3%

MAYOR (Stacy)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Utecht 240 57.8%
NP Lisa Rawlings 169 40.7%
WI Write-In 6 1.4%

MAYOR (Taylors Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Buchite 384 96.5%
WI Write-In 14 3.5%

MAYOR (Wyoming)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Eric Peterson 1,141 36.8%
NP Sheldon Anderson 1,009 32.6%
NP Russ Goudge 942 30.4%
WI Write-In 7 0.2%

COUNCIL MEMBER (Center City) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lloyd Vetter 148 33.7%
NP Madonna Higgins 127 28.9%
NP Sharon K. Helgestad 79 18.0%
NP Kristopher Jensen 77 17.5%
WI Write-In 8 1.8%

COUNCIL MEMBER (Chisago City) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ron Swenson 941 35.5%
NP Joseph (Joe) Sroga 620 23.4%
NP Roger Trivette 619 23.3%
NP Angelo Rew 454 17.1%
WI Write-In 20 0.8%

COUNCIL MEMBER (Harris) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Carlson 273 31.8%
NP John Rossini 232 27.0%
NP John Pelant 131 15.3%
NP Andrew Krech 130 15.1%
NP Douglas Payne 90 10.5%
WI Write-In 3 0.3%

COUNCIL MEMBER (Lindstrom) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Annmarie Brink 1,071 34.5%
NP Curt Flug 1,036 33.4%
NP Bob Jacobson 964 31.0%
WI Write-In 34 1.1%

COUNCIL MEMBER (North Branch) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ronald W. Lindquist 1,753 30.8%
NP Kathy Blomquist 1,486 26.1%
NP Adam Anderson 1,450 25.4%
NP John Philipsen 974 17.1%
WI Write-In 37 0.6%

COUNCIL MEMBER (Rush City) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Oscarson 520 53.3%
NP Al Hoffman 433 44.4%
WI Write-In 22 2.3%

COUNCIL MEMBER (Shafer) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patty Mattson 192 34.1%
NP Matthew M Dunham 152 27.0%
NP Patti Kowalski 132 23.4%
NP Jethro Cain 81 14.4%
WI Write-In 6 1.1%

COUNCIL MEMBER (Stacy) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael A. Carlson 239 39.2%
NP Charles (Chuck) Lucia 185 30.4%
NP Tony Olivolo 164 26.9%
WI Write-In 21 3.4%

COUNCIL MEMBER (Taylors Falls) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ross Rivard 304 41.5%
NP Mary Jo Murphy 244 33.3%
NP Zara Kivi Kinnunen 177 24.1%
WI Write-In 8 1.1%

COUNCIL MEMBER (Wyoming) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steven Zerwas 1,340 29.1%
NP Roger Elmore 871 18.9%
NP Dennis Williams 866 18.8%
NP Jerry Owens 663 14.4%
NP Mike Soule 638 13.8%
NP Arnold Lahd 208 4.5%
WI Write-In 24 0.5%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Shafer) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jesse J Keeney 183 38.6%
NP Corey Sellman 167 35.2%
NP Terry Smith 119 25.1%
WI Write-In 5 1.1%

SCHOOL BOARD MEMBER (North Branch Public Schools) (Elect 3)
Precincts reporting 108.3%
Candidate Votes Vote%
NP Kirby Ekstrom 3,293 22.1%
NP Jay Falk 2,514 16.9%
NP Randy Westby 2,224 15.0%
NP Jaye Kruckeberg 1,979 13.3%
NP Robert E Newman 1,787 12.0%
NP William Dial 1,596 10.7%
NP Robert Jutz 1,295 8.7%
WI Write-In 187 1.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Chisago Lakes School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Leigh 5,578 48.3%
NP Thomas Lawlor 4,974 43.0%
WI Write-In 1,006 8.7%

School District Question 1 (North Branch Public Schools): REVENUE TO REDUCE IMMEDIATE TEACHER, ELECTIVES, ARTS AND ATHLETICS CUTS
Precincts reporting 108.3%
Candidate Votes Vote%
NP No 5,215 62.9%
NP Yes 3,073 37.1%

School District Question 1 (Rush City Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 1,513 67.2%
NP Yes 738 32.8%

School District Question 1 (Franconia Public School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 88 61.1%
NP No 56 38.9%

School District Question 1 (Chisago Lakes School District): RENEWAL OF SCHOOL DISTRICT EXPIRING REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 5,094 55.1%
NP No 4,156 44.9%

School District Question 2 (North Branch Public Schools): REVENUE TO REDUCE FUTURE TEACHER, ELECTIVES, ARTS AND ATHLETICS CUTS
Precincts reporting 108.3%
Candidate Votes Vote%
NP No 5,427 65.9%
NP Yes 2,811 34.1%

School District Question 2 (Chisago Lakes School District): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE LEVY AUTHORIZATION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 5,484 59.6%
NP Yes 3,724 40.4%

School District Question 3 (North Branch Public Schools): REVENUE REDUCING ADDITIONAL FUTURE TEACHER, ELECTIVES, ARTS AND ATHLETICS CUTS
Precincts reporting 108.3%
Candidate Votes Vote%
NP No 5,425 68.3%
NP Yes 2,522 31.7%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast