Election results: Minnesota: Blue Earth County

Refresh page for latest results

U.S. House District 1 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tim Walz 12,539 56.1% 122,390 49.4%
R Randy Demmer 8,584 38.4% 109,260 44.1%
IP Steven Wilson 998 4.5% 13,243 5.3%
NP Lars Johnson 220 1.0% 3,054 1.2%

State Senate District 23 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Kathy Sheran 8,603 62.4% 17,675 59.6%
R Peter Trocke 5,178 37.6% 11,998 40.4%

State Senate District 24 (Map View)
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
R Julie Rosen 0 0.0%

State House District 23B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Kathy Brynaert 7,686 56.1% 7,835 56.2%
R Dave Kruse 6,019 43.9% 6,100 43.8%

State House District 24B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tony Cornish 5,099 61.2% 9,621 63.0%
DFL Joan Muth-Milks 1,808 21.7% 3,417 22.4%
IP Mark Meyer 1,422 17.1% 2,242 14.7%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 9,706 43.3% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 9,216 41.2% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 3,047 13.6% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 141 0.6% 7,514 0.4%
GP Farheen Hakeem 120 0.5% 6,187 0.3%
NP Ken Pentel 112 0.5% 6,178 0.3%
NP Linda Eno 51 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 10,589 48.7% 999,354 49.1%
R Dan Severson 9,493 43.6% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 1,669 7.7% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 11,476 53.1% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 8,505 39.3% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 1,478 6.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 157 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 10,366 48.0% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 10,004 46.3% 956,206 47.2%
GP Annie Young 748 3.5% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 488 2.3% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 10,542 57.0% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 7,950 43.0% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 12,761 67.4% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 6,171 32.6% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 10,667 60.6% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 6,922 39.4% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 9,610 54.8% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 7,928 45.2% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 5, Seat 1
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gregory Anderson 0 0.0%

District Court 5, Seat 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Allison Krehbiel 0 0.0%

District Court 5, Seat 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeffrey Flynn 0 0.0%

District Court 5, Seat 6
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Dietrich 0 0.0%

District Court 5, Seat 9
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lee Bush 0 0.0%

District Court 5, Seat 10
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kurt Johnson 0 0.0%

District Court 5, Seat 12
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Peterson 0 0.0%

District Court 5, Seat 16
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Linda Titus 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Drew Campbell 2,532 98.3%
WI Write-In 44 1.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Vance Stuehrenberg 2,225 55.4%
NP Reggie Edwards 1,775 44.2%
WI Write-In 19 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Will Purvis 3,922 98.9%
WI Write-In 42 1.1%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brad Peterson 18,709 98.6%
WI Write-In 272 1.4%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ross E. Arneson 17,718 98.9%
WI Write-In 191 1.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Rollings 17,798 99.1%
WI Write-In 156 0.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP William "Bill" Gardner 17,817 99.4%
WI Write-In 114 0.6%

MAYOR (Amboy)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Marvin Kammerlander 185 96.9%
WI Write-In 6 3.1%

MAYOR (Eagle Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Auringer 706 95.0%
WI Write-In 37 5.0%

MAYOR (Good Thunder)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert J Anderson 182 92.9%
WI Write-In 14 7.1%

MAYOR (Lake Crystal)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brad Ahrenstorff 463 46.8%
WI Write-In 333 33.6%
NP Joel Patrick McKinzie 194 19.6%

MAYOR (Madison Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kenneth A Reichel 290 91.2%
WI Write-In 28 8.8%

MAYOR (Mankato)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Eric Anderson 7,074 62.7%
NP John Brady 3,875 34.3%
WI Write-In 342 3.0%

MAYOR (Mapleton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Swanson 532 96.7%
WI Write-In 18 3.3%

MAYOR (Pemberton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Douglas Baer 59 67.0%
WI Write-In 29 33.0%

MAYOR (St. Clair)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Doug Westphal 306 95.3%
WI Write-In 15 4.7%

MAYOR (Skyline)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Kluck 149 95.5%
WI Write-In 7 4.5%

MAYOR (Vernon Center)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Peterson 110 92.4%
WI Write-In 9 7.6%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Mankato)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Karen Foreman 1,499 54.4%
NP Najwa Massad 1,249 45.3%
WI Write-In 8 0.3%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Mankato)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Frost 1,303 69.4%
NP Carie T. Robb 559 29.8%
WI Write-In 15 0.8%

COUNCIL MEMBER WARD-5 (Mankato)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jack Considine 1,089 55.7%
NP Joe Steck 843 43.1%
WI Write-In 23 1.2%

COUNCIL MEMBER (Amboy) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas D. Boeck 186 55.7%
NP Sandra Arcement 144 43.1%
WI Write-In 4 1.2%

COUNCIL MEMBER (Eagle Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dennis Terrell 408 29.1%
NP Clete Frederick 375 26.8%
NP Scot Quist 194 13.9%
NP Ray Beckel 169 12.1%
NP David Olson 122 8.7%
NP Michael J McCarty 120 8.6%
WI Write-In 12 0.9%

COUNCIL MEMBER (Good Thunder) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Arlen Ostermann 140 37.2%
NP Sarah Karels 123 32.7%
NP Terri Halvorson 95 25.3%
WI Write-In 18 4.8%

COUNCIL MEMBER (Lake Crystal) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Anthony Jaspers 740 50.3%
NP Roger Hoechst 675 45.9%
WI Write-In 55 3.7%

COUNCIL MEMBER (Madison Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John J. Howard 206 36.0%
NP Kent Hoehn 195 34.1%
NP Eric A. Olson 163 28.5%
WI Write-In 8 1.4%

COUNCIL MEMBER (Mapleton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry L. Etherington 505 52.7%
NP Judd Schultz 429 44.7%
WI Write-In 25 2.6%

COUNCIL MEMBER (Pemberton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 91 61.5%
NP Perry Mortensen 57 38.5%

COUNCIL MEMBER (St. Clair) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chris Cousins 202 34.2%
NP Jason Weinandt 186 31.5%
NP Michael Hughes 186 31.5%
WI Write-In 16 2.7%

COUNCIL MEMBER (Skyline) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Travis Javens 150 51.7%
NP Rebecca Lee Carpenter 135 46.6%
WI Write-In 5 1.7%

COUNCIL MEMBER (Vernon Center) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Alan Kopischke 97 49.2%
NP Mark Streit 85 43.1%
WI Write-In 15 7.6%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Lake Crystal)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Galen Nilson 864 97.5%
WI Write-In 22 2.5%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Medo Twp): EXTENSION OF TERMS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 81 64.8%
NP Yes 44 35.2%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Pleasant Mound Twp): EXTENSION OF TERMS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 73 76.0%
NP Yes 23 24.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (St. Clair Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Sara Phelps 599 23.3%
NP Connie Johns 544 21.1%
NP Lisa K. Johnson 528 20.5%
NP Cathy Hughes 462 17.9%
NP Nancy Thompson 427 16.6%
WI Write-In 15 0.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Lake Crystal-Wellcome Memorial) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lori Hood 1,723 23.1%
NP Anthony M. Jacobs 1,432 19.2%
NP Kent Thiesse 1,340 18.0%
NP Curt Pape 1,184 15.9%
NP David Vetch 973 13.0%
NP Shawn Schacherer 763 10.2%
WI Write-In 46 0.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Maple River School District) (Elect 4)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Patti Uhrich 1,773 25.4%
NP Cathi Schirmer 1,731 24.8%
NP Michael Osdoba 1,703 24.4%
NP Emily Sieberg 1,692 24.3%
WI Write-In 69 1.0%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Mark Seeley talks weather with Steven John