[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Carlton County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 11,462 62.5%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 6,642 36.2%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 118 0.6%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 29 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Write-In**25 0.1%  2,5210.1% 
Michael Peroutka 24 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Thomas J. Harens 15 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Badnarik 14 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Bill Van Auken 4 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 1 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar13,286 74.0%  228,58665.2%
Mark Groettum4,267 23.8%  112,69332.2%
Van Presley385 2.1%  8,9332.5%
Write-In**16 0.1%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 06B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mary Murphy2,390 69.6%  15,53870.8%
Dale Brodin1,038 30.2%  6,36829.0%
Write-In**4 0.1%  310.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 08A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bill Hilty9,748 67.6%  13,53367.6%
Uriah Wilkinson4,656 32.3%  6,45832.3%
Write-In**26 0.2%  290.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
R.J. (Dick) Brenner2,933 98.7%
Write-In**39 1.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mel Tan2,810 99.0%
Write-In**27 1.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ted Pihlman1,882 65.5%
Gary L. Halverson970 33.8%
Write-In**20 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Barbara M. Dahl14,399 99.4%
Write-In**93 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Carol E. Hauck14,017 99.4%
Write-In**85 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mark Thell14,100 99.5%
Write-In**74 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer13,405 99.4%  1,775,83999.3%
Write-In**76 0.6%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson13,163 99.5%  1,734,91499.3%
Write-In**62 0.5%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page11,402 72.6%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad4,264 27.2%  632,77827.8%
Write-In**31 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson13,143 99.5%  1,724,43799.3%
Write-In**65 0.5%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge8,941 61.4%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross5,586 38.4%  708,69834.5%
Write-In**24 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright13,057 99.5%  1,712,74399.3%
Write-In**60 0.5%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson13,043 99.5%  1,701,07199.4%
Write-In**61 0.5%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall9,462 65.5%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith4,945 34.2%  742,46637.6%
Write-In**31 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 6TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Terrence M. Aronson13,042 99.5%  103,57599.4%
Write-In**71 0.5%  6110.6%

JUDGE - 6TH DISTRICT COURT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gerald C Martin9,058 61.6%  78,73566.1%
John Steven Lind5,607 38.2%  40,12833.7%
Write-In**31 0.2%  2750.2%

JUDGE - 6TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John T. Oswald13,251 99.5%  105,24099.4%
Write-In**72 0.5%  6330.6%

JUDGE - 6TH DISTRICT COURT 11
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kenneth A. Sandvik13,057 99.4%  103,26899.0%
Write-In**77 0.6%  1,0441.0%

JUDGE - 6TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David P. Sullivan13,074 99.5%  103,44999.5%
Write-In**66 0.5%  5460.5%

JUDGE - 6TH DISTRICT COURT 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Heather L. Sweetland13,189 99.4%  104,90999.3%
Write-In**82 0.6%  6890.7%

JUDGE - 6TH DISTRICT COURT 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mark Munger13,278 99.3%  105,57099.4%
Write-In**87 0.7%  6890.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]