Election results: Minnesota: Anoka County

Refresh page for latest results

U.S. House District 3 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Erik Paulsen 12,230 55.9% 161,172 58.8%
DFL Jim Meffert 8,279 37.9% 100,240 36.6%
IP Jon Oleson 1,360 6.2% 12,508 4.6%

U.S. House District 5 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Keith Ellison 9,774 51.5% 154,830 67.8%
R Joel Demos 6,862 36.1% 55,224 24.2%
NP Lynne Torgerson 1,264 6.7% 8,547 3.7%
IP Tom Schrunk 837 4.4% 7,445 3.3%
NP Michael Cavlan 248 1.3% 2,468 1.1%

U.S. House District 6 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Michele Bachmann 47,224 52.9% 159,479 52.5%
DFL Tarryl Clark 35,297 39.5% 120,846 39.8%
IP Bob Anderson 5,138 5.8% 17,698 5.8%
NP Aubrey Immelman 1,595 1.8% 5,490 1.8%

State Senate District 17 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Sean Nienow 1,486 60.2% 21,171 56.1%
DFL Rick Olseen 984 39.8% 16,569 43.9%

State Senate District 47 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Benjamin Kruse 4,629 47.2% 14,990 49.9%
DFL Leo Foley 4,574 46.6% 13,466 44.8%
IP Andrew Kratoska 605 6.2% 1,606 5.3%

State Senate District 48 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Mike Jungbauer 15,460 61.7% 20,475 61.9%
DFL Peter Perovich 9,613 38.3% 12,581 38.1%

State Senate District 49 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Michelle Benson 19,979 60.4% 19,979 60.4%
DFL Paul Meunier 13,102 39.6% 13,102 39.6%

State Senate District 50 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Barb Goodwin 7,282 59.3% 15,121 52.2%
R Gina Bauman 4,122 33.6% 11,991 41.4%
NP Rae Hart Anderson 882 7.2% 1,859 6.4%

State Senate District 51 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Pam Wolf 14,680 53.1% 17,002 52.6%
DFL Don Betzold 12,954 46.9% 15,300 47.4%

State Senate District 52 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Ray Vandeveer 4,725 59.1% 23,184 55.9%
DFL Becky Siekmeier 2,618 32.8% 15,343 37.0%
IP John McCallum 650 8.1% 2,941 7.1%

State Senate District 53 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Roger Chamberlain 5,564 56.5% 18,393 52.7%
DFL Sandy Rummel 4,287 43.5% 16,483 47.3%

State House District 17A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Kurt Daudt 1,483 60.4% 9,840 56.1%
DFL Jim Godfrey 860 35.0% 7,044 40.2%
CP Paul Bergley 111 4.5% 657 3.7%

State House District 47A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Denise Dittrich 2,614 52.1% 7,077 51.0%
R Cameron Roberson 2,406 47.9% 6,813 49.0%

State House District 47B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Melissa Hortman 2,432 51.5% 8,278 51.3%
R Linda Etim 1,978 41.9% 7,030 43.6%
IP Don Hallblade 315 6.7% 822 5.1%

State House District 48A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Hackbarth 6,848 68.4% 11,965 66.7%
DFL Laurie Olmon 3,169 31.6% 5,976 33.3%

State House District 48B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Jim Abeler 10,203 68.2% 10,203 68.2%
DFL Daniel Kane 4,766 31.8% 4,766 31.8%

State House District 49A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Peggy Scott 12,871 69.2% 12,871 69.2%
DFL Dustin Norman 5,741 30.8% 5,741 30.8%

State House District 49B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Branden Petersen 7,171 50.0% 7,171 50.0%
DFL Jerry Newton 6,760 47.1% 6,760 47.1%
CP Harley Swarm 410 2.9% 410 2.9%

State House District 50A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Carolyn Laine 7,029 60.1% 7,674 59.8%
R Timothy Utz 4,667 39.9% 5,164 40.2%

State House District 50B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Kate Knuth 299 60.3% 8,454 52.4%
R Russ Bertsch 197 39.7% 7,667 47.6%

State House District 51A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tim Sanders 10,270 55.9% 10,270 55.9%
DFL Zak Chlebeck 8,097 44.1% 8,097 44.1%

State House District 51B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tom Tillberry 4,863 54.3% 7,311 54.0%
R Dale Helm 4,092 45.7% 6,225 46.0%

State House District 52A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Bob Dettmer 5,183 65.8% 13,183 66.8%
DFL Adam Best 2,690 34.2% 6,548 33.2%

