Election results: Minnesota: Big Stone County

Refresh page for latest results

U.S. House District 7 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Collin Peterson 1,304 59.5% 133,086 55.2%
R Lee Byberg 736 33.6% 90,682 37.6%
IP Glen Menze 76 3.5% 7,904 3.3%
NP Gene Waldorf 75 3.4% 9,310 3.9%

State Senate District 20 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Gary Kubly 1,280 58.5% 15,876 57.0%
R Gregg Kulberg 908 41.5% 11,970 43.0%

State House District 20A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Jay Backer 1,136 51.6% 6,818 47.9%
DFL Andrew Falk 1,066 48.4% 7,418 52.1%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 995 45.4% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 909 41.5% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 263 12.0% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 10 0.5% 7,514 0.4%
NP Linda Eno 6 0.3% 4,092 0.2%
GP Farheen Hakeem 5 0.2% 6,187 0.3%
NP Ken Pentel 2 0.1% 6,178 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 1,101 51.2% 999,354 49.1%
R Dan Severson 914 42.5% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 137 6.4% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 1,180 55.0% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 836 38.9% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 113 5.3% 102,872 5.1%
NP David Hoch 18 0.8% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 1,078 50.7% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 960 45.2% 956,206 47.2%
GP Annie Young 47 2.2% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 41 1.9% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 1,162 61.9% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 714 38.1% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 1,287 66.6% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 646 33.4% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 1,127 61.5% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 705 38.5% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Larry Stauber 1,047 57.3% 771,404 51.8%
NP Dan Griffith 781 42.7% 716,637 48.2%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 8, Seat 1
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Kathryn Smith 1,106 61.2% 35,834 60.6%
NP Glen Jacobsen 702 38.8% 23,258 39.4%

District Court 8, Seat 10
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul Nelson 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wade Athey 433 97.1%
WI Write-In 13 2.9%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Roger Sandberg 460 97.9%
WI Write-In 10 2.1%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle R. Knutson 1,923 98.5%
WI Write-In 29 1.5%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cindy Nelson 2,039 100.0%
WI Write-In 1 0.0%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elaine Martig 2,010 99.9%
WI Write-In 2 0.1%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Haukos 1,983 98.4%
WI Write-In 33 1.6%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Watson 1,892 97.7%
WI Write-In 44 2.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Gillespie 1,970 99.4%
WI Write-In 12 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lon Moen 1,929 99.1%
WI Write-In 18 0.9%

MAYOR (Barry)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 8 100.0%

MAYOR (Beardsley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Sykora 69 93.2%
WI Write-In 5 6.8%

MAYOR (Clinton)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Shirley Finberg 132 96.4%
WI Write-In 5 3.6%

MAYOR (Correll)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 15 100.0%

MAYOR (Graceville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Audrey Rahrlien 224 93.7%
WI Write-In 15 6.3%

MAYOR (Johnson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald Johnsrud 9 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

MAYOR (Odessa)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Catherine Teske 47 97.9%
WI Write-In 1 2.1%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Ortonville) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Dorry 570 36.7%
NP Steve Berkner 567 36.5%
WI Write-In 416 26.8%

CITY CLERK (Correll)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 11 100.0%

CITY CLERK (Graceville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Bauer 225 96.2%
WI Write-In 9 3.8%

CITY CLERK (Johnson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Elaine Johnsrud 9 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Barry) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 16 100.0%

COUNCIL MEMBER (Beardsley) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Folk 65 50.4%
NP Jennifer Haukos 55 42.6%
WI Write-In 9 7.0%

COUNCIL MEMBER (Clinton) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Benson 133 52.2%
NP Todd Gustafson 112 43.9%
WI Write-In 10 3.9%

COUNCIL MEMBER (Correll)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
WI Write-In 13 100.0%

COUNCIL MEMBER (Graceville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dean Jensen 229 99.1%
WI Write-In 2 0.9%

COUNCIL MEMBER (Johnson)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Fuhrman 9 100.0%
WI Write-In 0 0.0%

COUNCIL MEMBER (Odessa) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Verden E. Gerber 41 47.7%
NP Lon Moen 33 38.4%
WI Write-In 12 14.0%

TOWNSHIP QUESTION 1 (Akron Twp)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 0 0.0%
NP Yes 0 0.0%

SCHOOL BOARD MEMBER (Clinton-Graceville-Beardsley) (Elect 4)
Precincts reporting 123.5%
Candidate Votes Vote%
NP Theresa Diekmann 806 31.8%
NP Donna Moberg 749 29.5%
NP Greg Vold 731 28.8%
WI Write-In 252 9.9%

SCHOOL BOARD MEMBER (Ortonville Public Schools) (Elect 2)
Precincts reporting 130.8%
Candidate Votes Vote%
NP Debbie Hoffman 979 37.1%
NP Timothy Henrich 759 28.7%
NP Jay Ross 710 26.9%
WI Write-In 193 7.3%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Ortonville Public Schools)
Precincts reporting 130.8%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Gustafson 748 50.8%
NP James A. Nelson 706 48.0%
WI Write-In 18 1.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Howard Sinker talks sports with Jim Bickal of Morning Edition