Election results: Minnesota: Cass County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chip Cravaack 6,994 54.3% 133,477 48.2%
DFL James Oberstar 4,983 38.7% 129,070 46.6%
IP Timothy Olson 759 5.9% 11,876 4.3%
CP George Burton 154 1.2% 2,491 0.9%

State Senate District 4 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R John Carlson 7,156 56.0% 18,956 54.6%
DFL Mary Olson 5,615 44.0% 15,752 45.4%

State House District 4A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Richard Lehmann 1,923 51.9% 6,808 46.8%
DFL John Persell 1,782 48.1% 7,744 53.2%

State House District 4B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Larry Howes 5,419 60.2% 11,722 59.1%
DFL Meg Bye 3,588 39.8% 8,098 40.9%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 6,355 49.2% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 4,872 37.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 1,503 11.6% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 68 0.5% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 55 0.4% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 40 0.3% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 26 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 6,524 51.8% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 5,192 41.2% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 886 7.0% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chris Barden 6,018 47.8% 839,010 41.3%
DFL Lori Swanson 5,724 45.5% 1,075,508 52.9%
IP Bill Dahn 748 5.9% 102,872 5.1%
NP David Hoch 89 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 6,853 54.6% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 5,097 40.6% 981,802 48.4%
GP Annie Young 314 2.5% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 285 2.3% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 5,374 50.8% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 5,210 49.2% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 6,142 55.0% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 5,022 45.0% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 5,234 52.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 4,726 47.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 5,394 53.4% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 4,716 46.6% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Darrell Carter 5,251 52.7% 49,254 45.1%
NP Paul Benshoof 4,712 47.3% 59,892 54.9%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 5,253 53.6% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 4,547 46.4% 44,093 40.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Neal Gaalswyk 1,677 58.0%
NP Ken Laporte 1,207 41.7%
WI Write-In 9 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Kangas 1,408 64.9%
NP Edward "Ed" Nelson 751 34.6%
WI Write-In 12 0.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Dowson 1,540 61.9%
NP Bob Moore 944 37.9%
WI Write-In 4 0.2%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kathryn "Katie" M. Norby 9,825 99.6%
WI Write-In 35 0.4%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Burch 6,203 50.1%
NP Wayne Tennis 6,156 49.7%
WI Write-In 26 0.2%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chris Strandlie 9,774 99.5%
WI Write-In 45 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom W. Kuschel 9,951 99.6%
WI Write-In 39 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Willard R. Pehling 9,841 99.7%
WI Write-In 27 0.3%

MAYOR (Backus)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Toni Thomas 39 35.8%
NP Dean Engen 27 24.8%
NP Chuck Dufour 23 21.1%
NP Butch Freeman 12 11.0%
NP Philip Casperson 8 7.3%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Bena)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 13 61.9%
NP Steve Stangel 8 38.1%

MAYOR (Boy River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Fogle 6 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Cass Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wayne La Duke 133 97.1%
WI Write-In 4 2.9%

MAYOR (Chickamaw Beach)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald A. Van Vorst 57 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Federal Dam)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James A. Hinderscheid 18 62.1%
WI Write-In 11 37.9%

MAYOR (Lake Shore)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Terwilliger 485 98.6%
WI Write-In 7 1.4%

MAYOR (Longville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Floyd "Jocko" Kline 78 96.3%
WI Write-In 3 3.7%

MAYOR (Motley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nancy Nieken 104 50.2%
NP Konrad Alexander 99 47.8%
WI Write-In 4 1.9%

MAYOR (Pillager)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Greenheck 149 98.0%
WI Write-In 3 2.0%

MAYOR (Pine River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Sabas 128 51.2%
NP Elmay P. Tulenchik 121 48.4%
WI Write-In 1 0.4%

MAYOR (Walker)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian N. Johnson 267 55.2%
NP Bradley J. Walhof 215 44.4%
WI Write-In 2 0.4%

CITY TREASURER (Boy River)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kelly L. Fogle 6 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Backus) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Rae Borst 72 36.2%
NP Jim Thomas 49 24.6%
NP Randy Zwart 37 18.6%
NP Cloie F. Smith 36 18.1%
WI Write-In 5 2.5%

COUNCIL MEMBER (Bena) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 13 39.4%
NP Bob Zygutis 12 36.4%
NP Diana Stangel 8 24.2%

COUNCIL MEMBER (Boy River) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Morris 5 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Cass Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Art Schumaker 99 48.3%
NP Wayne Bohn 99 48.3%
WI Write-In 7 3.4%

COUNCIL MEMBER (Chickamaw Beach) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Murel G. Backman 48 49.0%
NP Wayne Sherwood 48 49.0%
WI Write-In 2 2.0%

