Election results: Minnesota: Aitkin County

Refresh page for latest results

U.S. House District 8 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Chip Cravaack 3,683 50.1% 133,477 48.2%
DFL James Oberstar 3,210 43.6% 129,070 46.6%
IP Timothy Olson 406 5.5% 11,876 4.3%
CP George Burton 59 0.8% 2,491 0.9%

State Senate District 3 (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Tom Saxhaug 3,724 51.7% 18,269 57.8%
R Dan McGuire 3,485 48.3% 13,323 42.2%

State House District 3B (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
R Carolyn McElfatrick 3,694 50.8% 8,519 51.2%
DFL Loren Solberg 3,575 49.2% 8,107 48.8%

Governor (Map View)
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Dayton 3,242 44.2% 919,238 43.7%
R Tom Emmer 3,084 42.0% 910,382 43.2%
IP Tom Horner 829 11.3% 251,504 11.9%
NP Linda Eno 125 1.7% 4,092 0.2%
GR Chris Wright 32 0.4% 7,514 0.4%
NP Ken Pentel 21 0.3% 6,178 0.3%
GP Farheen Hakeem 9 0.1% 6,187 0.3%

Secretary of State
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Mark Ritchie 3,442 48.3% 999,354 49.1%
R Dan Severson 3,202 44.9% 928,805 45.7%
IP Jual Carlson 487 6.8% 105,667 5.2%

Attorney General
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Lori Swanson 3,963 55.1% 1,075,508 52.9%
R Chris Barden 2,760 38.4% 839,010 41.3%
IP Bill Dahn 393 5.5% 102,872 5.1%
NP David Hoch 78 1.1% 14,042 0.7%

Auditor
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
DFL Rebecca Otto 3,629 50.5% 981,802 48.4%
R Patricia Anderson 3,236 45.0% 956,206 47.2%
GR Kenny Kalligher 169 2.4% 35,538 1.8%
GP Annie Young 150 2.1% 54,152 2.7%

Supreme Court District 2
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Helen Meyer 3,209 53.6% 932,712 58.1%
NP Greg Wersal 2,783 46.4% 672,132 41.9%

Supreme Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Christopher Dietzen 0 0.0%

Supreme Court District 6
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Alan Page 3,594 57.6% 1,073,684 63.4%
NP Tim Tingelstad 2,648 42.4% 619,703 36.6%

Appeals Court District 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Natalie Hudson 0 0.0%

Appeals Court District 3
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP David Minge 0 0.0%

Appeals Court District 4
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mimi Wright 0 0.0%

Appeals Court District 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Louise Dovre Bjorkman 0 0.0%

Appeals Court District 11
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Michelle Larkin 0 0.0%

Appeals Court District 13
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Randolph Peterson 2,898 51.5% 835,187 56.7%
NP Roxann Klugman 2,732 48.5% 637,374 43.3%

Appeals Court District 14
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Dan Griffith 2,939 51.7% 716,637 48.2%
NP Larry Stauber 2,745 48.3% 771,404 51.8%

Appeals Court District 17
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Matthew Johnson 0 0.0%

Appeals Court District 18
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Heidi Schellhas 0 0.0%

Appeals Court District 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Francis Connolly 0 0.0%

District Court 9, Seat 2
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Earl Maus 0 0.0%

District Court 9, Seat 5
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Hawkinson 0 0.0%

District Court 9, Seat 9
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jon Maturi 0 0.0%

District Court 9, Seat 16
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Benshoof 2,806 50.2% 59,892 54.9%
NP Darrell Carter 2,784 49.8% 49,254 45.1%

District Court 9, Seat 17
Area County State
Precincts reporting 100.0% 100.0%
Candidate Votes Vote% Votes Vote%
NP Paul Rasmussen 3,175 56.8% 65,383 59.7%
NP Terrance Holter 2,410 43.2% 44,093 40.3%

District Court 9, Seat 19
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP John Smith 0 0.0%

District Court 9, Seat 20
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donna Dixon 0 0.0%

District Court 9, Seat 23
Precincts reporting 0.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kristine DeMay 0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP J. Mark Wedel 732 53.4%
NP Anthony "Tony" Gabrio 630 46.0%
WI Write-In 9 0.7%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Donald Niemi 664 52.3%
NP Adria Karsky 597 47.0%
WI Write-In 8 0.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Anne M Marcotte 620 49.6%
NP Galen (Tweet) Tveit 619 49.6%
WI Write-In 10 0.8%