State House District 53A (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Linda Runbeck 5,741 58.3% 10,130 56.3%
DFL Paul Gardner 4,110 41.7% 7,851 43.7%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Tom Emmer 64,827 49.5% 910,382 43.2%
DFL Mark Dayton 50,669 38.7% 919,238 43.7%
IP Tom Horner 14,166 10.8% 251,504 11.9%
GR Chris Wright 472 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 310 0.2% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 309 0.2% 6,187 0.3%
NP Linda Eno 293 0.2% 4,092 0.2%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Dan Severson 65,193 51.3% 928,805 45.7%
DFL Mark Ritchie 55,809 43.9% 999,354 49.1%
IP Jual Carlson 6,082 4.8% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 61,617 48.4% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 58,693 46.1% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 6,042 4.8% 102,872 5.1%
NP David Hoch 845 0.7% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Patricia Anderson 64,765 51.3% 956,206 47.2%
DFL Rebecca Otto 56,369 44.7% 981,802 48.4%
GP Annie Young 3,071 2.4% 54,152 2.7%
GR Kenny Kalligher 1,976 1.6% 35,538 1.8%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 51,371 51.4% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 48,559 48.6% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 59,683 56.4% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 46,099 43.6% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 45,815 50.1% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 45,569 49.9% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 51,786 55.6% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 41,273 44.4% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 10, Seat 3
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Tad Jude 16,710 18.4% 39,850 15.8%
NP Catherine McPherson 13,434 14.8% 25,338 10.0%
NP Yamy Vang 7,449 8.2% 17,920 7.1%
NP Christopher Penwell 7,288 8.0% 23,150 9.2%
NP David Hanson 5,855 6.5% 15,967 6.3%
NP Bob Steigauf 3,948 4.4% 14,112 5.6%
NP Dawn Hennessy 3,883 4.3% 12,832 5.1%
NP Kelley Malone O'Neill 3,277 3.6% 11,692 4.6%
NP John Hennen 2,846 3.1% 7,282 2.9%
NP Pete Marker 2,735 3.0% 11,624 4.6%
NP Catherine McEnroe 2,502 2.8% 6,108 2.4%
NP Mary Smits 2,114 2.3% 7,126 2.8%
NP Richard Stebbins 2,064 2.3% 6,406 2.5%
NP Brian LeClair 2,003 2.2% 6,479 2.6%
NP Portia Hampton-Flowers 1,861 2.1% 5,588 2.2%
NP Lindy Yokanovich 1,825 2.0% 5,937 2.3%
NP Mimi Hasselbalch 1,814 2.0% 5,644 2.2%
NP Helen Brosnahan 1,767 1.9% 5,373 2.1%
NP Jennifer Santoro Bovitz 1,733 1.9% 5,150 2.0%
NP Patricia Burchill 1,488 1.6% 4,074 1.6%
NP Joseph Taylor 1,403 1.5% 4,423 1.8%
NP Bridgid Dowdal 1,356 1.5% 6,109 2.4%
NP Laurette Arnold 758 0.8% 2,774 1.1%
NP Sheridan Hawley 642 0.7% 1,725 0.7%

District Court 10, Seat 8
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP John McBride 0 0.0%

District Court 10, Seat 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michele Davis 0 0.0%

District Court 10, Seat 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Cunningham 0 0.0%

District Court 10, Seat 20
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Halsey 0 0.0%

District Court 10, Seat 27
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP John Dehen 47,540 53.9% 121,891 52.3%
NP Michael Roith 40,648 46.1% 111,355 47.7%

District Court 10, Seat 28
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary Schurrer 0 0.0%

District Court 10, Seat 29
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Krista Martin 0 0.0%

District Court 10, Seat 30
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jenny Walker Jasper 0 0.0%

District Court 10, Seat 31
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Hoffman 0 0.0%

District Court 10, Seat 40
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robert Rancourt 0 0.0%

District Court 10, Seat 41
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Hannon 0 0.0%

District Court 10, Seat 42
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Geoff Tenney 0 0.0%

District Court 10, Seat 44
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Fitzpatrick 0 0.0%

District Court 10, Seat 45
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kristin Larson 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matt Look 11,499 62.2%
NP Natalie Steffen 6,944 37.5%
WI Write-In 53 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Andy Westerberg 10,400 55.1%
NP Debbie Johnson 8,413 44.6%
WI Write-In 65 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Robyn West 9,720 59.2%
NP Mike Bourke 6,651 40.5%
WI Write-In 59 0.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Kordiak 10,253 75.8%
NP Gregory K. Sloat 3,221 23.8%
WI Write-In 61 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5 SPECIAL ELECTION
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Carol Ledoux 8,305 55.4%
NP Becky Fink 6,612 44.1%
WI Write-In 73 0.5%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James Stuart 61,402 59.4%
NP Ron Bouley 41,482 40.1%
WI Write-In 447 0.4%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tony Palumbo 53,500 52.1%
NP Brad Johnson 48,655 47.4%
WI Write-In 436 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Karl Tingelstad 40,009 42.2%
NP Sandra Delaforest 33,949 35.8%
NP John Ragan Anderson 20,428 21.5%
WI Write-In 495 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mary Jo Truchon 80,278 98.4%
WI Write-In 1,289 1.6%

