[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive] [an error occurred while processing this directive]
Tools
[an error occurred while processing this directive] Election results: Minnesota: Dodge County

PRESIDENT
AREACOUNTY STATE COUNTRY
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0% 99%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE% VOTESVOTE%
George W. Bush 5,593 56.7%  1,346,69547.6% 60,934,25151%
John F. Kerry 4,117 41.7%  1,445,01451.1% 57,765,29148%
Ralph Nader 87 0.9%  18,6830.7% 405,9330%
Michael Peroutka 29 0.3%  3,0740.1% 135,9200%
David Cobb 15 0.2%  4,4080.2% 113,3410%
Michael Badnarik 10 0.1%  4,6390.2% 390,4270%
Thomas J. Harens 8 0.1%  2,3870.1% 2,3880%
Write-In**6 0.1%  2,5210.1% 
Bill Van Auken 3 0.0%  5390.0% 2,2440%
John Joseph Kennedy 0 0.0%  40.0% 
Debra Joyce Renderos 0 0.0%  20.0% 
Joy Elaina Graham-Pendergast 0 0.0%  10.0% 
Martin Wishnatsky 0 0.0%  20.0% 
Walt Brown 0 0.0%  20.0% 
Roger Calero 0 0.0%  4160.0% 3,6850%

US REPRESENTATIVE DISTRICT 01
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gil Gutknecht6,422 66.8%  193,13259.6%
Leigh Pomeroy2,787 29.0%  115,08835.5%
Gregory Mikkelson393 4.1%  15,5694.8%
Write-In**5 0.1%  2640.1%
Pedro (Jesus) Romero**0 0.0%  20.0%

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 29A
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randy Demmer5,893 61.6%  13,31160.4%
Spencer Stevens3,661 38.3%  8,72139.6%
Write-In**10 0.1%  180.1%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Lyle Tjosaas1,576 98.7%
Write-In**20 1.3%

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Don D. Gray1,513 98.4%
Write-In**24 1.6%

COUNTY QUESTION 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Yes5,556 62.5%
No3,331 37.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 1
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Muriel L. French7,921 99.3%
Write-In**53 0.7%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 2
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Darrel Faulkner7,765 99.5%
Write-In**37 0.5%

SOIL AND WATER SUPERVISOR DISTRICT 5
AREACOUNTY
PRECINCTS REPORTING 100.0%
CANDIDATE VOTES VOTE%
Bryan West7,682 99.5%
Write-In**35 0.5%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Helen Meyer7,094 99.5%  1,775,83999.3%
Write-In**39 0.5%  13,4070.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Sam Hanson6,991 99.6%  1,734,91499.3%
Write-In**30 0.4%  12,5530.7%

ASSOCIATE JUSTICE-SUPREME CT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Alan C. Page6,102 73.2%  1,642,08572.0%
Tim Tingelstad2,226 26.7%  632,77827.8%
Write-In**12 0.1%  5,4160.2%

JUDGE - COURT OF APPEALS 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Natalie E. Hudson6,970 99.5%  1,724,43799.3%
Write-In**35 0.5%  11,5840.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 3
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
David Minge4,842 62.9%  1,341,61165.3%
Paul Elliot Ross2,842 36.9%  708,69834.5%
Write-In**13 0.2%  5,7710.3%

JUDGE - COURT OF APPEALS 4
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Wilhelmina (Mimi) Wright6,935 99.5%  1,712,74399.3%
Write-In**33 0.5%  11,8740.7%

JUDGE - COURT OF APPEALS 13
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Randolph W. Peterson6,943 99.6%  1,701,07199.4%
Write-In**27 0.4%  10,9610.6%

JUDGE - COURT OF APPEALS 14
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
R. A. (Jim) Randall4,595 61.0%  1,228,32962.1%
Daniel L. Griffith2,920 38.8%  742,46637.6%
Write-In**15 0.2%  5,6030.3%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 2
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Bernard E. Borene6,897 99.5%  161,75599.6%
Write-In**32 0.5%  7270.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 5
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
John A Chesterman6,864 99.5%  161,24899.5%
Write-In**35 0.5%  8130.5%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 6
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Casey J. Christian6,920 99.6%  162,04599.6%
Write-In**30 0.4%  7270.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 8
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Renee L. Worke6,943 99.5%  161,80699.5%
Write-In**32 0.5%  7840.5%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 12
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
William A. Johnson6,881 99.6%  161,04599.6%
Write-In**28 0.4%  6860.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 17
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Terrence M. Walters6,944 99.6%  161,24399.6%
Write-In**27 0.4%  7260.4%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 22
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Gerald J. Wolf6,932 99.7%  161,99299.5%
Write-In**24 0.3%  7860.5%

JUDGE - 3RD DISTRICT COURT 23
AREACOUNTY STATE
PRECINCTS REPORTING100.0% 100.0%
CANDIDATEVOTESVOTE% VOTESVOTE%
Joseph A. Bueltel6,895 99.6%  160,66599.6%
Write-In**26 0.4%  7260.4%

Source: Minnesota Secretary of State
[an error occurred while processing this directive]