[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Nicollet County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 8,797 49.6%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 8,689 49.0%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 130 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 48 0.3%  4,4080.2% 113,3410%
Write-In**21 0.1%  2,5210.1% 
Michael Badnarik 21 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Thomas J. Harens 17 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Peroutka 12 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Roger Calero 4 0.0%  4160.0% 3,6850%
Bill Van Auken 2 0.0%  5390.0% 2,2440%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht9,182 53.7%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy6,914 40.5%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson976 5.7%  15,5694.8%
Write-In**13 0.1%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 23A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Ruth Johnson8,716 51.1%  10,37249.6%
Howard Swenson7,699 45.1%  9,61846.0%
Lance A Bennett628 3.7%  9084.3%
Write-In**11 0.1%  120.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 23B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Dorn229 62.7%  11,72156.2%
Louise (Lou) Dickmeyer136 37.3%  9,09543.6%
Write-In**0 0.0%  490.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
James Stenson2,715 99.1%
Write-In**25 0.9%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
David "Dave" Haack1,930 60.0%
Harry J Jenness1,276 39.7%
Write-In**8 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Eldon H Brown14,403 99.5%
Write-In**79 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Bruce Hulke14,329 99.6%
Write-In**56 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gerald Rodning14,285 99.5%
Write-In**69 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer13,807 99.6%  1,775,83999.3%
Write-In**51 0.4%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson13,590 99.6%  1,734,91499.3%
Write-In**52 0.4%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page12,056 77.3%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad3,506 22.5%  632,77827.8%
Write-In**27 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson13,669 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**44 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge11,340 74.8%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross3,778 24.9%  708,69834.5%
Write-In**34 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright13,622 99.7%  1,712,74399.3%
Write-In**44 0.3%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson13,580 99.6%  1,701,07199.4%
Write-In**52 0.4%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall9,589 66.7%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith4,757 33.1%  742,46637.6%
Write-In**30 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield13,483 99.5%  112,98899.5%
Write-In**62 0.5%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn13,560 99.6%  114,66499.6%
Write-In**59 0.4%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush13,434 99.3%  113,28099.3%
Write-In**93 0.7%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson13,573 99.6%  113,43299.6%
Write-In**57 0.4%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson13,594 99.6%  114,22999.6%
Write-In**52 0.4%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus13,572 99.6%  113,33099.4%
Write-In**53 0.4%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]