[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Watonwan County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 2,970 53.2%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 2,514 45.0%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 61 1.1%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 18 0.3%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 9 0.2%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Peroutka 6 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Write-In**3 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 1 0.0%  5390.0% 2,2440%
Michael Badnarik 1 0.0%  4,6390.2% 390,4270%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Roger Calero 0 0.0%  4160.0% 3,6850%

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht3,180 58.4%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy1,970 36.2%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson296 5.4%  15,5694.8%
Write-In**2 0.0%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 21B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Brad Finstad1,117 53.1%  10,90359.5%
Joe Eckstein986 46.9%  7,39540.4%
Write-In**0 0.0%  190.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 24A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Gunther2,057 62.2%  11,46862.8%
John D. Gibeau1,247 37.7%  6,77537.1%
Write-In**3 0.1%  60.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Dwayne Krenz884 99.0%
Write-In**9 1.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Bill Berg567 60.3%
Jerry Engstrom364 38.7%
Write-In**9 1.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
John A. Baerg1,052 97.3%
Write-In**29 2.7%

COUNTY QUESTION 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
No2,922 55.6%
Yes2,329 44.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Write-In**308 100.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Sanford "Sandy" Seibert4,499 99.8%
Write-In**11 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Steve Wilke4,283 99.6%
Write-In**17 0.4%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer4,258 99.7%  1,775,83999.3%
Write-In**14 0.3%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson4,280 99.8%  1,734,91499.3%
Write-In**8 0.2%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page3,670 73.9%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,287 25.9%  632,77827.8%
Write-In**6 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson4,331 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**12 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge3,842 78.2%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross1,069 21.7%  708,69834.5%
Write-In**4 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright4,243 99.8%  1,712,74399.3%
Write-In**9 0.2%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson4,292 99.7%  1,701,07199.4%
Write-In**13 0.3%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall2,901 63.1%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,688 36.7%  742,46637.6%
Write-In**5 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield4,433 98.8%  112,98899.5%
Write-In**54 1.2%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn4,286 99.8%  114,66499.6%
Write-In**8 0.2%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush4,274 99.7%  113,28099.3%
Write-In**11 0.3%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson4,279 99.8%  113,43299.6%
Write-In**9 0.2%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson4,307 99.8%  114,22999.6%
Write-In**9 0.2%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus4,292 99.6%  113,33099.4%
Write-In**18 0.4%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]