[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Koochiching County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
John F. Kerry 3,662 50.1%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
George W. Bush 3,539 48.4%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
Ralph Nader 56 0.8%  18,6830.7% 405,9330%
David Cobb 17 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 15 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 12 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
Write-In**7 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 1 0.0%  5390.0% 2,2440%
Roger Calero 0 0.0%  4160.0% 3,6850%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Thomas J. Harens 0 0.0%  2,3870.1% 2,3880%
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar4,808 67.1%  228,58665.2%
Mark Groettum2,268 31.6%  112,69332.2%
Van Presley90 1.3%  8,9332.5%
Write-In**4 0.1%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 03A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Irv Anderson5,554 79.8%  14,34076.7%
W.D. (Bill) Hamm1,392 20.0%  4,29723.0%
Write-In**11 0.2%  660.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Kallie Briggs729 58.4%
John Mccarthy513 41.1%
Write-In**7 0.6%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Mike Hanson1,030 73.7%
Joel Maggert367 26.3%
Write-In**1 0.1%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Gene Larson5,845 98.8%
Write-In**68 1.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Al Linder2,853 44.8%
Keith M. Sutherland2,516 39.5%
Eldon Voigt984 15.5%
Write-In**14 0.2%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer5,182 99.7%  1,775,83999.3%
Write-In**17 0.3%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson5,130 99.7%  1,734,91499.3%
Write-In**16 0.3%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page4,267 71.1%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,722 28.7%  632,77827.8%
Write-In**10 0.2%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson5,124 99.7%  1,724,43799.3%
Write-In**15 0.3%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge3,428 62.0%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross2,093 37.9%  708,69834.5%
Write-In**6 0.1%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright5,091 99.7%  1,712,74399.3%
Write-In**16 0.3%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson5,116 99.7%  1,701,07199.4%
Write-In**13 0.3%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Daniel L. Griffith3,561 56.6%  742,46637.6%
R. A. (Jim) Randall2,728 43.3%  1,228,32962.1%
Write-In**5 0.1%  5,6030.3%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Frederick Casey5,089 99.7%  121,07599.5%
Write-In**13 0.3%  6080.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John R. Hawkinson5,061 99.7%  121,34799.5%
Write-In**14 0.3%  6080.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jon A. Maturi5,023 99.7%  120,60399.5%
Write-In**15 0.3%  6510.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul T. Benshoof5,025 99.6%  120,19699.5%
Write-In**21 0.4%  6370.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 17
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Paul E. Rasmussen5,075 99.7%  121,28699.5%
Write-In**14 0.3%  6010.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 19
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John P. Smith5,032 99.7%  120,37499.5%
Write-In**16 0.3%  5760.5%

JUDGE - 9TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Donna K. Dixon5,048 99.7%  120,27999.5%
Write-In**15 0.3%  6150.5%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]