Election results: Minnesota: Chippewa County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 2,711 56.0% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 1,822 37.6% 90,682 37.6%
NP Gene Waldorf 187 3.9% 9,310 3.9%
IP Glen Menze 124 2.6% 7,904 3.3%

State Senate District 20 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Gary Kubly 2,845 58.6% 15,876 57.0%
R Gregg Kulberg 2,010 41.4% 11,970 43.0%

State House District 20B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lyle Koenen 2,870 59.3% 6,893 50.6%
R Brian Kohout 1,968 40.7% 6,728 49.4%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 2,194 45.2% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 1,940 39.9% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 673 13.9% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 14 0.3% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 14 0.3% 6,187 0.3%
NP Ken Pentel 14 0.3% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 8 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 2,426 51.0% 999,354 49.1%
R Dan Severson 2,006 42.2% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 322 6.8% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 2,637 55.5% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 1,806 38.0% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 283 6.0% 102,872 5.1%
NP David Hoch 28 0.6% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 2,342 49.1% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 2,235 46.8% 956,206 47.2%
GP Annie Young 103 2.2% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 94 2.0% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 2,413 56.2% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 1,881 43.8% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 2,722 63.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 1,599 37.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,570 62.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 1,538 37.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 2,237 54.1% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 1,895 45.9% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 2,552 61.9% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 1,568 38.1% 23,258 39.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis L. Anderson 499 55.6%
NP Mark Dahl 394 43.9%
WI Write-In 4 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Lieser 674 67.6%
NP Todd Hay 319 32.0%
WI Write-In 4 0.4%

COUNTY AUDITOR - TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jon N. Clauson 4,446 99.1%
WI Write-In 40 0.9%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane K. Ketelsen 4,315 99.8%
WI Write-In 8 0.2%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Stacy Tufto 4,440 99.0%
WI Write-In 45 1.0%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David M. Gilbertson 2,946 65.3%
NP Dwayne Knutsen 1,548 34.3%
WI Write-In 16 0.4%

COUNTY CORONER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Erik Shelstad 4,358 99.8%
WI Write-In 10 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Kittelson 4,343 99.8%
WI Write-In 7 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dawn Schuler 4,220 99.9%
WI Write-In 5 0.1%

MAYOR (Clara City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Thein 311 55.4%
NP Kurt Koenen 247 44.0%
WI Write-In 3 0.5%

MAYOR (Maynard)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Groothuis 110 87.3%
WI Write-In 16 12.7%

MAYOR (Milan)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ted W. Ziemann 80 54.4%
NP Nancy Strand 65 44.2%
WI Write-In 2 1.4%

MAYOR (Montevideo)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Debra Lee Fader 1,433 81.2%
WI Write-In 332 18.8%

MAYOR (Watson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 43 43.9%
NP Robert Buchanan 42 42.9%
NP Chris Dornbusch 13 13.3%

ALDERPERSON AT LARGE (Granite Falls) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Nordaune 568 46.0%
NP Duwayne Galow 385 31.1%
NP Andrew Peterson 269 21.8%
WI Write-In 14 1.1%

ALDERPERSON WARD-2 (Granite Falls)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Schaub 310 99.7%
WI Write-In 1 0.3%

CITY QUESTION 1 (Montevideo): SUNDAY LIQUOR QUESTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 0 0.0%
NP Yes 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Clara City) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Barry Schwitters 329 32.8%
NP Shirley Klaassen 323 32.2%
NP Robert J. Stager 209 20.8%
NP John H. Geurtz 135 13.5%
WI Write-In 7 0.7%

COUNCIL MEMBER (Maynard) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Daryl W Roelofs 115 61.8%
WI Write-In 71 38.2%

COUNCIL MEMBER (Milan) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Merle Hilden 81 29.0%
NP Todd Erickson 74 26.5%
NP Jeffery M. Higgins 63 22.6%
WI Write-In 61 21.9%

COUNCIL MEMBER (Montevideo) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bryce Curtiss 1,423 34.3%
NP Karen Nieuwbeerta 1,422 34.3%
NP Marvin E. Garbe 1,201 28.9%
WI Write-In 104 2.5%

COUNCIL MEMBER (2 YR) (Watson) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 89 52.4%
NP Marian Raffelson 42 24.7%
NP Daniel Buchanan 39 22.9%

COUNCIL MEMBER (Watson) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 78 48.8%
NP Steven Schoep 46 28.8%
NP Shahnaz Ansari 36 22.5%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Kragero Twp): APPOINTED TOWN CLERK POSITION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 0 0.0%
NP Yes 0 0.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Montevideo Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 114.3%
Candidate Votes Vote%
NP Andrew Stenson 2,135 40.9%
NP Steven Kubista 1,958 37.5%
WI Write-In 1,127 21.6%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 2 (M.a.C.C.R.a.Y. School District)
Precincts reporting 111.8%
Candidate Votes Vote%
NP Jason Boike 128 51.2%
NP David Struxness 118 47.2%
WI Write-In 4 1.6%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 4 (M.a.C.C.R.a.Y. School District)
Precincts reporting 111.8%
Candidate Votes Vote%
NP Lane Schwitters 193 99.5%
WI Write-In 1 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 5 (M.a.C.C.R.a.Y. School District)
Precincts reporting 111.8%
Candidate Votes Vote%
NP Debi Brandt 278 98.6%
WI Write-In 4 1.4%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The World