[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Stevens County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 3,030 50.9%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 2,821 47.4%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 49 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 21 0.4%  4,4080.2% 113,3410%
Write-In**8 0.1%  2,5210.1% 
Michael Badnarik 8 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Thomas J. Harens 6 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 3 0.1%  5390.0% 2,2440%
Michael Peroutka 2 0.0%  3,0740.1% 135,9200%
Roger Calero 1 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson4,016 70.3%  207,62866.1%
David E. Sturrock1,694 29.6%  106,34933.8%
Write-In**6 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 11A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Torrey Westrom3,727 63.9%  12,68959.2%
Larry Zilliox1,864 32.0%  8,22638.4%
Glenn Kuehne236 4.0%  4992.3%
Write-In**5 0.1%  100.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Paul Watzke509 54.7%
Kevin Wohlers419 45.0%
Write-In**3 0.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Neal W. Hofland767 70.9%
Ron Staples313 28.9%
Write-In**2 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Larry J. Sayre1,078 98.8%
Write-In**13 1.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
David Lonergan4,879 99.0%
Write-In**48 1.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Doug Rasmusson4,975 99.6%
Write-In**22 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mary Ann Scharf4,878 99.4%
Write-In**29 0.6%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer4,311 99.2%  1,775,83999.3%
Write-In**34 0.8%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson4,233 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**11 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page3,675 75.0%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,220 24.9%  632,77827.8%
Write-In**6 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson4,247 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**12 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge3,390 71.7%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross1,329 28.1%  708,69834.5%
Write-In**6 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright4,226 99.8%  1,712,74399.3%
Write-In**8 0.2%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson4,219 99.8%  1,701,07199.4%
Write-In**7 0.2%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall2,799 61.7%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,732 38.2%  742,46637.6%
Write-In**8 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 1
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kathryn N. Smith4,235 99.7%  69,53499.6%
Write-In**11 0.3%  2600.4%

JUDGE - 8TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul A. Nelson4,111 99.6%  69,05099.7%
Write-In**15 0.4%  1860.3%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]