[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Brown County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 8,395 60.9%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 5,158 37.4%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 117 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 33 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Write-In**23 0.2%  2,5210.1% 
Michael Peroutka 20 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Michael Badnarik 13 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Thomas J. Harens 11 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 4 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 4 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht8,821 66.1%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy3,822 28.6%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson702 5.3%  15,5694.8%
Write-In**7 0.1%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 21B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Brad Finstad8,216 60.2%  10,90359.5%
Joe Eckstein5,416 39.7%  7,39540.4%
Write-In**17 0.1%  190.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Dick Seeboth2,347 98.9%
Write-In**27 1.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Charles Guggisberg2,544 99.4%
Write-In**15 0.6%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Richard Schroepfer11,633 99.5%
Write-In**54 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ervin Windschitl11,603 99.6%
Write-In**45 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jack Vogel11,285 99.6%
Write-In**41 0.4%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer10,843 99.7%  1,775,83999.3%
Write-In**38 0.3%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson10,665 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**30 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page9,399 76.4%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad2,883 23.4%  632,77827.8%
Write-In**13 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson10,670 99.6%  1,724,43799.3%
Write-In**42 0.4%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge9,327 76.5%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross2,857 23.4%  708,69834.5%
Write-In**13 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright10,617 99.6%  1,712,74399.3%
Write-In**46 0.4%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson10,656 99.7%  1,701,07199.4%
Write-In**31 0.3%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall7,277 63.9%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith4,088 35.9%  742,46637.6%
Write-In**16 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield10,543 99.5%  112,98899.5%
Write-In**58 0.5%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn10,690 99.6%  114,66499.6%
Write-In**42 0.4%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush10,591 99.5%  113,28099.3%
Write-In**56 0.5%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson10,760 99.4%  113,43299.6%
Write-In**62 0.6%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson10,723 99.6%  114,22999.6%
Write-In**41 0.4%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus10,672 99.6%  113,33099.4%
Write-In**44 0.4%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]