[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Nobles County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 5,159 56.1%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 3,898 42.4%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 67 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
Thomas J. Harens 29 0.3%  2,3870.1% 2,3880%
David Cobb 20 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Write-In**16 0.2%  2,5210.1% 
Michael Badnarik 7 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Bill Van Auken 3 0.0%  5390.0% 2,2440%
Michael Peroutka 3 0.0%  3,0740.1% 135,9200%
Roger Calero 2 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht4,958 56.3%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy3,193 36.3%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson644 7.3%  15,5694.8%
Write-In**7 0.1%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 22A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Doug Magnus1,870 51.9%  10,60757.1%
Kathryn Ness1,719 47.7%  7,95542.8%
Write-In**13 0.4%  230.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 22B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Rod Hamilton2,830 51.1%  8,97050.8%
Richard Peterson2,687 48.5%  8,64849.0%
Write-In**18 0.3%  260.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Diane Thier1,719 99.5%
Write-In**9 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Vern Leistico1,323 63.1%
Claire J. Gerber772 36.8%
Write-In**1 0.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
James Knips7,813 99.8%
Write-In**17 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Vern W. Suedkamp7,630 99.8%
Write-In**16 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Lynn Darling7,709 99.8%
Write-In**13 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gary V. Correll7,470 99.6%
Write-In**28 0.4%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer6,927 99.6%  1,775,83999.3%
Write-In**27 0.4%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson6,750 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**21 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page5,505 70.6%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad2,277 29.2%  632,77827.8%
Write-In**10 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson6,756 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**20 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge5,915 74.5%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross2,013 25.4%  708,69834.5%
Write-In**12 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright6,707 99.8%  1,712,74399.3%
Write-In**15 0.2%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson6,739 99.8%  1,701,07199.4%
Write-In**13 0.2%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall4,490 61.9%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith2,752 37.9%  742,46637.6%
Write-In**10 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield6,655 99.7%  112,98899.5%
Write-In**21 0.3%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn7,411 99.1%  114,66499.6%
Write-In**69 0.9%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush6,685 99.7%  113,28099.3%
Write-In**19 0.3%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson6,712 99.8%  113,43299.6%
Write-In**12 0.2%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson6,784 99.8%  114,22999.6%
Write-In**12 0.2%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus6,812 99.5%  113,33099.4%
Write-In**35 0.5%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]