[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Isanti County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 11,190 57.9%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 7,883 40.8%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 112 0.6%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Badnarik 31 0.2%  4,6390.2% 390,4270%
Michael Peroutka 29 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 25 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 19 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Write-In**19 0.1%  2,5210.1% 
Roger Calero 3 0.0%  4160.0% 3,6850%
Bill Van Auken 2 0.0%  5390.0% 2,2440%
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 08
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
James L. Oberstar10,387 56.3%  228,58665.2%
Mark Groettum7,656 41.5%  112,69332.2%
Van Presley389 2.1%  8,9332.5%
Write-In**17 0.1%  2710.1%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 08B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Judy Soderstrom1,117 52.6%  9,97350.0%
Tim Faust1,006 47.4%  9,89749.7%
Write-In**1 0.0%  600.3%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 17A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Rob Eastlund8,627 52.5%  11,80452.9%
Pat Sundberg7,773 47.3%  10,46046.9%
Write-In**28 0.2%  400.2%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Larry L. Southerland2,066 51.2%
John Wayne Wood1,962 48.6%
Write-In**6 0.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Tom Pagel2,693 97.2%
Write-In**77 2.8%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Kurt Daudt1,612 53.1%
Gene Wicht1,336 44.0%
Write-In**87 2.9%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Clifford Edblad14,577 99.2%
Write-In**116 0.8%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Earle Stoeckel14,359 99.3%
Write-In**105 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Allan R. Koczur13,987 99.4%
Write-In**90 0.6%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer12,565 99.1%  1,775,83999.3%
Write-In**114 0.9%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson12,367 99.1%  1,734,91499.3%
Write-In**109 0.9%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page10,326 66.0%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad5,268 33.7%  632,77827.8%
Write-In**41 0.3%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson12,234 99.1%  1,724,43799.3%
Write-In**106 0.9%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge8,428 58.9%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross5,820 40.7%  708,69834.5%
Write-In**55 0.4%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright12,139 99.1%  1,712,74399.3%
Write-In**113 0.9%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson12,087 99.1%  1,701,07199.4%
Write-In**106 0.9%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall8,032 57.6%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith5,856 42.0%  742,46637.6%
Write-In**59 0.4%  5,6030.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Thomas G. Armstrong12,082 99.2%  282,62299.3%
Write-In**95 0.8%  2,1010.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Stephen J. Askew12,020 99.1%  281,42299.2%
Write-In**108 0.9%  2,1390.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John Mcbride8,834 64.1%  205,98763.0%
Paul E. Lacy4,886 35.5%  119,90436.7%
Write-In**56 0.4%  9920.3%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 20
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Steve Halsey11,990 99.2%  280,83799.3%
Write-In**102 0.8%  1,9800.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 26
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joseph Quinn11,998 99.1%  280,46299.2%
Write-In**111 0.9%  2,1890.8%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 27
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Michael J. Roith11,975 99.1%  279,89999.3%
Write-In**105 0.9%  2,0500.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 28
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gary R. Schurrer11,952 99.2%  280,01399.3%
Write-In**100 0.8%  1,9370.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 29
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Krista Martin12,048 99.2%  281,51799.3%
Write-In**99 0.8%  1,9440.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 30
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jenny Walker Jasper12,034 99.2%  281,15999.3%
Write-In**99 0.8%  2,0390.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 31
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John C. Hoffman12,028 99.1%  280,44599.3%
Write-In**105 0.9%  1,9160.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 40
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Rancourt11,983 99.1%  279,87299.3%
Write-In**110 0.9%  2,0210.7%

JUDGE - 10TH DISTRICT COURT 41
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Mary Hannon12,013 99.2%  281,08799.3%
Write-In**102 0.8%  2,0060.7%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]