MAYOR (Andover)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Gamache 9,457 81.0%
NP Richard Edward Kulkey 2,164 18.5%
WI Write-In 60 0.5%

MAYOR (Anoka)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Phil Rice 3,702 67.7%
NP Barbara Deeds Baldwin 1,736 31.8%
WI Write-In 28 0.5%

MAYOR (Bethel)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Todd Miller 146 94.8%
WI Write-In 8 5.2%

MAYOR (Centerville)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Thomas Wilharber 1,098 68.4%
NP Mary Capra 501 31.2%
WI Write-In 6 0.4%

MAYOR (Columbia Heights)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Gary L. Peterson 3,359 57.1%
NP Bob Odden 2,492 42.4%
WI Write-In 33 0.6%

MAYOR (Columbus)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David J. Povolny 1,181 70.0%
WI Write-In 506 30.0%

MAYOR (Coon Rapids)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tim Howe 11,736 60.4%
NP Dave Nelson 7,554 38.9%
WI Write-In 125 0.6%

MAYOR (East Bethel)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Richard Lawrence 1,701 43.5%
NP Greg Hunter 1,643 42.0%
NP Greg Bates 547 14.0%
WI Write-In 22 0.6%

MAYOR (Ham Lake)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Van Kirk 3,902 62.2%
NP Kris Manetas 2,347 37.4%
WI Write-In 23 0.4%

MAYOR (Hilltop)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Murphy 150 92.6%
WI Write-In 12 7.4%

MAYOR (Lexington)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michael Pitchford 232 38.9%
NP Don Valenta 225 37.7%
NP Christopher J. Feider 139 23.3%
WI Write-In 1 0.2%

MAYOR (Nowthen)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Schulz 1,002 54.6%
NP Randy Bettinger 700 38.1%
NP James Brenner 131 7.1%
WI Write-In 3 0.2%

MAYOR (Oak Grove)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mark Korin 1,965 58.8%
NP Jim Iund 1,370 41.0%
WI Write-In 8 0.2%

MAYOR (St. Francis)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jerry Tveit 952 40.0%
NP Randy Dressen 728 30.6%
NP Peter Karpe 685 28.8%
WI Write-In 15 0.6%

MAYOR (Spring Lake Park)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cindy Hansen 975 38.8%
NP Bob Nelson 868 34.5%
NP Jason Letourneau 667 26.5%
WI Write-In 3 0.1%

COUNCIL MEMBER AT LARGE (Ramsey)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Backous 4,172 53.1%
NP Teresa "Terri" Cleveland 3,659 46.5%
WI Write-In 33 0.4%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Blaine)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Wes Hovland 3,946 98.0%
WI Write-In 81 2.0%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Fridley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jim Saefke 2,397 97.9%
WI Write-In 51 2.1%

COUNCIL MEMBER WARD-1 (Ramsey)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Elvig 1,203 50.8%
NP Harry Niska 1,159 48.9%
WI Write-In 6 0.3%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Blaine)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Clark 6,586 98.4%
WI Write-In 110 1.6%

COUNCIL MEMBER WARD-2 (Fridley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dolores M. Varichak 1,522 54.4%
NP Pam Reynolds 1,265 45.2%
WI Write-In 13 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Blaine)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Katherine A. Kolb 2,652 50.3%
NP Michael von Wald 2,607 49.4%
WI Write-In 16 0.3%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Coon Rapids)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Paul J. Johnson 2,770 82.8%
NP Sothea Sar 558 16.7%
WI Write-In 18 0.5%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Fridley)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Ann Bolkcom 1,964 96.3%
WI Write-In 76 3.7%

COUNCIL MEMBER WARD-3 (Ramsey)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jason Tossey 957 61.0%
NP Melody Shryock 603 38.4%
WI Write-In 10 0.6%

COUNCIL MEMBER WARD-5 (Coon Rapids)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bruce Sanders 1,911 58.1%
NP Alan Williams 1,363 41.5%
WI Write-In 13 0.4%

CITY QUESTION 1 (Lino Lakes): ISSUANCE OF GENERAL OBLIGATION BONDS FOR CERTAIN ROAD INTERSECTION IMPROVEMENTS
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 4,145 50.4%
NP No 4,077 49.6%

CITY QUESTION 1 (Ramsey): CHARTER AMENDMENT TO CONTINUE THE MAYOR-COUNCIL PLAN OF GOVERNMENT
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Yes 4,843 67.1%
NP No 2,370 32.9%

