[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Martin County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 6,311 57.1%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 4,590 41.5%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 67 0.6%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Peroutka 24 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 20 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 17 0.2%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Badnarik 9 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Write-In**6 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 3 0.0%  5390.0% 2,2440%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Roger Calero 0 0.0%  4160.0% 3,6850%

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht6,772 63.4%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy3,362 31.5%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson542 5.1%  15,5694.8%
Write-In**4 0.0%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 24A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Gunther6,745 61.3%  11,46862.8%
John D. Gibeau4,253 38.7%  6,77537.1%
Write-In**2 0.0%  60.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gerald Boler1,130 52.6%
Steven W Pierce1,007 46.9%
Write-In**10 0.5%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Steve Donnelly1,270 58.3%
Rich L Wolf909 41.7%
Write-In**1 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jack Potter1,993 99.0%
Write-In**20 1.0%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Darwin A Roberts4,987 52.2%
Jerry D Fast4,552 47.6%
Write-In**23 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Duane Petrowiak9,298 99.8%
Write-In**23 0.2%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer8,488 99.7%  1,775,83999.3%
Write-In**25 0.3%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson8,272 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**29 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page6,977 72.4%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad2,644 27.5%  632,77827.8%
Write-In**10 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson8,299 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**29 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge7,093 74.2%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross2,458 25.7%  708,69834.5%
Write-In**9 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright8,243 99.6%  1,712,74399.3%
Write-In**31 0.4%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson8,262 99.7%  1,701,07199.4%
Write-In**23 0.3%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall5,501 61.8%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith3,377 38.0%  742,46637.6%
Write-In**17 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield8,149 99.4%  112,98899.5%
Write-In**52 0.6%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn8,306 99.7%  114,66499.6%
Write-In**28 0.3%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush8,240 99.6%  113,28099.3%
Write-In**30 0.4%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson8,251 99.7%  113,43299.6%
Write-In**25 0.3%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson8,300 99.6%  114,22999.6%
Write-In**32 0.4%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus8,369 99.2%  113,33099.4%
Write-In**66 0.8%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]