[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Lyon County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 7,203 56.8%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 5,292 41.8%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 88 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Peroutka 23 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 20 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 15 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Thomas J. Harens 14 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Write-In**11 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 4 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 3 0.0%  4160.0% 3,6850%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 07
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Collin C Peterson6,625 55.1%  207,62866.1%
David E. Sturrock5,395 44.8%  106,34933.8%
Write-In**12 0.1%  2800.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 21A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Marty Seifert7,634 60.6%  10,93060.6%
Pat Mellenthin4,956 39.3%  7,08539.3%
Write-In**15 0.1%  180.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Stephen W. Ritter1,489 56.0%
Jerry S. Gladis1,165 43.8%
Write-In**6 0.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mark Goodenow1,221 52.4%
C. J. Molitor1,103 47.4%
Write-In**4 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Raymond Traen10,764 99.6%
Write-In**44 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mark G. Meulebroeck10,649 99.6%
Write-In**40 0.4%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Steve Prairie10,541 99.6%
Write-In**38 0.4%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer10,142 99.6%  1,775,83999.3%
Write-In**43 0.4%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson10,020 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**33 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page8,724 76.8%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad2,617 23.0%  632,77827.8%
Write-In**22 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson10,033 99.6%  1,724,43799.3%
Write-In**39 0.4%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge8,648 76.7%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross2,614 23.2%  708,69834.5%
Write-In**11 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright9,967 99.6%  1,712,74399.3%
Write-In**41 0.4%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson10,006 99.7%  1,701,07199.4%
Write-In**31 0.3%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall7,133 67.5%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith3,411 32.3%  742,46637.6%
Write-In**19 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield9,893 99.5%  112,98899.5%
Write-In**45 0.5%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn9,957 99.6%  114,66499.6%
Write-In**38 0.4%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush10,114 98.0%  113,28099.3%
Write-In**207 2.0%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson9,927 99.7%  113,43299.6%
Write-In**34 0.3%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson10,144 99.6%  114,22999.6%
Write-In**39 0.4%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus9,965 99.6%  113,33099.4%
Write-In**42 0.4%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]