[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Swift County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 3,165 55.2%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 2,481 43.3%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 54 0.9%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 11 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 9 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
Michael Badnarik 8 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Write-In**4 0.1%  2,5210.1% 
Thomas J. Harens 2 0.0%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 1 0.0%  5390.0% 2,2440%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Roger Calero 0 0.0%  4160.0% 3,6850%

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson4,101 72.5%  207,62866.1%
David E. Sturrock1,548 27.4%  106,34933.8%
Write-In**4 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 20A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Aaron Peterson3,410 60.3%  10,33055.4%
Jeff Moen2,246 39.7%  8,31644.6%
Write-In**1 0.0%  60.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gary Hendrickx433 100.0%
Write-In**0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Peter Peterson645 50.5%
Luverne Norby631 49.5%
Write-In**0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Douglas Anderson970 77.9%
Write-In**275 22.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Clinton Schuerman4,899 99.8%
Write-In**10 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Orvin M Gronseth4,779 99.6%
Write-In**20 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mark Weimerskirch4,760 99.9%
Write-In**6 0.1%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer4,636 99.9%  1,775,83999.3%
Write-In**6 0.1%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson4,563 99.9%  1,734,91499.3%
Write-In**4 0.1%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page3,770 73.1%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,383 26.8%  632,77827.8%
Write-In**3 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson4,583 99.9%  1,724,43799.3%
Write-In**3 0.1%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge3,992 76.8%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross1,205 23.2%  708,69834.5%
Write-In**1 0.0%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright4,560 99.9%  1,712,74399.3%
Write-In**3 0.1%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson4,589 99.9%  1,701,07199.4%
Write-In**3 0.1%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall2,999 61.9%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,842 38.0%  742,46637.6%
Write-In**1 0.0%  5,6030.3%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 1
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kathryn N. Smith4,606 99.9%  69,53499.6%
Write-In**4 0.1%  2600.4%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul A. Nelson4,524 100.0%  69,05099.7%
Write-In**2 0.0%  1860.3%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]