[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Mille Lacs County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 7,194 55.1%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 5,677 43.5%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 110 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 30 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Peroutka 19 0.1%  3,0740.1% 135,9200%
Michael Badnarik 14 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Thomas J. Harens 13 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Bill Van Auken 5 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 3 0.0%  4160.0% 3,6850%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Write-In**0 0.0%  2,5210.1% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar7,345 58.6%  228,58665.2%
Mark Groettum4,888 39.0%  112,69332.2%
Van Presley301 2.4%  8,9332.5%
Write-In**0 0.0%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 16A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sondra Erickson6,673 52.6%  11,39854.3%
Gail Kulick Jackson6,004 47.4%  9,59145.7%
Write-In**0 0.0%  70.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jack Edmonds990 50.2%
Dick Satterstrom981 49.8%
Write-In**0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Phil Peterson2,103 100.0%
Write-In**0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Frank Courteau1,741 100.0%
Write-In**0 0.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gene Gerth10,120 100.0%
Write-In**0 0.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Kurt Beckstrom10,067 100.0%
Write-In**0 0.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jim Miller9,885 100.0%
Write-In**0 0.0%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer8,967 100.0%  1,775,83999.3%
Write-In**0 0.0%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson8,826 100.0%  1,734,91499.3%
Write-In**0 0.0%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page7,120 65.8%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad3,696 34.2%  632,77827.8%
Write-In**0 0.0%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson8,824 100.0%  1,724,43799.3%
Write-In**0 0.0%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge5,844 58.0%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross4,227 42.0%  708,69834.5%
Write-In**0 0.0%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright8,790 100.0%  1,712,74399.3%
Write-In**0 0.0%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson8,760 100.0%  1,701,07199.4%
Write-In**0 0.0%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall5,642 57.4%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith4,187 42.6%  742,46637.6%
Write-In**0 0.0%  5,6030.3%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Timothy J. Baland8,739 100.0%  166,51699.6%
Write-In**0 0.0%  7480.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Richard T. Jessen8,758 100.0%  165,35599.6%
Write-In**0 0.0%  7440.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael L. Kirk8,690 100.0%  165,01199.6%
Write-In**0 0.0%  7270.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Skipper J. Pearson8,730 100.0%  164,80899.5%
Write-In**0 0.0%  7810.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas P. Schroeder8,702 100.0%  164,56399.5%
Write-In**0 0.0%  7670.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul Widick8,678 100.0%  164,15099.6%
Write-In**0 0.0%  7000.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 21
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James W. Hoolihan8,697 100.0%  164,16699.6%
Write-In**0 0.0%  7280.4%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 22
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sally Ireland Robertson8,710 100.0%  164,88599.5%
Write-In**0 0.0%  8180.5%

JUDGE - 7TH DISTRICT COURT 25
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John H. Scherer8,743 100.0%  164,65899.6%
Write-In**0 0.0%  6920.4%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]