COUNCIL MEMBER (East Gull Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Ruttger 330 42.5%
NP Rob Mason 292 37.6%
NP Lyndon Kirk 151 19.5%
WI Write-In 3 0.4%

COUNCIL MEMBER (Federal Dam) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Darcy Tonga 23 67.6%
WI Write-In 11 32.4%

COUNCIL MEMBER (Hackensack) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Janice Pfarr 121 52.8%
NP Gus Kaubisch 102 44.5%
WI Write-In 6 2.6%

COUNCIL MEMBER (Lake Shore) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doug Miller 380 40.4%
NP Susan Amacher 339 36.0%
NP John M Poston 221 23.5%
WI Write-In 1 0.1%

COUNCIL MEMBER (Longville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Harold Kammueller 70 42.9%
NP Robert Kohanek 65 39.9%
NP Robert Helling 27 16.6%
WI Write-In 1 0.6%

COUNCIL MEMBER (Motley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve S. Johnson 116 34.9%
NP Rob Sampson 94 28.3%
WI Write-In 63 19.0%
NP Keith Jares 59 17.8%

COUNCIL MEMBER (Pillager) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bret Mattheisen 123 50.0%
NP Clarence Woitalla 119 48.4%
WI Write-In 4 1.6%

COUNCIL MEMBER (Pine River) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patty Melby 155 51.2%
NP Tony Desanto 139 45.9%
WI Write-In 9 3.0%

COUNCIL MEMBER (Remer) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Gravelle 104 80.6%
WI Write-In 25 19.4%

COUNCIL MEMBER (Walker) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Annie McMurrin 273 34.2%
NP Char Moore 266 33.3%
NP Pat Finney 257 32.2%
WI Write-In 2 0.3%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Motley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Mills 139 70.6%
NP Bob Jenkins 48 24.4%
WI Write-In 10 5.1%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Crooked Lake Twp)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 178 56.9%
NP No 135 43.1%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Inguadona Twp): QUESTION 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 62 60.8%
NP No 40 39.2%

TOWNSHIP QUESTION 1 (May Twp): TOWN SUPERVISOR TERM OF OFFICE
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 214 64.3%
NP Yes 119 35.7%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Ponto Lake Twp): SIX YEAR TERM FOR PONTO LAKE TOWNSHIP SUPERVISORS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 191 62.4%
NP Yes 115 37.6%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Woodrow Twp): TOWN SUPERVISOR TERM OF OFFICE
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 313 73.5%
NP Yes 113 26.5%

TOWNSHIP QUESTION 2 (Inguadona Twp): QUESTION 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 0 0.0%
NP Yes 0 0.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Walker-Hackensack-Akeley Schl. Dist) (Elect 3)
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP Terry L. Freeman 2,260 28.4%
NP Barbara Sherman 2,244 28.2%
NP Steven Day 1,328 16.7%
NP Blake Nordin 1,188 14.9%
NP Kevin Campbell 899 11.3%
WI Write-In 43 0.5%

SCHOOL BOARD MEMBER (Cass Lake-Bena Public Schools) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Beth Norenberg 721 28.5%
NP Rick Haaland 652 25.8%
NP Steve Howard 569 22.5%
NP Jennie Reyes 556 22.0%
WI Write-In 30 1.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Pillager Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Don Gaalswyk 1,252 26.9%
NP Margaret Knebel 1,006 21.6%
NP Sara Nagel 983 21.1%
NP Ian Newkirk 805 17.3%
NP Troy Gratke 599 12.9%
WI Write-In 15 0.3%

SCHOOL BOARD MEMBER (Northland Community Schools) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Switzer 1,425 34.6%
NP David Kitchenhoff 1,296 31.4%
NP Ione Boor 1,290 31.3%
WI Write-In 110 2.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Pine River-Backus School District) (Elect 4)
Precincts reporting 112.0%
Candidate Votes Vote%
NP Katy Botz 1,705 20.2%
NP John A. Palmer 1,413 16.7%
NP Garny Gaffey 1,338 15.8%
NP Sandra Poferl 1,118 13.2%
NP Dawn Rubner 1,045 12.4%
NP Darren Sonenstahl 889 10.5%
NP Marvin Larsen 836 9.9%
WI Write-In 105 1.2%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Pillager Public School District)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Eastman 1,265 70.4%
NP Chad Koel 529 29.4%
WI Write-In 3 0.2%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Northland Community Schools)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tandy Kibbler 1,604 97.9%
WI Write-In 35 2.1%

School District Question 1 (Walker-Hackensack-Akeley Schl. Dist): APPROVAL OF SCHOOL DISTRICT REFERENDUM REVENUE AUTHORIZATION
Precincts reporting 105.3%
Candidate Votes Vote%
NP No 2,063 56.1%
NP Yes 1,615 43.9%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The World