COUNTY AUDITOR
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Kirk Peysar 5,970 99.0%
WI Write-In 62 1.0%

COUNTY TREASURER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Lori Grams 6,114 99.4%
WI Write-In 35 0.6%

COUNTY RECORDER
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Diane M. Lafferty 5,935 99.5%
WI Write-In 32 0.5%

COUNTY SHERIFF
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Turner 6,160 98.2%
WI Write-In 115 1.8%

COUNTY ATTORNEY
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP James (Jim) Ratz 5,694 98.7%
WI Write-In 73 1.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Mike Lentz 5,667 99.5%
WI Write-In 30 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Joe Courier 5,724 99.6%
WI Write-In 21 0.4%

MAYOR (Hill City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Larry Baker 170 80.2%
NP Dalen Butler 31 14.6%
WI Write-In 11 5.2%

MAYOR (Mcgrath)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cory Eken 35 79.5%
WI Write-In 9 20.5%

MAYOR (Mcgregor)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Jarold R. Farley 94 92.2%
WI Write-In 8 7.8%

MAYOR (Palisade)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Chuck Carlson Ii 70 84.3%
WI Write-In 13 15.7%

MAYOR (Tamarack)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Randy Wyttenback 12 41.4%
NP Robert G. Johnson 12 41.4%
WI Write-In 5 17.2%

CITY CLERK-TREASURER (Mcgregor)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Judy Cirilli 62 59.0%
NP Michelle Dawson 43 41.0%
WI Write-In 0 0.0%

CITY QUESTION 1 (Mcgregor): CHANGE FROM A STANDARD FORM OF COUNCIL TO A PLAN A?
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP No 57 55.9%
NP Yes 45 44.1%

COUNCIL MEMBER (Aitkin) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Keith J Nentl 416 36.7%
NP Julie Miller 362 32.0%
NP Matthew Hill 339 29.9%
WI Write-In 15 1.3%

COUNCIL MEMBER (Hill City) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Scott Martin 117 34.7%
NP David Lange 103 30.6%
NP Nathan Rollins 59 17.5%
WI Write-In 58 17.2%

COUNCIL MEMBER (Mcgrath) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Travis Nolan 38 46.3%
NP Brian Clark 31 37.8%
WI Write-In 13 15.9%

COUNCIL MEMBER (Mcgregor) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Cindy Wencl 87 65.9%
NP Terry Hensel 39 29.5%
WI Write-In 6 4.5%

COUNCIL MEMBER (Palisade) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Brian Wagner 48 33.6%
NP Jan Richard Hart 48 33.6%
WI Write-In 47 32.9%

COUNCIL MEMBER (Tamarack) (Elect 2)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Warren Marsyla 21 41.2%
WI Write-In 18 35.3%
NP Leah Laucamp 12 23.5%

COUNCIL MEMBER (2 YR) (Hill City)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Audrey M. Baratto 128 59.5%
NP James (Jim) Barker 79 36.7%
WI Write-In 8 3.7%

COUNCIL MEMBER SPECIAL ELECTION (Tamarack)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP J. John Cyrus 22 84.6%
WI Write-In 4 15.4%

SCHOOL BOARD MEMBER (Aitkin Public School District) (Elect 4)
Precincts reporting 108.0%
Candidate Votes Vote%
NP Steve Hughes 2,896 25.5%
NP Kevin Hoge 2,843 25.0%
NP Tom Burman 2,307 20.3%
NP Brian A. Orlowski 1,825 16.1%
NP Michael (Gus) Johns 1,415 12.5%
WI Write-In 75 0.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (Hill City Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Tom Fasteland 443 43.9%
NP Martha Lentz 429 42.5%
WI Write-In 138 13.7%

SCHOOL BOARD MEMBER (McGregor Public School District) (Elect 3)
Precincts reporting 100.0%
Candidate Votes Vote%
NP Nate Jackson 1,045 28.4%
NP Larry Doten 1,000 27.2%
NP Heather Sorensen 957 26.0%
NP Angela Dewitt 632 17.2%
WI Write-In 44 1.2%

Source: Associated Press

Listen Now

MPR News Radio

Hourly Newscast
On Air Fresh Air®