[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Rock County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 3,111 59.9%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 2,000 38.5%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 35 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
Thomas J. Harens 13 0.3%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Badnarik 9 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
David Cobb 7 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 7 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Bill Van Auken 3 0.1%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 3 0.1%  4160.0% 3,6850%
Write-In**3 0.1%  2,5210.1% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht3,011 60.2%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy1,630 32.6%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson356 7.1%  15,5694.8%
Write-In**2 0.0%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 22A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Doug Magnus3,090 60.7%  10,60757.1%
Kathryn Ness1,997 39.2%  7,95542.8%
Write-In**3 0.1%  230.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ken Hoime868 99.9%
Write-In**1 0.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Ron Boyenga1,034 97.7%
Write-In**24 2.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jane A. Wildung815 98.7%
Write-In**11 1.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gene Cragoe4,652 99.5%
Write-In**23 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Norman Overgaard4,513 99.6%
Write-In**20 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Alan Leuthold4,533 99.9%
Write-In**6 0.1%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer4,120 99.8%  1,775,83999.3%
Write-In**10 0.2%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson4,035 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**11 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page3,089 68.6%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,405 31.2%  632,77827.8%
Write-In**6 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson4,063 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**13 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge3,327 73.9%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross1,170 26.0%  708,69834.5%
Write-In**5 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright4,052 99.7%  1,712,74399.3%
Write-In**13 0.3%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson4,030 99.7%  1,701,07199.4%
Write-In**13 0.3%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall2,725 63.7%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith1,551 36.2%  742,46637.6%
Write-In**5 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield4,021 99.3%  112,98899.5%
Write-In**27 0.7%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn4,087 99.5%  114,66499.6%
Write-In**20 0.5%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush4,038 99.7%  113,28099.3%
Write-In**13 0.3%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson4,032 99.7%  113,43299.6%
Write-In**14 0.3%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson4,042 99.8%  114,22999.6%
Write-In**9 0.2%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus4,038 99.7%  113,33099.4%
Write-In**13 0.3%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]