[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Faribault County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 4,794 55.2%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 3,767 43.4%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 59 0.7%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Peroutka 21 0.2%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 12 0.1%  4,4080.2% 113,3410%
Thomas J. Harens 10 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Michael Badnarik 6 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Roger Calero 5 0.1%  4160.0% 3,6850%
Bill Van Auken 4 0.0%  5390.0% 2,2440%
Write-In**3 0.0%  2,5210.1% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht5,703 67.0%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy2,486 29.2%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson323 3.8%  15,5694.8%
Write-In**0 0.0%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 24A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bob Gunther2,666 67.6%  11,46862.8%
John D. Gibeau1,275 32.3%  6,77537.1%
Write-In**1 0.0%  60.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 24B
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Tony Cornish2,772 59.7%  12,41660.3%
Terry Clodfelter1,867 40.2%  8,17239.7%
Write-In**1 0.0%  130.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Barb J. Steier1,214 79.6%
Write-In**312 20.4%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
William "Bill" Groskreutz Jr.1,147 68.7%
Randall Feist522 31.3%
Write-In**0 0.0%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Tom Warmka1,733 99.8%
Write-In**4 0.2%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Don Ziegler7,735 99.7%
Write-In**22 0.3%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Jim Robertson7,477 99.9%
Write-In**5 0.1%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer7,096 100.0%  1,775,83999.3%
Write-In**1 0.0%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson6,985 100.0%  1,734,91499.3%
Write-In**1 0.0%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page5,951 75.2%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad1,963 24.8%  632,77827.8%
Write-In**0 0.0%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson6,984 100.0%  1,724,43799.3%
Write-In**1 0.0%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge5,621 74.0%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross1,971 26.0%  708,69834.5%
Write-In**0 0.0%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright6,946 100.0%  1,712,74399.3%
Write-In**2 0.0%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson6,978 100.0%  1,701,07199.4%
Write-In**2 0.0%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall4,804 65.4%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith2,536 34.6%  742,46637.6%
Write-In**0 0.0%  5,6030.3%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Allison Krehbiel Baskfield6,940 100.0%  112,98899.5%
Write-In**2 0.0%  5790.5%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Jeffrey L. Flynn6,968 100.0%  114,66499.6%
Write-In**1 0.0%  5030.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 9
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Lee Bush6,883 99.9%  113,28099.3%
Write-In**7 0.1%  7760.7%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 10
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Kurt D. Johnson6,931 100.0%  113,43299.6%
Write-In**1 0.0%  4320.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David W. Peterson6,951 100.0%  114,22999.6%
Write-In**2 0.0%  4380.4%

JUDGE - 5TH DISTRICT COURT 16
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Linda S. Titus6,923 99.9%  113,33099.4%
Write-In**6 0.1%  6590.6%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]