COUNCIL MEMBER (Andover) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie Trude 5,477 26.8%
NP Don Jacobson 4,293 21.0%
NP Brian Haugen 2,372 11.6%
NP Tony Howard 2,319 11.3%
NP Jeff Shoemaker 2,315 11.3%
NP Shannen Schmieg 1,429 7.0%
NP Wes Volkenant 1,400 6.8%
NP Eric Kohnke 746 3.6%
WI Write-In 88 0.4%

COUNCIL MEMBER (Anoka) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Weaver 3,240 35.4%
NP Carl Anderson 2,232 24.4%
NP Pat Walker 2,033 22.2%
NP Frank W. Bodine 1,605 17.5%
WI Write-In 53 0.6%

COUNCIL MEMBER (Bethel) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Kirkham 92 40.5%
NP Richard "Boe" Wiitala 65 28.6%
NP Patrick Sullivan 64 28.2%
WI Write-In 6 2.6%

COUNCIL MEMBER (Centerville) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP D. Love 803 35.3%
NP Steve King 791 34.7%
NP Matthew Montain 666 29.2%
WI Write-In 18 0.8%

COUNCIL MEMBER (Columbia Heights) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tami Diehm 3,006 30.3%
NP Donna Schmitt 2,669 26.9%
NP Bruce Kelzenberg 2,395 24.1%
NP Stan Hoium 1,830 18.4%
WI Write-In 31 0.3%

COUNCIL MEMBER (Columbus) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Krebs 1,089 40.1%
NP Jessie Messina 809 29.8%
NP Garth Sternberg 794 29.3%
WI Write-In 22 0.8%

COUNCIL MEMBER (East Bethel) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi L Moegerle 2,178 35.3%
NP Robert Deroche Jr. 1,441 23.4%
NP Mark Goebel 1,372 22.3%
NP Steve Channer 1,138 18.5%
WI Write-In 34 0.6%

COUNCIL MEMBER (Ham Lake) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Julie Braastad 4,238 39.7%
NP Jim Doyle 2,882 27.0%
NP Tom Paulson 1,998 18.7%
NP Byron Westlund 1,543 14.4%
WI Write-In 20 0.2%

COUNCIL MEMBER (Hilltop) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Linda A. Johnson 125 51.9%
NP James Shear 107 44.4%
WI Write-In 9 3.7%

COUNCIL MEMBER (Lexington) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Hughes 393 52.6%
NP Betty Bailey 341 45.6%
WI Write-In 13 1.7%

COUNCIL MEMBER (Nowthen) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jeff Pilon 843 27.1%
NP Harlan Meyer 714 22.9%
NP Dan (The Man) Williams 576 18.5%
NP Larry S. Daml 500 16.1%
NP Jim Scheffler 477 15.3%
WI Write-In 5 0.2%

COUNCIL MEMBER (Oak Grove) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dan Denno 1,486 25.8%
NP Mike Wylie 1,455 25.2%
NP Kevin Robinson 965 16.7%
NP Ronald Braastad 952 16.5%
NP Oscar A. Olson 888 15.4%
WI Write-In 20 0.3%

COUNCIL MEMBER (St. Francis) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Leroy T Schaffer 1,275 29.4%
NP Chris McClish 980 22.6%
NP Tim Brown 702 16.2%
NP Ray Jones 685 15.8%
NP Paul T. Hare Iii 423 9.7%
NP Brant M Standridge 253 5.8%
WI Write-In 24 0.6%

COUNCIL MEMBER (Spring Lake Park) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Dale Dahl 1,101 27.8%
NP Jeanne Mason 916 23.1%
NP Penny Lundsten 791 20.0%
NP Dan Lambert 713 18.0%
NP John M Sroka 423 10.7%
WI Write-In 16 0.4%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Spring Lake Park)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Bill Nash 1,016 46.4%
NP Robert L White 880 40.1%
NP Steven E. Prebish 291 13.3%
WI Write-In 5 0.2%

SCHOOL BOARD MEMBER (Centennial Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Suzy Guthmueller 6,378 30.0%
NP John Burns 5,235 24.6%
NP Barbara R Regnier 4,874 22.9%
NP Ed Ring 4,679 22.0%
WI Write-In 126 0.6%

SCHOOL BOARD MEMBER (Columbia Heights Public School Dist) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Missy Lee 3,829 27.4%
NP Laura Jean Palmer 3,533 25.3%
NP Scott Bardell 3,307 23.7%
NP Kathryn Andrajack Olson 3,156 22.6%
WI Write-In 129 0.9%

SCHOOL BOARD MEMBER SPECIAL ELECTION (Columbia Heights Public School Dist)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joseph S Sturdevant 3,797 55.7%
NP Lara Chandler 2,952 43.3%
WI Write-In 66 1.0%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air The World