[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Otter Tail County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 19,734 61.3%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 12,038 37.4%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 217 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 50 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 40 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Write-In**33 0.1%  2,5210.1% 
Michael Peroutka 29 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Thomas J. Harens 26 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 8 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 3 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson19,420 61.9%  207,62866.1%
David E. Sturrock11,933 38.0%  106,34933.8%
Write-In**21 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 10A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bud Nornes12,032 60.2%  12,03260.2%
Maryjane Westra7,933 39.7%  7,93339.7%
Write-In**16 0.1%  160.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 10B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Dean Simpson7,526 67.2%  12,26964.3%
(Jim) James A. Adamietz3,673 32.8%  6,80435.7%
Write-In**4 0.0%  110.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Syd G. Nelson3,758 61.8%
Mark Steuart2,314 38.0%
Write-In**10 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Dennis R. Mosher3,829 66.8%
Andy Leitch1,890 33.0%
Write-In**12 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Bob Block5,003 99.3%
Write-In**34 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Rodney A. Wenstrom9,570 60.5%
Joy Haarstick3,302 20.9%
Jan A. Hanson2,901 18.3%
Write-In**44 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Cliff Keller15,039 99.5%
Write-In**68 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Richard B. Viger9,314 62.3%
David R. Ford5,581 37.3%
Write-In**55 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gary L. Cruff10,049 99.5%
Write-In**46 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gary Zeise10,149 99.5%
Write-In**47 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Steve G Inwards9,913 99.6%
Write-In**43 0.4%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer23,520 99.5%  1,775,83999.3%
Write-In**125 0.5%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson23,200 99.5%  1,734,91499.3%
Write-In**109 0.5%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page18,297 66.8%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad9,039 33.0%  632,77827.8%
Write-In**54 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson23,035 99.5%  1,724,43799.3%
Write-In**112 0.5%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge17,155 66.2%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross8,711 33.6%  708,69834.5%
Write-In**52 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright22,884 99.5%  1,712,74399.3%
Write-In**116 0.5%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson22,770 99.6%  1,701,07199.4%
Write-In**97 0.4%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall15,465 61.8%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith9,520 38.0%  742,46637.6%
Write-In**58 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy J. Baland23,042 99.6%  166,51699.6%
Write-In**101 0.4%  7480.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Richard T. Jessen22,711 99.5%  165,35599.6%
Write-In**111 0.5%  7440.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael L. Kirk23,180 99.5%  165,01199.6%
Write-In**115 0.5%  7270.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Skipper J. Pearson22,631 99.5%  164,80899.5%
Write-In**111 0.5%  7810.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas P. Schroeder22,741 99.4%  164,56399.5%
Write-In**130 0.6%  7670.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul Widick22,583 99.5%  164,15099.6%
Write-In**104 0.5%  7000.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 21
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James W. Hoolihan22,561 99.5%  164,16699.6%
Write-In**106 0.5%  7280.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 22
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sally Ireland Robertson22,769 99.5%  164,88599.5%
Write-In**119 0.5%  8180.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 25
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John H. Scherer22,698 99.6%  164,65899.6%
Write-In**100 0.4%  6920.4%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]